Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Reinoire acte Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
nitzu88

nitzu88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.10.2009
Salut camarazi!

Prietena mea are o masina inmatriculata in Bulgaria si trebuie sa ii platim asigurarea, itp-ul si impozitul. As vrea sa facem noi aceste lucruri si sa nu mai apelez la intermediari, insa sunt nedumerit in legatura cu plata impozitului Posted Image . De restul (asigurare si itp) am inteles ca este destul de simplu si clar: mergi, scoti banii si te rezolva.
In unele locuri am citit  ca impozitul se plateste unde se face itp-ul, in altele ca trebuie mers la primarie cu un bulgar etc.
Va rog sa ma indrumati cei care s-au mai confruntat cu aceasta problema cam ce trebuie sa fac.
Mentionez ca  ma duc in Ruse - deci indrumari in zona aceea sunt si mai apreciate.

Va multumesc anticipat de ajutor!

#2
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Despre ce masina e vorba? Pe ce nume este inscrisa? Cu ITP si Asigurarea e destul de simplu, le poti face si in tara (ITP ul facut in RO e valabil doar in RO)

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
daca ai rezidenta in bulgaria, poti inmatricula masina pe numele tau. daca nu, trebuie sa apelezi la intermediari.

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Nu mai bine o inmatriculeaza frumos in Romania decat sa te tiganesti cu numere de la bulgari?

#5
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Nu stiu ce ati citit voi dar masina in cauza e deja inscrisa in bulgaria. eu asa inteleg.

#6
nitzu88

nitzu88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.10.2009
Salut!

Am sperat ca m-am exprimat destul de clar:
- Masina este deja inmatriculata
- Nu este masina mea si n-am chef sa dau 650 de euro sa inmatriculez o masina veche (care nu este a mea)
- Doresc sa stiu in special cum sta traeba cu impozitul: daca pot sa fac treaba asta singur?

Multumesc prieteni!

#7
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Aia stiu... eu ce ziceam era sa intre in "legalitate" cu masina.

#8
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

View PostDrag0n_X, on 28 iunie 2016 - 14:11, said:

Nu stiu ce ati citit voi dar masina in cauza e deja inscrisa in bulgaria. eu asa inteleg.
Esti sigur ca mai e inscrisa?

#9
nitzu88

nitzu88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.10.2009
Sper sa n-am vreo stfel de surprizaPosted Image .
Pana la urma nimeni n-are habar unde si cum s-o platii impozitul la vecini?

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
la primaria lor. te duci cu actul de identitate al proprietarului bulgar si cu leva (moneda lor locala) si platesti. s-ar putea sa ai nevoie si de un traducator, daca nu stii bulgara (in general ei nu prea stiu engleza sau romana, daca nu lucreaza prin statiunile turistice)

#11
nitzu88

nitzu88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.10.2009

View Post_Smiley_, on 29 iunie 2016 - 17:28, said:

la primaria lor. te duci cu actul de identitate al proprietarului bulgar si cu leva (moneda lor locala) si platesti. s-ar putea sa ai nevoie si de un traducator, daca nu stii bulgara (in general ei nu prea stiu engleza sau romana, daca nu lucreaza prin statiunile turistice)

Multumesc pentru raspuns!
Masina este inscrisa printr-o firma. Am o procura in care ar trebuii sa fie datele firmei. Oare cu astea pot sa platesc acolo?

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
depinde ce scrie in procura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate