Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Reglemantari dimensiuni parcare auto privata la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
olsal

olsal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.09.2010
Salut,

Ma intereseaza sa stiu daca exista norme legale pentru dimensiunile parcarilor auto private de la bloc. Nu gasesc nimic concret la mai multe tipuri de cautari. Nici macar nu imi dau seama daca reglementarea asta e locala, nationala... ?

Sunt din Cluj, in caz ca tine de HL, daca stie cineva.

Merci

#2
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
http://parcari.aface...ru-autoturisme/  ... o mai fi valabil
sau

Loc de parcare la 90 grade fata de drum- loc parcare=2.30 m x 5.00m
Loc de parcare la 75 grade fata de drum- loc parcare=2.25 m x 5.10m
Loc de parcare la 60 grade fata de drum- loc parcare=2.25 m x 5.15m
Loc de parcare la 45 grade fata de drum- loc parcare=2.20 m x 4.80m
Conform:
Normativ pentru proiectarea, execuţia şi exploatarea parcajelor etajate pentru autoturisme. NP 24-97
NORMATIV P 132-93 Normativ pentru proiectarea parcajelor de autoturisme in localitati urbane

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,934
  • Înscris: 24.04.2013
Eu stiam asa (dar poate ma insel):
  • latimea 2,30…2,70m;
  • lungimea 5m daca e ‘in spic’ sau la 90°, 6m daca parcheaza o masina in spatele alteia;
  • daca e la 90°, minim 6m spatiu liber pentru a iesi din locul de parcare; daca e sub alt unghi nu stiu cat trebuie sa fie.
Dimensiunile vin de la o masina-tip de 1,80m × 4,50m la care se adauga 25cm de jur imprejur (deci raman 50cm intre masini, daca sunt parcate ideal). La parcarea ‘in sir’ se mai adauga cate 1m pentru a putea face manevra.

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View Postolsal, on 28 iunie 2016 - 11:17, said:

Salut,

Ma intereseaza sa stiu daca exista norme legale pentru dimensiunile parcarilor auto private de la bloc. Nu gasesc nimic concret la mai multe tipuri de cautari. Nici macar nu imi dau seama daca reglementarea asta e locala, nationala... ?

Sunt din Cluj, in caz ca tine de HL, daca stie cineva.

Merci
Dacă parcarea este este într-un rezidențial nou, atunci dezvoltatorul o poate face după cum vrea el, de mare/mică, dar nu mai puțin de ceea ce spune normativul.

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
La hipermarketuri de exemplu 2.50x5.00 (la 90 grade).
Planurile sunt avizate de Politia Rutiera (un astfel de plan prevede si sensuri, semen de circulatie etc).

#6
olsal

olsal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.09.2010
Ok, mersi de raspunsuri.

Acuma, ce e de facut daca constructorul blocului unde am locul de parcare (da, e vorba de bloc nou) a creat locurile de parcare sa zicem dupa dimensiunile Loc de parcare la 90 grade fata de drum- loc parcare=2.30 m x 5.00m (asta se aplica in cazul meu - inca nu am verificat), dar a trasat liniile demarcatoare intre doi stalpi grosi, pe un lateral, stalpi care "intra" peste locul de parcare la colturi? Cam cum e in imaginea de aici : http://imgur.com/RTOb5JH .

Evident, constructorul spune ca e facut conform standardelor.

#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 29.10.2014
Parcările din România și din Europa sunt foarte mici. Abia poți deschide ușile la o mașină de clasă Polo, Corsa, Fiesta dacă ai mașină în stânga cât și în dreapta. Pentru persoane în vârstă și de masă corporală mai mare de 60 de kg ieșitul din mașină devine o provocare.

Iar când e vorba de o mașină din clasă „compactă” e chiar ilar.

În fine, e bine cu benzile de cauciuc la unele modele că poți lăsa ușa rezemată de perete/altă mașină fără să ți-o/i-o zgârii.

Edited by RedDev, 28 June 2016 - 12:52.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mai prost e cu cei care se comporta de parca toata lumea din jurul lor e facuta din benzi de cauciuc. Si n-au 60 ani si 100kg.

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 09.08.2005

View Postolsal, on 28 iunie 2016 - 12:10, said:

Ok, mersi de raspunsuri.

Acuma, ce e de facut daca constructorul blocului unde am locul de parcare (da, e vorba de bloc nou) a creat locurile de parcare sa zicem dupa dimensiunile Loc de parcare la 90 grade fata de drum- loc parcare=2.30 m x 5.00m (asta se aplica in cazul meu - inca nu am verificat), dar a trasat liniile demarcatoare intre doi stalpi grosi, pe un lateral, stalpi care "intra" peste locul de parcare la colturi? Cam cum e in imaginea de aici : http://imgur.com/RTOb5JH .
Evident, constructorul spune ca e facut conform standardelor.

Constructorul minte cu nerușinare. În plus dacă locul de parcare începe în același plan cu stîlpul, lățimea locului trebuia să fie 2,50m. Adică în desenul tău de la stîlp pînă la linia din dreapta trebuiau să fie 2,50 m.
Pune-l să-ți arate standardul pe care zice că l-a respectat.

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View Postradunic, on 28 iunie 2016 - 13:58, said:

1. Constructorul minte cu nerușinare. În plus dacă locul de parcare începe în același plan cu stîlpul, lățimea locului trebuia să fie 2,50m. Adică în desenul tău de la stîlp pînă la linia din dreapta trebuiau să fie 2,50 m.
2. Pune-l să-ți arate standardul pe care zice că l-a respectat.

1. De ce?
2. Spune-ne tu înainte, să fie clar pentru toată lumea (mai ales pentru inițiator/inițiatoare) că nu minte dezvoltatorul/constructorul.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca o paranteza masinile devin din ce in ce mai grase (de exemplu Focus vag modern e mai mare decit Mondeo de la sfirsitul anilor 90') deci pentru cladiri noi nu e rau sa ai ceva cit de cit mai aerisit, atit cit e posibil. Altminteri s-ar putea pur si simplu sa nu poti sa folosesti locul peste 5 sau 15 ani.

In Germania e ceva scandal ca dau amenzi pentru limita de latime 2m pentru banda "de viteza" de pe autostrazi prin zonele cu lucrari. Faza e ca socant de multe masini nu se incadreaza (bineinteles se iau in calcul si oglinzile desi de obicei nu gasesti nicaieri specificat cit de mare e masina cu tot cu oglinzi). Si nu se incadreaza in 2m latime masini de-astea zice-se mici gen A3, Golf, Astra, A-Klasse.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 09.08.2005

View Postsfantu.dracu, on 28 iunie 2016 - 15:05, said:

1. De ce?
2. Spune-ne tu înainte, să fie clar pentru toată lumea (mai ales pentru inițiator/inițiatoare) că nu minte dezvoltatorul/constructorul.
Pentru că așa prevede normativul NP24-98 referitor la parcaje în secțiunea IV.6.2 Dimensiuni minime și dispunere geometrică.

#13
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

View Postradunic, on 28 iunie 2016 - 16:37, said:

Pentru că așa prevede normativul NP24-98 referitor la parcaje în secțiunea IV.6.2 Dimensiuni minime și dispunere geometrică.
Poți, te rog, să dai un link?
Că guglele meu știe doar de nomativul NP24-97.

"In cazul in care un loc de parcare se afla situat intre doi stalpi, latimea locului de parcare se mareste o singura data cu valoarea corespunzatoare stalpului cel mai apropiat de marginea caii de circulatie."


https://www.scribd.c...Parcaj-NP-24-97 , vezi pagina 93.

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 09.08.2005
Link nu, că stau cu normativul în față. Despre dată ai dreptate: normativul a fost aprobat în '97 - ediția pe care o am e din 1998.
Revenind la dimensiuni:
Dacă te uiți la aceeași pagină 93 la tabelul 6.2.3 - ai valorile cu care se mărește lățimea locului în funcție de distanța dintre fața stîlpului și marginea căii de circulație. Lățimea de 2,30 e valabilă doar dacă distanța asta e de 65 cm; dacă e mai mică locul se mărește cu 10 pînă la 15 cm. Conform notei care trimite la desenul 6.2.3.1, cînd distanța e zero lățimea devine 2,60 m.
Din desenul inițatorului nu rezultă că locul ar fi între doi stîlpi - pare să aibă doar unul în stînga deci nu se aplică regula cu dimensiunea stîlpului.
În cazul lui locul de parcare începe acolo unde începe și stîlpul iar din cei 2,30 lățime pierde jumătate din stîlp adică aproximativ 25 cm ceea ce îl lasă cu un loc lat de 2,05 m la fața stîlpului. Asta apropo de constructorul care pretinde că a respectat normativul.
Pe scurt - locul acela trebuia să aibă 2,60 m lățime, chiar mai mult decît țineam minte.

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Așa, să dăm toate datele complete. Că dacă se duce doar cu informația pe scurt dată inițial, constructorul/dezvoltatorul poate veni cu argumente cum că e așa cum a făcut el și e destul de probabil să fie crezut.
Dar având toate detaliile se pot contracara argumentele lui cu ceea ce spune normativul.

Edited by sfantu.dracu, 29 June 2016 - 11:19.


#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 09.08.2005
După cum ziceam - pune-l să arate standardul pe care pretinde că l-a respectat.
E bine să fii informat, firește, dar dacă nu ai cum, e la fel de practic să ceri să facă celălalt dovada celor susținute. În fond nu e treaba clientului să facă proba conformității mărfii.

#17
sl1986andy

sl1986andy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2006
Buna ziua. Stiu ca threadul este vechi insa as avea o intrebare cu privire la tabelul 6.2.3.1 din normativ. Din copia digitala care o am nu se vede foarte bine care este latimea minima impusa cand distanta este zero insa pare a fi 2.50 metri.
Totusi, observ ca ati precizat 2,60 metri. Aveti o imagine mai clara a acelui tabel. Doresc sa stiu care valoare este cea concreta, 2,50 sau 2,60.

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 09.08.2005
2,60. Vezi imaginea.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate