Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Casa langa Targoviste

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cristi_gcs

cristi_gcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007
Salut as vrea sa fac si eu o casa langa targoviste la tara aproximativ 90 m2 la parter ,casa ar fi L15m si l 6 m cu intrarea pe latura de 15m ma poate ajuta cineva cu un desen  sa aiba
- la parter 1 sufragerie ,bucatarie ,baie , scara care merge la mansarda
  - iar la mansarda 2 dormitoare si o baie

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Da, un arhitect te poate ajuta, contracost, sau cauti pe net proiecte si alegi, eventual adaptezi unul.

#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postcristi_gcs, on 28 iunie 2016 - 11:00, said:

Salut as vrea sa fac si eu o casa langa targoviste la tara aproximativ 90 m2 la parter ,casa ar fi L15m si l 6 m cu intrarea pe latura de 15m ma poate ajuta cineva cu un desen  sa aiba
- la parter 1 sufragerie ,bucatarie ,baie , scara care merge la mansarda
  - iar la mansarda 2 dormitoare si o baie

pot sa iti recomand un arhitect din Targoviste daca vrei.

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Nu ati inteles , vrea moka , sa-i faca cineva nu sa se oboseasca el cautand sau platind pe cineva ! E de bun simt ca cere pe SP doar aici sunt mesteri de " mesteri " .
O cautare pe google " proiect casa " dura mai putin decat crearea acestui topic....

Edited by cobi1, 28 June 2016 - 11:43.


#5
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.09.2008
Probabil nici nu il va respecta la constructie, de ce ar mai da banii pe el cand o schita de mana e suficienta?

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,632
  • Înscris: 29.05.2004
Mama, ce de presupuneri!... Omul nu a cerut un proiect, ci doar un desen, probabil vrea o baza pe care sa discute in familie ca sa stie cam ce sa-i ceara unui arhitect...

#7
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015

View Postcristi_gcs, on 28 iunie 2016 - 11:00, said:

Salut as vrea sa fac si eu o casa langa targoviste la tara aproximativ 90 m2 la parter ,casa ar fi L15m si l 6 m cu intrarea pe latura de 15m ma poate ajuta cineva cu un desen  sa aiba
- la parter 1 sufragerie ,bucatarie ,baie , scara care merge la mansarda
  - iar la mansarda 2 dormitoare si o baie
cauta pe oncasa.ro,au ceva proiecte

#8
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
.

Edited by usrnm, 28 June 2016 - 12:31.


#9
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postcristi_gcs, on 28 iunie 2016 - 11:00, said:

Salut as vrea sa fac si eu o casa langa targoviste la tara aproximativ 90 m2 la parter ,casa ar fi L15m si l 6 m cu intrarea pe latura de 15m ma poate ajuta cineva cu un desen  sa aiba
- la parter 1 sufragerie ,bucatarie ,baie , scara care merge la mansarda
  - iar la mansarda 2 dormitoare si o baie
90 mp amprenta la sol pentru sufragere, bucatarie, baie si scara sunt imensi...la fel pentru mansarda 2 dormitoare plus o baie....sigur vrei 90 mp ? :)
hai sa calculam asa: sufragerie: 30 mp, bucatarie 10 mp; baie 5 mp; casa scarii 7 mp; CT (nu ai pomenit de ea dar am dedus ca va fi nevoie daca faci casa la tara) min 10 mp, holuri 10 mp = 72 mp la parter - maxim
la etaj: 2 dormitoare de 20 mp + baie 10 mp + hol 10 mp = 40 mp - si am fost generos cu dormitoarele...

#10
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postcobi1, on 28 iunie 2016 - 11:43, said:

Nu ati inteles , vrea moka , sa-i faca cineva nu sa se oboseasca el cautand sau platind pe cineva ! E de bun simt ca cere pe SP doar aici sunt mesteri de " mesteri " .
O cautare pe google " proiect casa " dura mai putin decat crearea acestui topic....

pai si cu autorizatia de constructie cum face?
dar cu retelele de electricitate si gaze?
pentru astea iti trebuie proiect.

pentru autorizatia de constructie dai o spaga la secretarul primariei. la retele electrice nu te verifica nimeni in Romania, dar am inteles ca baietii de la Distrigaz Sud nu se mai joaca, vor proiect. de cativa ani de cand sunt stapaniti de duhul GDF Suez...
si daca nu ai proietul de arhitectura cum o sa faci proiectul de gaze?

eu lucrez in industrie si stiu din experienta ca un proiect bine facut chiar daca aparent este scump, te scuteste de foarte multe cheltuieli la faza de executie.
de-aia companii mari din occident petrec 1 an pe proiectare si apoi 6 luni pe executie, in timp ce "rivalii lor" romanesti petrec 3 luni pe proiectare apoi 5 ani pe executie pentru ca nu o mai scot la capat (si cu depasiri de buget mari)...

cred ca acelasi lucru se poate aplica si in constructii civile.
un proiect profesional facut te poate ajuta sa estimezi corect cantitatile, deci costurile proiectului si sa anticipezi multe probleme. deci iti scazi costurile.

cat poate sa coste un proiect de casa la un arhitect? 1000 de euro?
eu cred ca te scapa de o gramada de batai de cap.

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
La tara " nu trebuie " autorizatie .. credeti ca ar fi primul care construieste dupa ureche ? Sa fim seriosi . Daca unu pe un forum il sfatuieste sa faca o casa pe butuci din lemn oare va lua sfatul de bun ?
De aia exista arhitecti si ingineri ca sa apelezi la ei cand vrei sa construiesti , aia n-ar fi  facut o facultate daca orice individ e capabil sa construiasca o casa conform normelor in vigoare

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,026
  • Înscris: 09.08.2005

View Postbrawnie, on 28 iunie 2016 - 12:52, said:

90 mp amprenta la sol pentru sufragere, bucatarie, baie si scara sunt imensi...la fel pentru mansarda 2 dormitoare plus o baie....sigur vrei 90 mp ? Posted Image
hai sa calculam asa: sufragerie: 30 mp, bucatarie 10 mp; baie 5 mp; casa scarii 7 mp; CT (nu ai pomenit de ea dar am dedus ca va fi nevoie daca faci casa la tara) min 10 mp, holuri 10 mp = 72 mp la parter - maxim
la etaj: 2 dormitoare de 20 mp + baie 10 mp + hol 10 mp = 40 mp - si am fost generos cu dormitoarele...

Suprafețele de mai sus par să fie cele utile; cu o structură pe zidărie ajungi la 87 mp construiți.

#13
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
poate la parter la care am fost destul de generos cu suprafetele...dar la etaj/mansarda?

#14
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Desen

Attached Files



#15
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Ala nu este desen...este doar o mizerie.

#16
Iliev20

Iliev20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 10.02.2008

View Postthe_lion, on 29 iunie 2016 - 00:04, said:

Ala nu este desen...este doar o mizerie.
usrnm facea misto...pentru cei ce nu s-au prins

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate