Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Taxi / curse ocazionale national

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Salut,
Dupa ce am investit putin in imobiliare, am cca 4.000 E la dispozitie, si ma gandeam sa-i cheltui intr-o masina decenta, cu cat de putini km, buna atat de drum lung, cat si oras, spatioasa, comfortabila, intrucat, intr-o tentativa de a fi propriul meu sef, ma gandesc sa incerc pe curse nationale ( si curand poate si internationale ), si, in lipsa de activitate, taxi prin oras.
Vreau sa fac totul diferit. Baza de clienti, carti de vizita, amabilitate, credibilitate, siguranta, atragere a clientului pentru o potentiala cursa viitoare. Lumea se misca de colo-ncoa si viceversa, daca imi fac un grup de clienti frecventi, care sa ma solicite atat in oras cat si in exterior. Reclama maxim pe net, recomandari de la prieteni, si tot asa, nu cum se face acum, cand majoritatea soferilor de taxi sunt practic inerti, nu le pasa de siguranta si comfortul clientilor pe care-i transporta, si multe altele. Vreau sa fac ceva ce exista deja, si pe deplin, dar mult mai diferit, cu tact si tactica.
Va intreb pe voi,care probabil faceti ceva asemanator, sau aveti cunostinte, sau pur si simplu pareri sincere....s-ar merita?
Eu stiu pe cineva, si castiga cam 1800E/lunar, net, in buzunar. E adevarat, face curse nationale de mai multe ori pe saptamana, taxi ocazional, si face asta de vreo 12-15 ani, de cand il stiu. Sta mai toata ziua-n masina, e adevarat.
Vreau sa-mi las amprenta, sa fac ceva ce foarte multi fac, dar fac prost, si sa aduc o schimbare, pentru mine desgur....
Sa imi fac singur programul.
Nu-s novice in ale "drivingului", am lejer 180.000 km condusi in 2 ani si 2 luni, majoritatea cu masina de firma, fara incidente.
Mentionez ca acum fac cu totul altceva, lucrez in vanzari, unde nu cred ca s-a infundat, dar vreau sa combin o pasiune cu un job, sa ma fac placut si optiunea multora cand vine in a te duce de ici-colo.
Merci.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Este loc si pentru tine.......asa ca iti doresc: mult noroc!Posted Image

#3
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Ce vrei tu sa faci e ilegal. Daca asta nu e o problema, carry on. Dar nu vad cum iti poate pasa de siguranta clientilor tai atat timp cat nu o sa le poti oferi o asigurare de transport, fie ea si cea mai mica. Despre confort nu poate fi vorba, nu la 4.000euro.

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Baza de clienti si o singura masina, nu prea se pupa.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Uber nu e bun ?

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postchris_t, on 27 iunie 2016 - 20:52, said:

Ce vrei tu sa faci e ilegal. Daca asta nu e o problema, carry on. Dar nu vad cum iti poate pasa de siguranta clientilor tai atat timp cat nu o sa le poti oferi o asigurare de transport, fie ea si cea mai mica. Despre confort nu poate fi vorba, nu la 4.000euro.
Eu cred ca n-ai vazut conditiile din jegurile acelea de microbuze. Si aia platesc Statului, au control, lucreaza legal, sunt firme serioasel..not.

#7
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
stiu pe unul cara colete din germania si franta, a facut o multime de bani, are microbus de 3,5 T + remorca si pretinde 1,6 euro/kg, om s-a facut.

#8
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View Postalexx1402, on 27 iunie 2016 - 20:53, said:

Baza de clienti si o singura masina, nu prea se pupa.

One car, many clients. Omul vrea sa raspunda query-urilor de genul, in 2016 de craciun, cate curse a efectuat precum si cel mai lung drum din ziua respectiva.

#9
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Cand vezi cu ce parturi de loganuri, si mai rau, solenze, tico-uri si cielo se cara lumea in taxi, o sa zici ca un pasat de prin 2005, sau un megane de prin acelasi an e parfum, mai ales o masina folosita pentru familie pana acum
speaking of which, ilegal? Ce ar trebui, daca imi iau examenul de atestat sau cum ii zice?
PFA? sau?

Edited by TheRipper0607, 27 June 2016 - 21:16.


#10
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
+ licenta de transport persoane.

Edited by alexx1402, 27 June 2016 - 21:22.


#11
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
De unde iei clientii , cum ii racolezi ?
Taxi prin oras legal sau ilegal ?

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostTheRipper0607, on 27 iunie 2016 - 20:48, said:

..........am cca 4.000 E la dispozitie, si ma gandeam sa-i cheltui intr-o masina decenta, cu cat de putini km, buna atat de drum lung, cat si oras, spatioasa, comfortabila...........Vreau sa fac ceva ce exista deja, si pe deplin, dar mult mai diferit, cu tact si tactica..........Vreau sa-mi las amprenta, sa fac ceva ce foarte multi fac, dar fac prost, si sa aduc o schimbare, pentru mine desgur.............

bugetul tau e prea mic pentru tot ce-ti doresti sa faci.

#13
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Masina de 4000 si taxi de lux nu prea se pupa. Plus ca nu va lucra nicio firma cu tine atata timp cat nu lucrezi legal si nu tai factura pt decontare. Clientii tai vor fi in special angajatii firmelor care au nevoie de transport la/de la aeroport, asa ca daca vrei sa intri pe piata asta va trebui sa lucrezi legal. Daca stai dupa privati sa faca nu stiu ce curse nationale sau la aeroport, o sa stai mult si bine. Microbuzele sunt la fel de bune ca masina ta, dar mult mai ieftine, cam asta e mentalitatea.
Probabil mai este loc si pt tine, dar sunt firme care fac asta inca din 2000, iar acum 10 ani cei cu care colabora firma unde lucram aveau Skoda Superb unul, iar celalalt avea E-Klasse (parca) nou. Cel cu Superb avea 3 masini (toate acelasi model) si 2 baieti angajati, cel cu E-Klasse lucra singur, dar erau mereu pe drumuri si uneori isi dadeau unul altuia cursele pt ca nu faceau fata. Probabil ca acum au masini cel putin la acelasi nivel, iar tu cu 4000 nu te bati cu ei, mai ales ca daca o sa duci/aduci clienti straini de la aeroport, o sa strambe din nas cand dupa curse cu Mercedes sunt transportati cu masina de 4000. Crede-ma ca am vazut faze de genul si sunt super ofticati, astia o iau ca pe o jignire personala.
Dupa cum ziceam, loc ar fi, dar trebuie sa-ti regandesti putin strategia si sa investesti intr-o masina mai de Doamne-ajuta.

#14
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Daca fac, fac totul absolut legal, sa nu ma...pe mine cand ma opreste politia:)
Investitia de 4.000 era initial, ca doar n-o sa fac leasing pe 15 ani, 500 Euro lunat pentru
ceva ce nu stiu sigur dac-o sa tina.
Merci de sfaturi si pareri

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu renunta la job-ul tau.

Edited by don_dannielo, 28 June 2016 - 07:00.


#16
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Daca o faci legal sint alte costuri si daca nu ai un blat undeva sa-ti dea clienti esti cam termina, nu e asa simplu.

#17
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Trebuie sa vii cu ceva diferit astfel incat clientii sa inceapa sa te aleaga pe tine in detrimentul altora.
Dar lucrezi in vanzari si sunt sigur ca stii deja acest lucru...Posted Image
In alta ordine de idei, ca sa oferi servicii de transport sigure si confortabile, trebuie sa mai adaugi un zero la bugetul propus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate