Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Angajarea si pensia alimentara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,843
  • Înscris: 01.12.2003
Un minor (16 ani) doreste sa munceasca 2 luni in aceasta vara , cu forme legale.Minorul locuieste cu mama , parintii sunt divortati de multi ani.Tatal ar face orice sa nu plateasca pensia alimentara sau sa plateasca mai putin.Pensia alimentara este sub 400 lei.
  Angajarea poate sa afecteze primirea pensiei alimentare?Am gasit Art. 531 in civil si cam atat.Banuiesc ca daca tatal afla , el poate sa dea in judecata pentru micsorarea sau sistarea ei dupa care  va urma alta judecata pentru o noua pensie?

#2
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu poate refuza sau micsora de la sine putere daca asta te intereseaza.

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

View Postangelz, on 27 iunie 2016 - 11:54, said:

Banuiesc ca daca tatal afla , el poate sa dea in judecata pentru micsorarea sau sistarea ei dupa care  va urma alta judecata pentru o noua pensie?
Până dă în judecată trece vara, începe școala iar minorul se poate apăra ducând adeverință de la liceu că frecventează cursurile.

#4
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,843
  • Înscris: 01.12.2003
@vubiv    Nu cred ca ai citit ce am scris.

@althea   Multumesc frumos , intre timp am mai primit un raspuns  identic cu al tau.O sa le spun sa nu-si faca griji.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

View Postangelz, on 27 iunie 2016 - 11:54, said:

Un minor (16 ani) doreste sa munceasca 2 luni in aceasta vara , cu forme legale.Minorul locuieste cu mama , parintii sunt divortati de multi ani.Tatal ar face orice sa nu plateasca pensia alimentara sau sa plateasca mai putin.Pensia alimentara este sub 400 lei.
  Angajarea poate sa afecteze primirea pensiei alimentare?Am gasit Art. 531 in civil si cam atat.Banuiesc ca daca tatal afla , el poate sa dea in judecata pentru micsorarea sau sistarea ei dupa care  va urma alta judecata pentru o noua pensie?

Nu poti sa renunti la pensia alimentare.Trebuie sa o platesti asa cum te-a obligat judecatorul prin sentinta.
Sa-ti fie rusine ca propriului tau copil nu doresti sa-i acorzi nici macar acest drept minim castigat.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009
adisz, nu e tatăl... întreabă pentru copil :)

#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Pentru perioada cat lucrezi ( alea 2 luni ) daca te afla poate sa nu-ti mai dea pensia pentru ca ai avut venituri . Dupa aceea este obligat sa plateasca pensia in continuare . Nu are interes sa dea el in judecata . Poti s-o faci tu ca nu primesti banii conform deciziei instantei care il obliga sa-ti plateasca dar perioada cat ai avut venituri nu primesti castig de cauza .

#8
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,843
  • Înscris: 01.12.2003
@adisz    Si tu ai citit ce ai vrut.Sa-mi fie rusine , daca tu vrei.Ar fi ceva sa am copil de 16 ani.

@unucelalalt As vrea sa mai am 16 ani.Exista o hotarare judecatoreasca care obliga tatal la plata pensiei alimentare , chit ca vrea el sau nu.Pentru orice modificare a sumei e nevoie de alta judecata , nu de simpla vointa a uneia din parti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate