Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ps3 slim - Problema consolei sau a jocului/jocurilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
In momentul de fata testez un Ps3 slim 160 Gb in vederea achizitionarii. Inceputul experientei a fost unul negativ, am incercat sa joc Dragon Age: Origins, varianta digitala a jocului, cunoscand tot felul de scaderi ale frame rate-ului, de "agatari" (sacadari) inclusiv in cinematicurile de la inceputul jocului. Cautand putin explicatii, am constatat ca jocul e unul problematic, iar verisiunea digitala poate si mai problematica. Am dat totusi un Restore System, asteptand sa vad cum se comporta consola dupa, incercand sa aflu cauza problemei, consola sau jocul.

Preciez faptul ca o perioada buna de timp consola a stat (in ultima jumatate de an, nu a prea fost deloc folosita, si nici inainte foarte intens, il cunosc pe proprietar). Dupa restore, am jucat (varianta jocului pe dvd) Dragon Age 2. Probleme clar mai mici ca la primul, in cinematicuri merge fluent, insa totusi sunt momente in care sacadeaza scurt in combat-uri mai ales. Am incercat si Defiance, varianta digitala, la fel, mici momente in care mai sacadeaza. De asemenea am jucat si Rage, care a functionat impecabil (n-am jucat insa mult).

Daca la primul test (cu Dragon Age: Origins) inainte de restore, parea o problema mai mult tehnica, acum personal inclin sa cred ca nu prea mai pare ceva de genul. Asadar, din cate am descris, vi se pare ceva normal, sa fie poate o problema a consolei, o problema de setari, sau o problema a jocurilor?

Orice idei, sugestii, sfaturi, sunt apreciate!

Edited by Alex-Softpedia, 27 June 2016 - 09:13.


#2
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Poate fi unitatea blu-ray obosita sau discuri cu probleme. Zi-ne si modelu exact a consolei(CECH...) de pe eticheta din spate.
Exista si varianta analogica la jocuri?:D

#3
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
CECH 3011A. Ma refer la jocurile ce sunt descarcate din Playstation Store, si instalate direct pe consola Posted Image Asadar, nu cred ca e vorba de unitatea blu-ray, dupa cum spuneam, cea mai mare problema facand-o un joc ce a fost instalat direct, fara a folosi-o.

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Incearca aceleasi jocuri pe alta consola PS3 si vezi daca se repeta problema.
Daca da, e jocul optimizat prost.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,822
  • Înscris: 06.01.2008
Cam ce temperatura era in incaperea unde era amplasat PS3-ul?
Nu de alta, dar la cat de "frig" a fost zilele astea, nu m-as mira sa fi intrat functia de "thermal throttling" daca erau peste 23-24 de grade in incaperea respectiva.

#6
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

 jeffy86able, on 27 iunie 2016 - 10:43, said:

Incearca aceleasi jocuri pe alta consola PS3 si vezi daca se repeta problema.
Daca da, e jocul optimizat prost.

M-am gandit si eu la varianta asta, insa nu cunosc pe nimeni cu un Ps3 (doar cu Ps4). Inainte sa decid daca o cumpar, o sa incerc cat de mult pot sa determin daca problemele vin de la consola sau de la jocuri. Din cate am mai citit pe net, am vazut multe cazuri cu probleme similare, la console noi noute. Nici consola cu pricina nu e asa veche, cred ca de prin 2012.

 Hider141, on 27 iunie 2016 - 10:48, said:

Cam ce temperatura era in incaperea unde era amplasat PS3-ul?
Nu de alta, dar la cat de "frig" a fost zilele astea, nu m-as mira sa fi intrat functia de "thermal throttling" daca erau peste 23-24 de grade in incaperea respectiva.

Probabil ca erau peste. Am incercat sa observ si cum se aude unitatea optica, si sa si vad daca se incalzeste excesiv consola. Nu mi s-a parut a fi o problema. Evident, daca puneai mana in spate se simtea ca e calda, insa probabil in parametri normali.

Sunt curios, printre proprietarii de Ps3 ce l-au avut o perioada mai lunga de timp, daca au avut probleme de genul asta per total, unele rezolvabile prin update-uri sau etc.


Fix asa se comporta, genul asta de sacadari:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/crGq4E4rMeU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La sec. 18 apare una mai evidenta

Edited by Alex-Softpedia, 27 June 2016 - 11:09.


#7
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Ok, am mai testat alte jocuri. Uncharted 1 si 2 au probleme cu cutscene-urile, acele filmulete de pe parcurs. Ori sacadeaza, ori imaginea e decalata de sunet, etc. La Uncharted 3 nicio problema de acest fel. E posibil sa fie din cauza discurilor? M-am uitat, par ca nu prezinta zgarieturi. Alte jocuri gen Batman arkham asylum, Gran Turismo 6, Red Dead Redemption, ruleaza Ok (poate o mica sacadare dar nimic deranjant).

Asadar, incertitudinea ar fi. Ce sanse sa fie de la discuri/optimizarea unor jocuri, si ce sanse de la consola? Din moment ce jocuri precum cele din seria Uncharted, cumparate toate 3 in acelasi timp, primele 2 au probleme, iar al 3-lea deloc.

Ati mai avut asemenea probleme, e ceva comun la Ps3?

#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Pare mai degraba o problema la consola.
Daca aveai frame-uri in jocuri pretentioase mai ziceam dar Uncharted 1 chiar nu vad de ce ar chinui consola din punct de vedere hardware.

#9
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Pai si, in cazul asta, avand o problema tehnica, de ce nu se manifesta si la jocuri mai pretentioase? Aici e toata problema. Batman Arkham Asylum, Red Dead Redemption, jocuri mai chinuitoare pentru consola, le ruleaza ok.

O sa incerc sa fac tot posibilul sa testez acele jocuri si pe un alt Ps.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate