Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Cat costa lunar sa traiesti decent in Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
396 replies to this topic

#1
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Buna la toti,

Am nevoie de un feedback. Ce suma aveti alocata lunar, pentru intretinere / mancare / distractie / transport ? ( fara rate sau chirie )

Eu impreuna cu jumatatea mai buna cheltuim undeva la 3000 de ron si sincer  nu stiu pe ce sa duc.

Nu primim nimic de la parinti, stiu ca sunt cazuri care se descurca cu 1000 de ron pe luna, dar mananca zilnic la parinti .

Din suma de mai sus pot sa zic ca maxim 500 de lei se duc pentru catel lunar ( mancare  si gradinita ).

Nu mergem in cluburi, nu luam zilnic haine, nu facem nimic wow.

E asa de lipsit de valoare banul ?  sau chiar nu ma pricep la gestionarea unui buget.

Edited by taosil, 27 June 2016 - 07:43.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce inseamna decent?

cat costa? pai cati ai!
daca ai 7-900 lei, atata cheltui!
la fel si daca ai 1500, 3000, etc!
inlocuiti catelul cu un copil!
e injust sa cheltuiti anual un autoturism de mic litraj! Posted Image pentru un catel
mai bine apucati-va de fumat!

Edited by Nero-d, 27 June 2016 - 07:57.


#3
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009

View PostNero-d, on 27 iunie 2016 - 07:55, said:

ce inseamna decent?

cat costa? pai cati ai!
daca ai 7-900 lei, atata cheltui!
la fel si daca ai 1500, 3000, etc!
inlocuiti catelul cu un copil!
e injust sa cheltuiti anual un autoturism de mic litraj! Posted Image pentru un catel
mai bine apucati-va de fumat!

Nu pot defini ce inseamna decent pentru fiecare. De asta is curios cu ce sume se descurca si alti. Nu e problema de bani , e de principiu. Tot auzeam ca in Ro o familie cu copii se descurca cu 1500 -2000 de roni pe luna. Vreau sa vad daca e mit, sau eu chiar cheltui bani aiurea.

Pentru catel cheltui cat vreau / cat imi permit. Nu asta e tema topicului :)

#4
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
100 lei costa. Mananci cartofi fierti.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai cu cat au, cu atata se descurca!!!... asta e ideea!
dau, fiecare se descurac cu cat are!
mai putine iesiri la cofetarie, la carciuma, mai putine produse premium... mai putine produse de lux... si... produse mai ieftine!... ce dredeai?

Edited by Nero-d, 27 June 2016 - 08:05.


#6
Air_

Air_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.07.2015
Daca mananci in oras des, acolo se duc banii. Chiar daca mananci in mall, tot se duc 40 lei pe o masa la 2 persoane. Si banuiesc ca mananci de 2x ori pe zi, se aduna fix ce buget ai tu. Plus o inghetata un suc un tricou si hop se fac miile de lei.

Scrie-ti pe telefon zilnic timp de o saptamana pe ce dai banii, ai sa te sperii :)

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Parca mai erau doua topicuri pe tema asta.

#8
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 29.10.2007

View Posttaosil, on 27 iunie 2016 - 07:42, said:

Din suma de mai sus pot sa zic ca maxim 500 de lei se duc pentru catel lunar ( mancare  si gradinita ).

Obscen.

250ron pe luna mancare/net/utilitati.

#9
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View Post_-AppleS-_, on 27 iunie 2016 - 08:03, said:

100 lei costa. Mananci cartofi fierti.
+ Aragaz, gaze, apa, poate si curent sa te uiti cum se fierb.

3 mii de lei cred ca asigura partea de supravietuire.
Decent? Nu stiu ce inseamna decent, dar daca iesi de cateva ori in oras.. suma trece de 5mii de lei.

Cred ca majoritatea uitam ca avem doar o viata si ca nu se limiteaza toate la a supravietui de astazi pe maine.

#10
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Nu mananc in oras, destul de rar, mai mult home cooking.

Mananc zilnic la cantina la munca, dar sunt preturi reduse.

Mda, lista cu cheltuieli ma gandeam si eu ..

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
E vara acum, ii fierbi la soare.

#12
Air_

Air_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.07.2015
Cu 100 de lei pe zi de cheltuiala o duci bine in romania. In 2 uneori mai faci economii alteori cheltui mai mult decat trebuie. Eu zic ca mia de euro pe luna ca buget iti asigura tot ce ai nevoie.

#13
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009

View Postgumball3000, on 27 iunie 2016 - 08:08, said:

Parca mai erau doua topicuri pe tema asta.


sorry, ce am vazut era pentru 2011..

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
A naibii potaia... mananca bani mai multi decat intretinerea la un BMW seria 5 Posted Image
Si cand te gandesti ca al meu traieste doar cu mancarea ce i-o dau din casa si n-are nimic Posted Image (Costuri zero).

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Posttaosil, on 27 iunie 2016 - 08:16, said:



sorry, ce am vazut era pentru 2011..
http://forum.softped...06-trai-decent/

#16
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Nu costa neaparat toate mult, mai degraba salariile romanilor sunt de rahat in raport cu preturile la toate. Da, mancarea e super-scumpa in Romania raportat la salarii, uluitor de scumpa.  Hainele la fel.

Edited by ipopovici11, 27 June 2016 - 08:24.


#17
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Posttaosil, on 27 iunie 2016 - 07:42, said:

Buna la toti,

Am nevoie de un feedback. Ce suma aveti alocata lunar, pentru intretinere / mancare / distractie / transport ? ( fara rate sau chirie )

Eu impreuna cu jumatatea mai buna cheltuim undeva la 3000 de ron si sincer  nu stiu pe ce sa duc.

Nu primim nimic de la parinti, stiu ca sunt cazuri care se descurca cu 1000 de ron pe luna, dar mananca zilnic la parinti .

Din suma de mai sus pot sa zic ca maxim 500 de lei se duc pentru catel lunar ( mancare  si gradinita ).

Nu mergem in cluburi, nu luam zilnic haine, nu facem nimic wow.

E asa de lipsit de valoare banul ?  sau chiar nu ma pricep la gestionarea unui buget.

stai linistit eu am aceeasi problema cu o suma de 3 ori mai mare ...

#18
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Posttaosil, on 27 iunie 2016 - 08:02, said:

Nu pot defini ce inseamna decent pentru fiecare. De asta is curios cu ce sume se descurca si alti. Nu e problema de bani , e de principiu. Tot auzeam ca in Ro o familie cu copii se descurca cu 1500 -2000 de roni pe luna. Vreau sa vad daca e mit, sau eu chiar cheltui bani aiurea.
Da, se "descurca", dar traiesc (sau mai bine spus supravietuiesc) foarte prost, mai beneficiaza si de niste ajutoare sociale daca au copii mici...
Si asta in conditiile in care au casa si intretinere si chiar si masa asigurata de altii, de obicei parinti...
Daca din venitul familiei de max 2000 ron (adica doua salarii minime) mai platesti si chirie si intretinere, jumatate, adica un salariu se duce numai pe asta, iar cu cealalta jumatate mancare, transport, alte cheltuieli ocazionale... 1000/30 = 33.33 lei/zi din care sa asiguri mancare, transport, etc... practice mori de foame

Generatiile trecute care au prins 1989 in campul muncii au avut avantajul de a obtine case aproape cadou... insa generatiile noi nu mai au ocazia asta decat daca au din intamplare vreo ruda (bunica/parinti) care a decedat si au reusit sa mosteneasca casa acestora primita aproape gratis dupa 1989

Edited by vubiv, 27 June 2016 - 08:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate