Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

M-Audio sau JBL? Monitoare de Studio.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Salutare, dupa cum spune si titlul m-am decis asupra acestor doua monitoare:

M-Audio BX8 D2
sau
JBL LSR305

Bugetul meu fiind de 1200 de lei, nu pot sa sar peste, plus ca am nevoie si de cabluri XLR sau TRS sa le conectez la interfata, si nu sunt nici alea ieftine.

Daca cineva a detinut JBL sau M-Audio m-ati ajuta enorm de mult spunandu-mi ce impresie v-au lasat.

M-Audio sunt pereche si costa 1200~ de lei, avand woofer-ul de 8 inch fata de JBL cu 5 inch. JBL din ce am citit/auzit ofera cel mai flat sunet la banii aia fata de competitie, pe cand M-Audio se pare ca ar colora sunetul mai ales la mids si lows iar pe Amazon sunt recenzii cum ca M-Audio ar avea un hum cand stau pe stand-by foarte deranjant.

Este evident ca vreau sa fie sunetul cat mai plat si ca JBL-urile ar fi cea mai buna alegere, dar poate cineva de aici a avut M-Audio Bx8 D2 si-mi poate spune parerea pentru ca nu pot gasi un spectrum cu M-Audio BX8 D2 sa vad si eu exact daca sunt spike-uri sau este cat de liniar se poate ca JBL-urile.

De asemenea daca cineva imi poate recomanda altceva care este cat se poate de liniar si pana in 1200 de lei indiferent ca e pereche sau single (600 de lei), as aprecia mult, eventual si cu un spectrum atasat.

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Vezi KRK-uri din seria Rokit. Sunt cam cele mai bune raport calitate/pret.
Eu as evita cu obstinatie JBL-urile ,nu mai absolut nicio treaba cu vechiul brand.
Intrebare : La ce vrei sa le folosesti?

#3
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 edigee, on 26 iunie 2016 - 20:23, said:

Vezi KRK-uri din seria Rokit. Sunt cam cele mai bune raport calitate/pret.
Eu as evita cu obstinatie JBL-urile ,nu mai absolut nicio treaba cu vechiul brand.
Intrebare : La ce vrei sa le folosesti?

Ar fi KRK Rokit 5 care nu sunt tocmai liniare, cred ca M-Audio BX8 D2 sunt chiar superioare lor. Uite aici si spectrum.
[ https://www.gearslutz.com/board/attachments/so-much-gear-so-little-time/255347d1317045528-krk-monitor-sizes-screen-shot-2011-09-26-3.58.01-pm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fata de JBL LSR 305 care arata cam asa:

[ http://noaudiophile.com/JBL_LSR305/JBL_LSR_305_Random.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am nevoie de ele pt ca produc muzica, pop/electro voce si instrumental de asemenea, produc si foarte mult basshall iar dupa cum implica si numele BASShall, trebuie sa aud bass-ul foarte bine, deci am nevoie sa se descurce calumea pe low.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Specificatiile si curbele alea n-au aproape nicio relevanta. Treaba cu liniaritatea e mai mult o poveste. Nici Genelec-uri de mii de euro nu sunt liniare. Trebuie ascultate ,nu cumparate dupa specificatii.
KRK-urile Rokit se folosesc intens ,tocmai pt. ca sunt extrem de fiabile ,permisive la acustici mai diferite ale incaperilor(cu toate ca sunt si ele near field) ,si se pot lucra pe ele aproape toate genurile de muzici.
O spun din experienta de peste 15 ani ,urechile si experienta si "bunul simt" muzicalo-acustic sunt mai importante decat monitoarele.

#5
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 edigee, on 26 iunie 2016 - 22:13, said:

Specificatiile si curbele alea n-au aproape nicio relevanta. Treaba cu liniaritatea e mai mult o poveste. Nici Genelec-uri de mii de euro nu sunt liniare. Trebuie ascultate ,nu cumparate dupa specificatii.
KRK-urile Rokit se folosesc intens ,tocmai pt. ca sunt extrem de fiabile ,permisive la acustici mai diferite ale incaperilor(cu toate ca sunt si ele near field) ,si se pot lucra pe ele aproape toate genurile de muzici.
O spun din experienta de peste 15 ani ,urechile si experienta si "bunul simt" muzicalo-acustic sunt mai importante decat monitoarele.

Am cercetat pret de vreo cateva ore KRK-urile Rokit 5 G3 si din ce am inteles suna umflat si murdar [spusele celor care le detin]. Am gasit chiar si un videoclip in care se face o comparatie intre Yamaha, JBL-urile astea si KRK-urile si sincer sa fiu KRK-urile si JBL-urile sunau cam la fel exceptie facand inaltele, unde JBL-ul era mai aproape de adevar. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9oFwIyxSKjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar nu stiu ce sa aleg intre JBL si KRK, avand in vedere ca JBL costa 550 bucata pe cand KRK ajunge la 620 iar asta ar trece putin peste buget, dar cu tot cu cabluri as ajunge cu aprox 100 de lei in plus.

Apropo ai avut vreodata sansa sa testezi BX8 D2-urile sau daca ai pe cineva care le detine/le-a testat.

Edited by ravaell, 26 June 2016 - 22:57.


#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Nu ,la monitoare de studio mai nimeni nu foloseste JBL. JBL-uri mai fac doar ceva boxe de sonorizari mai bunicele(PA-uri) dar nici alea nu mai sunt ce erau.
Mai vezi monitoare de la Mackie. Sau Dynaudio.

#7
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 edigee, on 26 iunie 2016 - 23:04, said:

Nu ,la monitoare de studio mai nimeni nu foloseste JBL. JBL-uri mai fac doar ceva boxe de sonorizari mai bunicele(PA-uri) dar nici alea nu mai sunt ce erau.
Mai vezi monitoare de la Mackie. Sau Dynaudio.

Mai am aprox 2 zile sa ma decid, dar probabil ca voi alege JBL-urile din moment ce pe GearSlutz. com toata lumea-mi spune sa iau JBL-urile si le lauda cum ca ar fi cele mai bune monitoare de studio in banii aia. Mersi de sfaturi!

#8
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 edigee, on 26 iunie 2016 - 22:13, said:

Specificatiile si curbele alea n-au aproape nicio relevanta. Treaba cu liniaritatea e mai mult o poveste. Nici Genelec-uri de mii de euro nu sunt liniare. Trebuie ascultate ,nu cumparate dupa specificatii.
N-aş putea fi mai puţin de acord. Pentru cine vrea monitoare profesioniste liniaritatea e subiect central şi curbele alea sunt printre cele mai relevante lucruri pe care le-ar putea consulta. Un Rokit care umflă basul şi face fericiţi băjeţii de cartier (vezi cine face review-uri pe YouTube la Rokit) nici nu merită numele de "monitor". Monitor înseamnă neutralitate, transparenţă, răspuns liniar.

Se poate face mastering folosind boxe cu răspuns neliniar? Absolut! În orice artă se poate lucra "după ureche" şi pe bază de (multă) experienţă şi să scoţi lucruri extraordinare, dar asta înseamnă să te obişnuieşti cu neliniarităţile boxelor tale şi să ştii ce ai de făcut ca să compensezi pentru ele, ca mixul rezultat să sune bine şi pe multele haluri de boxe ale altora. Se poate face şi aşa, dar asta nu e direct relevant într-o discuţie strict despre calitatea monitoarelor de studio cu pretenţii de scule profesioniste. Graficele de răspuns în frecvenţă ajută într-o astfel de discuţie. Liniaritatea contează.

#9
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 donjoe, on 30 iulie 2016 - 23:48, said:

N-aş putea fi mai puţin de acord. Pentru cine vrea monitoare profesioniste liniaritatea e subiect central şi curbele alea sunt printre cele mai relevante lucruri pe care le-ar putea consulta. Un Rokit care umflă basul şi face fericiţi băjeţii de cartier (vezi cine face review-uri pe YouTube la Rokit) nici nu merită numele de "monitor". Monitor înseamnă neutralitate, transparenţă, răspuns liniar.

Se poate face mastering folosind boxe cu răspuns neliniar? Absolut! În orice artă se poate lucra "după ureche" şi pe bază de (multă) experienţă şi să scoţi lucruri extraordinare, dar asta înseamnă să te obişnuieşti cu neliniarităţile boxelor tale şi să ştii ce ai de făcut ca să compensezi pentru ele, ca mixul rezultat să sune bine şi pe multele haluri de boxe ale altora. Se poate face şi aşa, dar asta nu e direct relevant într-o discuţie strict despre calitatea monitoarelor de studio cu pretenţii de scule profesioniste. Graficele de răspuns în frecvenţă ajută într-o astfel de discuţie. Liniaritatea contează.


De cand am deschis subiectul am luat JBL-urile si traduc muzica compusa pe ele perfect pe alte sisteme, telefon, televizor, masina, etc. Sunt extraordinare, exact cum spuneau baietii de pe GearSlutz.

Daca cineva e in cautare de o solutie de 350-500 de euro [depinde de unde le cumparati] in banii astia sunt cele mai bune, mai ales daca le puteti lua la un 350-400 de euro, isi fac banii, indiferent ca e un woofer de 5 inch, bass-ul este EXTREM de curat si de precis, nefiind bineinteles ca la monitoarele de 8 inch care pot cobora chiar si pana la 20 de hz in bass dar care costa aproape dublu [m-audio lsr308].

Ca si competitie cu astea ar fi YAMAHA HS5 dar care din cate am citit pe forumuri murdareste joasele sau HS8 care bineinteles e mult mai scump decat LSR305. Rokit fac si ele bineinteles competitie dar sunetul, dupa parerea mea nu se compara [am avut sansa sa ascult rokit-urile] LSR sunt pur si simplu extrem de clare fara mud si sunt si sincere, as putea zice extrem de sincere, dar mai sunt si cele de cateva mii, zeci de mii de euro. In banii astia nu poti lua ceva mai bun ca monitor de studio.

Edited by ravaell, 31 July 2016 - 10:33.


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
In categoria asta de pret mai gasesti(cu greu ,dar merita de incercat) Dynaudio BM5a(nu MKII sau MKIII-ce au alte amplificari si difuzoare) sau KRK V6( care n-au nicio treaba cu seria Rockit ,sunt cu totul altceva).

#11
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 edigee, on 31 iulie 2016 - 19:40, said:

In categoria asta de pret mai gasesti(cu greu ,dar merita de incercat) Dynaudio BM5a(nu MKII sau MKIII-ce au alte amplificari si difuzoare) sau KRK V6( care n-au nicio treaba cu seria Rockit ,sunt cu totul altceva).

Problema cu V6 e ca ating doar 56 de hz la lows pe cand LSR305 pana la ~43 de hz iar asta o sa se simta mai ales la producatorii de rap/pop/hardstyle, etc. V6 nu au nici LF si HF trimmers care nu e un dezavantaj enorm dar daca ai nevoie la un moment dat sa tai de la low sau de la high o sa-ti para rau ca nu ai luat LSR305.

De Dynaudio am auzit si chiar eram tentat sa cumpar, dar preturile sunt pur si simplu anormal de mari, poate pretul reflecta si o calitate extraordinara a sunetului, avand mai mult W automat si o putere mai mare ca LSR si pe spate are o gramada de tweak-uri, si probabil si a materialelor, nu contest asta, dar pur si simplu nu inteleg cum poate cineva sa ceara peste 500 de euro pe UN SINGUR monitor care nu e de 8 inch. In magazin de nou nu-l mai gasesti oricum versiune veche, doar mk2 sau mk3. Prima vers doar pe okazii am mai vazut.

EDIT: Dynaudio prima generatie sunt la fel de scumpe ca cele mk3 SECOND HAND !!

Edited by ravaell, 31 July 2016 - 20:17.


#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
Sunt scumpe ,mai ales BM6A ,pentru ca sunt efectiv mai bune. Le posed de 10 ani si pot confirma. MKII&III nici nu se compara. Alea vechi au amplificari (aproape) in clasa A , pentru muzici acustice mai ales sunt nemaipomenite. Probleme apar la elecronice si chestii cu ritm , snare-ul suna cam ciudat si lemnos(desi kick drum-ul e OK). Ce-i interesant e ca in realitate nu sunt nici pe departe atat de liniare ca alte monitoare ,dar te obisnuiesti cu asta.
Problemele de la KRK-uri sunt date mai ales de difuzoarele din kevlar care tind sa vuiasca la anumite frecvente. De aici acel aspect oarecum murdaricios. Lucru valabil la Rockit dar aproape absent la V6-V8 ,care sunt mult mai bine echilibrate. La V8 de exemplu ,daca le asezi ca lumea ai un bas de nu-ti vine sa crezi. Zici ca ai un sub pe undeva prin incapere.

#13
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 ravaell, on 26 iunie 2016 - 20:20, said:

Salutare, dupa cum spune si titlul m-am decis asupra acestor doua monitoare:

M-Audio BX8 D2
sau
JBL LSR305

Bugetul meu fiind de 1200 de lei, nu pot sa sar peste, plus ca am nevoie si de cabluri XLR sau TRS sa le conectez la interfata, si nu sunt nici alea ieftine.

Daca cineva a detinut JBL sau M-Audio m-ati ajuta enorm de mult spunandu-mi ce impresie v-au lasat.

M-Audio sunt pereche si costa 1200~ de lei, avand woofer-ul de 8 inch fata de JBL cu 5 inch. JBL din ce am citit/auzit ofera cel mai flat sunet la banii aia fata de competitie, pe cand M-Audio se pare ca ar colora sunetul mai ales la mids si lows iar pe Amazon sunt recenzii cum ca M-Audio ar avea un hum cand stau pe stand-by foarte deranjant.

Este evident ca vreau sa fie sunetul cat mai plat si ca JBL-urile ar fi cea mai buna alegere, dar poate cineva de aici a avut M-Audio Bx8 D2 si-mi poate spune parerea pentru ca nu pot gasi un spectrum cu M-Audio BX8 D2 sa vad si eu exact daca sunt spike-uri sau este cat de liniar se poate ca JBL-urile.

De asemenea daca cineva imi poate recomanda altceva care este cat se poate de liniar si pana in 1200 de lei indiferent ca e pereche sau single (600 de lei), as aprecia mult, eventual si cu un spectrum atasat.
Salut, nu am citit ce recomandari au facut alti colegi de forum(probabil ca voi citi).Din cele doua modele iti recomand fara ezitare JBL-urile, si nu in calitate de amator/datator cu parerea ci in calitate de om care lucreaza in domeniu.Am auzit multe modele de monitoare(eu am lucrat 3 ani pe o pereche de Yamaha HS80M).Despre M-Audio vei auzi pareri bune de la oameni care nu se pricep sau care nu au avut tangenta cu marci serioase de monitoare.Cu acele JBL-uri vei face treaba mult mai buna decat cu orice model de monitoare de la M-Audio.Cand e vorba de monitoare conteaza marca...chiar conteaza.Cand vorbim de firme de renume diferenta intre monitoarele de 5 inch pe bass si cele de 8 inch consta in volum, insa la volum mic vor reda la fel, iar asta nu vei intalni la monitoarele produse de firme fara renume.Am ascultata mai multe modele de monitoare de la M-Audio si nu au nicio treaba cu monitorizarea, sunt doar boxe.Daca faci alegerea gresita nu doar ca nu vei avea rezultatul asteptat, dar nici nu le vei mai putea vinde fara sa pierzi mult.Asadar, ia JBL-urile, e cea mai buna alegere la banii astia.Nici nu ai nevoie de bass de 8 inch daca faci auditia intr-un spatiu mai mic de 5mp.Eu HS80M-urile le tineam la 10% din volum intr-un spatiu(studio) de circa 3.5mp.


LE-acum am vazut ca ti s-au recomandat ceva krk-uri...ia JBL-urile si nu mai umbla cu prostii Posted Image
LE 2-Uita-te si la clipul din ACEST link

Edited by buncar, 31 July 2016 - 23:34.


#14
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 buncar, on 31 iulie 2016 - 23:19, said:

Salut, nu am citit ce recomandari au facut alti colegi de forum(probabil ca voi citi).Din cele doua modele iti recomand fara ezitare JBL-urile, si nu in calitate de amator/datator cu parerea ci in calitate de om care lucreaza in domeniu.Am auzit multe modele de monitoare(eu am lucrat 3 ani pe o pereche de Yamaha HS80M).Despre M-Audio vei auzi pareri bune de la oameni care nu se pricep sau care nu au avut tangenta cu marci serioase de monitoare.Cu acele JBL-uri vei face treaba mult mai buna decat cu orice model de monitoare de la M-Audio.Cand e vorba de monitoare conteaza marca...chiar conteaza.Cand vorbim de firme de renume diferenta intre monitoarele de 5 inch pe bass si cele de 8 inch consta in volum, insa la volum mic vor reda la fel, iar asta nu vei intalni la monitoarele produse de firme fara renume.Am ascultata mai multe modele de monitoare de la M-Audio si nu au nicio treaba cu monitorizarea, sunt doar boxe.Daca faci alegerea gresita nu doar ca nu vei avea rezultatul asteptat, dar nici nu le vei mai putea vinde fara sa pierzi mult.Asadar, ia JBL-urile, e cea mai buna alegere la banii astia.Nici nu ai nevoie de bass de 8 inch daca faci auditia intr-un spatiu mai mic de 5mp.Eu HS80M-urile le tineam la 10% din volum intr-un spatiu(studio) de circa 3.5mp.


LE-acum am vazut ca ti s-au recomandat ceva krk-uri...ia JBL-urile si nu mai umbla cu prostii Posted Image
LE 2-Uita-te si la clipul din ACEST link

Le-am luat, sunt un posesor fericit de LSR305 de o luna jumatate deja. Si dupa cum am mai zis JBL-urile sunt EXTRAORDINARE! Nu poti lua altceva mai bun in banii astia. Sigur, daca vrei ceva extrem de liniar si curat dus pana la extrem bagi cateva mii de euro, dar pentru cateva sute de euro LSR305 sunt mai mult decat satisfacatoare. La inceput nici nu ma asteptam in banii astia [ aprox 400 de euro] sa fie cine stie ce dar dupa ce am masterizat 2 melodii de pe un EP de-al meu, piesele se traduc PERFECT pe alte dispozitive, chiar si pe telefoane care au difuzoare de tot rasu, suna profesional acum melodiile, suna curat, suna BINE!

Le recomand oricui vrea sa-si ia niste monitoare de studio in 350-400 de euro. Sunt bune si pt rap si pt pop/r&b si pentru rock si chiar si pentru clasic, instrumentele clasice [am o gramada de librarii pe kontakt 5, pian, violoncel, cello, etc] se traduc foarte frumos pe JBL-urile astea.


EDIT: De asemenea, foarte important pentru cei care le au si poate nu sunt multumiti. Desi ele au sweet spot-ul foarte larg chiar si in camere netratate fonic, aveti totusi grija daca nu va permiteti tratament fonic sa pozitionati monitoarele langa cel mai mic perete din camera in asa fel incat monitoarele sa fie indreptate inspre partea lunga a camere si niste pad-uri iarasi ajuta si in cele din urma POZITIA monitoarelor. Cititi instructiunile cu care vin LSR305-urile si aveti grija ca tweet-urul sa fie perfect paralel cu urechile voastre. Bafta !

Edited by ravaell, 01 August 2016 - 22:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate