Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Izolare pod nelocuibil

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dark_mind

dark_mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.11.2005
Am refacut podul la casa si acum as vrea sa-l izolez, avand in vedere ca nu va fi locuit o sa izolez in prima etapa doar planseul.
Structura va fi de la interior la exterior:
- placa de beton
- bariera de vapori care va acoperi si toate grinzile care se gasesc pe planseu
- 20 de cm vata minerala
- podire cu scandura uscata

Singurul lucru pe care nu-l inteleg este cum se monteaza bariera de vapori pe marginea acoperisului mai precis in unghiul dintre sarpanta, grinda de lemn care vine pe marginea cladirii si placa de beton.

Trebuie sa lipesc doar pe latura interioara a grinzii care vine pa marginea cladirii sau trebuie sa o imbrac si pe asta si sa umplu spatiul care ramane cu polistiren ?

Am atasat o poza de la un alt pod si am marcat spatiul de care vorbesc, la mine este ceva mai mare si mult mai greu accesibil.

Multumesc

Attached Files


Edited by dark_mind, 26 June 2016 - 16:44.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu sunt eu experta in constructii, dar acea zidire din jurul geamului e sub orice critica.

#3
dark_mind

dark_mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.11.2005
Am zis nu e podul meu e o poza luata dupa internet as dori sa se raspunda doar la intrebare nu la cum e zidita fereastra

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ok, dar e mai ok sa pui o poza reala ca sa vada lumea ce este la fata locului, nu cu ce se aseamana.

in functie de structura podului, ti se poate recomanda una sau alta, adica nu ti se poate recomanda nu stiu ce vata si tu ai capriorii la distante de nu stiu cat, sau polistiren.

nici un inginer constructor nu face aproximari pe poze cu alte locatii .... aproximative.

#5
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Intre grinzi , pe planseu pui vata minerala apoi o folie polietilena mai groasa si peste podesti . Dar daca grinzile acelea au doar 10cm te-as sfatui sa faci un caroiaj de lemn deasupra perpendicular si sa mai bagi un strat de vata de 10 si apoi sa pui folia si sa podesti . O folie aluminizata ar fi cea mai buna alegere .

Edited by cobi1, 26 June 2016 - 18:18.


#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
In lumea civilizata su cu norme stricte de constructii , la imbinarea astereala / podea, se monteaza niste canale din tabla care fac ventilatia intre sageac si pod .
Izolatia se monteaza apoi pina in aceste canale . La tipul asta de izolatie se foloseste obligatoriu  ventilatia naturala si permanenta ( deci fara geamuri termopane sau etc ) , adica o aerisire aproape de coama , aerisire care in mod normal nu este o " gaurica " ci o mare aerisire ....
cauta genul asta de izolatii in Canada . SUA ...

Edited by maximg, 26 June 2016 - 18:34.


#7
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

View Postcobi1, on 26 iunie 2016 - 18:17, said:

Intre grinzi , pe planseu pui vata minerala apoi o folie polietilena mai groasa si peste podesti . Dar daca grinzile acelea au doar 10cm te-as sfatui sa faci un caroiaj de lemn deasupra perpendicular si sa mai bagi un strat de vata de 10 si apoi sa pui folia si sa podesti . O folie aluminizata ar fi cea mai buna alegere .

folia bariera de vapori se pune spre zona calda, in ideea de a nu lasa vaporii de apa sa patrunda in izolatie si sa condenseze acolo. Daca o pune acolo unde zici tu nu face decat sa se asigure ca toti vaporii raman in izolatie, condensand acolo si mentinand izolatie vesnic umeda.
Acum recunoaste....omu' iti este dusman, nu? Altfel nu inteleg sfatul tau atat de bun...

#8
dark_mind

dark_mind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 19.11.2005
Atasez o poza cu locul la care ma refer, am pozat doar un colt insa situatia este aceiasi pe tot perimetru podului

Attached Files



#9
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
bariera de vapori nu se monteaza unde ai zis tu!

ea se pune pe inauntrul camerei, lipita de tavanul de beton in pod se pune vata  2 straturi perpendiculare si deasupra o folie de difuzie care protezeaza si de praf.

daca o pui pe tavan se poate sa ai condens in pod pe planseu.

si nu folosi polistiren in pod. doar vata.

Edited by msn2, 29 June 2016 - 14:12.


#10
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postthe_lion, on 26 iunie 2016 - 18:48, said:

folia bariera de vapori se pune spre zona calda, in ideea de a nu lasa vaporii de apa sa patrunda in izolatie si sa condenseze acolo. Daca o pune acolo unde zici tu nu face decat sa se asigure ca toti vaporii raman in izolatie, condensand acolo si mentinand izolatie vesnic umeda.
Acum recunoaste....omu' iti este dusman, nu? Altfel nu inteleg sfatul tau atat de bun...
Daca placa de beton este uscata si caroiajul de lemn unde sta vata este inchis " ermetic " cu folia de polietilena , de unde ajunge umezeala ?? Din neant ? Ma lasi cu prostiile tale ... Vata are rol de termoizolatie astfel ca la suprafata pardoselii placii de beton nu are ce sa condenseze daca exista termoizolatie .
Daca nu pui folia aia si bate vantul cu ploaie si-ti intra apa in pod , unde crezi ca ajunge daca nu exista folia de care ziceam ?

Edited by cobi1, 30 June 2016 - 12:13.


#11
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,981
  • Înscris: 21.01.2013
cobi1, confunzi folia bariera de vapori cu folia de difuzie. sunt produse total diferite.
de fapt ai spus folie de polietilena. asta la ce categorie intra?

#12
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postblackiesasha, on 30 iunie 2016 - 12:22, said:

cobi1, confunzi folia bariera de vapori cu folia de difuzie. sunt produse total diferite.
de fapt ai spus folie de polietilena. asta la ce categorie intra?
Chiar asa , la care intra " dasteptule " ?

Edited by cobi1, 30 June 2016 - 12:49.


#13
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Amice....esti total pe langa si avand un ton total neadecvat...te las cu convingerile tale. Gresite.


#14
Dasilva

Dasilva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 03.02.2006
Pana la urma cum ai facut ?
Si eu sunt in situatia ta . Am turnat placa , casa este doar parter iar podul va fi folosit doar pentru depozitare avand o inaltime de maxim 1,5 m ; deci lucrarea trebuie facuta inaite de a face acoperisul .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate