Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cont bancar mostenire

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Din pacate tatal meu a decedat

Avea un cont in banca eu si mama fiind ca trecuti imputerniciti cu drepturi nelimitate pe durata vieti lui.
Noi avem toate actele
Noi suntem mostenitori.

Cum sa facem, se scoatem bani si sa facem un alt cont?
Ma gandesc sa nu afle banca si sa faca vreo plangere

Restul actelor au fost facute pe numele meu, ma refer la casa din timpul vieti.

La contul bancar cum se face? Ca sa fac legal ar trebui sa mergem la notoariat dar acolo trebuie copii dupa actele de la banca si nu vreau sa le dau alora copii dupa acte.

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Succesiune.Banii revin, teoretic, tuturor mostenitorilor... Insa nu puteti solicita informatii referitoare la conturi decat daca initiati procedurile de dezbatere a succesiunii.

Edited by daniMMM, 26 June 2016 - 15:00.


#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
care tuturor mostenitorilor, la sotie si copil adica eu si mama ca doar nu i-o ramane lu fratisu

Eu nu solicit nimic stiu ce bani sunt in cont eu am actele contului ca sunt imputernicit cu drepturi nelimitate.

Adica daca eu ma duc maine la banca si vreau sa scot banii ii pot scoate si cu asta basta. Aia de la banca nu stiu ca a murit tata.
Dar nu vreau sa incalc legea sa ma trezesc cu vreo plangere din partea banci.

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Faci succesiune si pe baza actelor emise in urma succesiunii va duceti la banca si banca va elibera banii cash catre voi si va inchide contul.
Ce faceti voi cu banii dupa aia e treaba voastra, puteti deschide alt cont sau ii cheltuiti.
Daca ii scoateti fara acele acte in mod illegal si fraudulos s-ar putea sa apara problem in viitor Posted Image

#5
m0tan3lul

m0tan3lul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 13.07.2007

 zzhunt, on 26 iunie 2016 - 14:49, said:

Din pacate tatal meu a decedat

Avea un cont in banca eu si mama fiind ca trecuti imputerniciti cu drepturi nelimitate pe durata vieti lui.
Noi avem toate actele
Noi suntem mostenitori.

Cum sa facem, se scoatem bani si sa facem un alt cont?
Ma gandesc sa nu afle banca si sa faca vreo plangere

Restul actelor au fost facute pe numele meu, ma refer la casa din timpul vieti.

La contul bancar cum se face? Ca sa fac legal ar trebui sa mergem la notoariat dar acolo trebuie copii dupa actele de la banca si nu vreau sa le dau alora copii dupa acte.

Am fost in acceasi situatie cand a murit bunica,  am mers la banca am scos banii, nici nu le-am spus de ce ii scoatem sau ce s-a intamplat cu bunica. Iei frumusel banii deschizi cont in aceeasi banca sau la ce alta banca vrei tu, e bine sa nuf aci aceasta opertaiune in aceeasi zi si in aceeasi sucursala. NU e nimic ilegal in ceea ce faci, daca e sa urmezi calea cu succesiuni si alte cele vei avea de platit mai multi bani bancii, nu ti se pare ca oricum castiga destul ?

Cei care tot comentati ca se comite o ilegalitate, care este ilegalitatea? Atat timp cat esti imputernicit nu comiti nici o ilegalitate.

#6
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Esti imputernicit pe durata vietii, din momentul in care titularul a decedat orice miscare fara succesiune e ilegala si e furt din masa succesorala.

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
daca ai drepturi depline...mergi si lichideaza contul .....FAST !!!!!
desigur daca cei de la banca nu iti solicita buletinul persoanei decedate (daca au aflat cumva)

(buletinul trebuie predat OBLIGATORIU cand se obite certificatul de deces ...)

Edited by Mihai_3, 26 June 2016 - 15:14.


#8
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 m0tan3lul, on 26 iunie 2016 - 15:09, said:

Iei frumusel banii deschizi cont in aceeasi banca sau la ce alta banca vrei tu, e bine sa nuf aci aceasta opertaiune in aceeasi zi si in aceeasi sucursala.

De ce? :)

#9
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 Mr_Who, on 26 iunie 2016 - 15:12, said:


De ce? Posted Image
Ca sa nu bata la ochi ca a furat... totusi el e constient ca ce a facut nu e legal :D

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mergi cit mai repede, scoate banii si gata. Atita vreme cit nu vin mostenitorii dupa tine nu ai absolut nici o problema. De aia ai imputernicire pe cont, nu ca sa stai la fiecare operatiune sa verifici daca titularul e in viata si e de acord ca tu sa scoti bani.

Dupa aia la un moment dat mergi la banca cu certificatul de deces sa inchida contul sa nu va bintuie cu nu stiu ce amenintari pentru citiva lei din comisioanele lunare.

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Daca esti imputrnicit, scoate banu si pa

#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ce mostenitori sa vina?

Eu nu vreau sa scot nici un ban cash, vreau sa fac alt depozit bancar.

Problema e ca daca merg legal trebuie sa aduc din ce am inteles 2 martori dar nu rude poate vede aia ce bani sunt, sa astept dupa acte

Cat dureaza succesiunea? cand a trecut casa pe numele meu a durat vreo 2-3 zile parca si vreo luna pana a iesit de la tribunal o hartie.

 petre69, on 26 iunie 2016 - 15:22, said:

Daca esti imputrnicit, scoate banu si pa
Lichidez contu? nu vreau sa-i scot cash, vreau alt cont

#13
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ba,da esti....culmea. Scoate banu cash si fa alt cont. Ce naibii e asa greu. Atata te temi de bani cash,de n-am vazut.

#14
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Chiar daca esti imputernicit pe acel cont, dupa decesul titularului, retragerea de bani din contul respectiv se numeste FURT. Banii nu sunt pierduti, dupa succesiune, ei se impart la mostenitori, in baza certificatelor de mostenitori.

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 KLMN, on 26 iunie 2016 - 15:53, said:

Chiar daca esti imputernicit pe acel cont, dupa decesul titularului, retragerea de bani din contul respectiv se numeste FURT.  
Nici chiar așa. De la cine i-a furat? Posted Image
Probleme ar putea fi între el și mama dacă-i scoate fără ca ea să știe. În rest, n-are cine ce să-i facă.

Edited by althea, 26 June 2016 - 16:15.


#16
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Daca exista plangere de la vreun posibil mostenitor (mama sau oricare alt mostenitor), i se va intocmi dosar penal.

#17
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Mama stie nu e problema intre mostenitori. Parinti au trecut totul pe numele meu, numai contu asta a ramas
, problema e la banca sa nu afle aia si sa faca plangere, nu cred ca merge lichidat contu, daca scot toti bani ramane contu deschis si daca ma duc dupa cateva zile sa-l inchid afla aia ca titularul era decedat cand am scos bani.


Succesiunea la un cont cat dureaza? se poate face actele intr-o singura zi?

Edited by zzhunt, 26 June 2016 - 16:26.


#18
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
dar ce e asa complicat sa faceti succesiunea si sa faceti totul legal?
in plus scapi si de banca, care te va cauta pentru comisioane de administrare la un moment dat sigur Posted Image

Oricum tu nu poti sa inchizi contul decat dupa ce te prezinti cu actele de deces/mostenitor... doar titularul sau mostenitorul poate inchide contul, imputernicitul nu.

Edited by vubiv, 26 June 2016 - 16:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate