Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Piese metalice in Marea Galerie a piramidei lui Keops

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Ma fascineaza marile piramide. Nu stiu cum au fost construite (teoria lui Jean-Pierre Houdin mi se pare cea mai plauzibila
la acest moment dar astept si ceva descoperiri care s-o valideze), dar nici nu inghit tot felul de teorii fantasmagorice pe tema asta.

In orice caz, nu asta vreau sa dezbat aici. Sunt intrigat de originea catorva coltare metalice prezente in Marea Galerie a piramidei lui Keops.
Nu am gasit nicaieri nicio informatie despre acestea. Oare au fost montate ca intarituri dupa deschiderea piramidei ca obiectiv turistic, sau au fost prezente
dintotdeauna in constructie? In acest caz, sunt curios din ce metal sunt. Din cate stiu, in Marea Piramida singurele piese metalice sunt
cele doua (aparent din cupru) din usa descoperita de robotul lui Gantenbrink, in micul tunel din partea de sud a asa-zisei Camere a Reginei precum
si din usa similara a tunelului nordic.

(Waynman Dixon a descoperit un carlig tot din cupru in tunelul nordic dar e posibil ca acesta sa nu fie din constructia piramidei ci lasat in urma
de vanatorii de comori).

Referitor la aceste coltare, as fi bucuros daca cineva imi poate spune cine le-a montat acolo, constructorii sau restauratorii. Bineinteles,
cu indicarea sursei. Poate cineva a gasit ceva intr-o carte pe care eu nu am citit-o. Nu ma intereseaza teorii lorelyene sau specterssiene.

PS: intrebarea ma framanta de ceva vreme. Am intrebat si doi dintre greii egiptologiei moderne si nu am primit raspuns.
Zahi Hawass mi-a raspuns la e-mail dar partial (ii pusesem doua intrebari, a raspuns doar la cea de-a doua; am revenit cu intrebarea
aceasta si nu a mai raspuns deloc), iar de la Mark Lehner nu am primit niciun raspuns. E pe lista si Bob Brier, dar poate o rezolvam pe Softpedia :-)

Attached Files



#2
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
egiptenii au mostenit cunostintele atlanteene...

http://users.skynet....pt0-en.htm#lb1s

Edited by 3sat, 26 June 2016 - 14:29.


#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Ca muștele apar...

#4
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
eu nu apar, ci reapar, sunt mai batran decat tine...

ps> te luam in serios daca postai ceva serios nu o poza de nu stiu unde cu o sagetica... si o saiba infipta in parete de zidaru din colt...

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Am mai pus o imagine.
Daca tot esti mai in varsta decat mine, poate iti amintesti cine a pus chestiile alea in perete.
Daca nu, te invit sa te desfasori in sectiunea "Dezbateri pseudo-stiintifice/experimente ciudate".

Attached Files


Edited by Razvan_N, 26 June 2016 - 15:18.


#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Se pare ca nu rezolvi nimic cu poze , sfatul meu e sa apelezi totusi la SpecterSS ca ala sigur iti poate raspunde cu certitudine ce si cum Posted Image

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Reptilienii, martienii sau lunii(locuitorii de pe luna) au pus fiarele alea acolo .....earu pentru armare stalpi rezistenta

#8
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View PostRazvan_N, on 26 iunie 2016 - 15:17, said:

Am mai pus o imagine.
Daca tot esti mai in varsta decat mine, poate iti amintesti cine a pus chestiile alea in perete.
Daca nu, te invit sa te desfasori in sectiunea "Dezbateri pseudo-stiintifice/experimente ciudate".

daca eu ti-am spus de atlanteeni tu acuma ce vrei de la mine? nu ti-ai pus intrebarea de ce pe firmamentul istoriei egiptenii apar brusc avand cunostinte atat de profunde si vaste?

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postcobi1, on 26 iunie 2016 - 15:25, said:

Se pare ca nu rezolvi nimic cu poze , sfatul meu e sa apelezi totusi la SpecterSS ca ala sigur iti poate raspunde cu certitudine ce si cum Posted Image
Prea tarziu, sfincterss a fost banat, s-a reincarnat in MirceaBercea, s-a apucat de spam la greu si-a fost din nou banat. Asteptam o noua reincarnare.

#10
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostRazvan_N, on 26 iunie 2016 - 15:17, said:

Am mai pus o imagine.


Foarte probabil sunt puse acolo de arheologi pentru a sustine terasele alea dupa ce au observat ca incep sa se prabuseasca din diverse cauze. Daca te uiti atent vezi ca o parte din terasele de piatra sunt prabusite iar coltatele alea sustin ce-a mai ramas. Cele mai apropiate din stanga nici nu respecta linia pietrei si se vede ca au fost zidite ulterior prabusirii.

#11
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Asa ma gandesc si eu, dar am vrut o confirmare pentru ca a mai fost cel putin o situatie in care constructorii au intervenit intr-un mod similar in timpul constructiei:
bucatile de granit care formeaza tavanul asa-zisei Camere a Regelui s-au fisurat in timpul constructiei si constructorii au umplut cu mortar crapatura in incaperea de deasupra,
pentru a vedea daca aceasta se mareste pe masura ce a avansat constructia (crapatura nu s-a marit). Explicatia detaliata exista in documentarul "Unlocking the Great Pyramid" (National Geographic).

Este interesant de stiut modul in care se tine o cronologie a masurilor de conservare luate de-a lungul timpului. Adica, sper ca acest lucru se face intr-un mod foarte serios, pentru ca
acum sunt niste piedice birocratice incredibile pentru a mai efectua cercetari asupra piramidei, chiar si neinvazive -- de exemplu, pentru o scanare in infrarosu de la distanta a intregii
piramide, pe parcursul mai multor nopti, e nevoie de autorizatie speciala emisa de Ministerul de Stat pentru Antichitati (chiar asa se numeste!)

Iata un exemplu de reparatie stupida - cum arata treapta superioara din Marea Galerie la sfarsitul secolului 19, respectiv acum: [si ce-ar fi fost daca nu exista marturia fotografica]

Attached Files



#12
asterix1

asterix1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 21.09.2010

View PostRazvan_N, on 26 iunie 2016 - 13:27, said:

Ma fascineaza marile piramide. Nu stiu cum au fost construite (teoria lui Jean-Pierre Houdin mi se pare cea mai plauzibila
la acest moment dar astept si ceva descoperiri care s-o valideze), dar nici nu inghit tot felul de teorii fantasmagorice pe tema asta.

In orice caz, nu asta vreau sa dezbat aici. Sunt intrigat de originea catorva coltare metalice prezente in Marea Galerie a piramidei lui Keops.
Nu am gasit nicaieri nicio informatie despre acestea. Oare au fost montate ca intarituri dupa deschiderea piramidei ca obiectiv turistic, sau au fost prezente
dintotdeauna in constructie? In acest caz, sunt curios din ce metal sunt. Din cate stiu, in Marea Piramida singurele piese metalice sunt
cele doua (aparent din cupru) din usa descoperita de robotul lui Gantenbrink, in micul tunel din partea de sud a asa-zisei Camere a Reginei precum
si din usa similara a tunelului nordic.

(Waynman Dixon a descoperit un carlig tot din cupru in tunelul nordic dar e posibil ca acesta sa nu fie din constructia piramidei ci lasat in urma
de vanatorii de comori).
Cel mai utilizat metal in Egipt in timpul constructiei piramidei lui Keops era cuprul.
Daltile folosite la prelucrarea blocurilor de calcar erau din cupru aliat cu arsen(aflat ca impuritate ai dadea o rezistanta mecanica aproape egala cu bronzul).Probabil ca fara acel continut de arsen egiptenii nu s-ar fi incumetat sa faca priamide de acea anvergura.Fierul nu se folosea la cea data in Egipt.Primii din regiune care al folosesc sunt hititii.
Cel mai probabil coltarele au fost montate in perioada moderna.

Edited by asterix1, 27 June 2016 - 00:06.


#13
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostRazvan_N, on 26 iunie 2016 - 13:27, said:


Zahi Hawass mi-a raspuns la e-mail dar partial (ii pusesem doua intrebari, a raspuns doar la cea de-a doua; am revenit cu intrebarea
aceasta si nu a mai raspuns deloc

Care era intrebarea la care ti-a raspuns?

#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Daca se intentioneaza cumva readucerea treptei superioare a Marii Galerii, care a fost "restaurata" absolut jalnic, la starea initiala. Nu se intentioneaza, probabil pentru ca
dezlipirea mortarului respectiv ar putea duce la deteriorari si mai mari.

Pacat, deoarece forma si uzura acelei trepte (vizibile acum doar in pozele de la 1800 si ceva), sunt importante
pentru teoria lui Jean-Pierre Houdin (partea privitoare la utilizarea Marii Galerii pentru urcarea blocurilor masive de granit
din incaperea Regelui precum si de deasupra acesteia).

Edited by Razvan_N, 27 June 2016 - 23:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate