Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cazare decenta zona Balea Lac

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014

  Buna ziua
  Imi puteti recomanda va rog o cabana / pensiune unde pot gasi servicii si preturi decente in zona Balea Lac? Suntem 5 adulti si un bebe. Dorim sa mergem intr-un interval de joi pana luni. Luna iulir 2016. Multumesc.

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Hotel Valea cu Pesti

#3
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ce să alegi, mai greu de spus.
Îţi spun însă din experienţă, ce anume să nu alegi:
Pensiunea Leia.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

View Postdrndcg, on 26 iunie 2016 - 10:47, said:

  Buna ziua
  Imi puteti recomanda va rog o cabana / pensiune unde pot gasi servicii si preturi decente in zona Balea Lac? Suntem 5 adulti si un bebe. Dorim sa mergem intr-un interval de joi pana luni. Luna iulir 2016. Multumesc.
Cabana Paltinu-Balea lac si cabana Balea cascada Posted Image

Edited by xmanyacs77, 26 June 2016 - 11:23.


#5
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Nu stiu cum este in interior la Balea CAscada, dar exteriorul arata trist tare. Sus la Balea Lac preturile sunt mari si sa stai 4 zile e scump. Eu am stat o noapte (5 persoane) in camera de 6 cu paturi etajate, 550ron!! Valea cu Pesti este OK dar este departe de zona BAlea.

#6
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Decenta e cabana Capra , dar sa nu te astepti la lux !

#7
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,941
  • Înscris: 24.01.2012
Poti incerca la Albota, la pastravarie.

#8
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Postdrndcg, on 26 iunie 2016 - 10:47, said:

Suntem 5 adulti si un bebe.
De ce trebuie sa-l iei si pe bebe in excursie?
Da-mi si mie o explicatie ca sa nu mor prost!
N-ai mama soacra vreo matusa ceva?

#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
bulane, ai întrebat și matale să te afli-n treabă.
Colegul are un enunț al întrebării, clar ca și cristalul.
Nu-i treaba noastră dacă are soacre, mătuși ori alte rubedenii.
Nu că spun, da' vreau să zic...

@FAP:
Ai ceva detalii?
Ai fost?
Au apă caldă și poți controla temperatura în cameră?
Au o parcare din care poți ieși chiar și la două noaptea de poftești, fără a deranja alți zece să își mute mașinile?
Un link nu pui?

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,377
  • Înscris: 02.06.2005

View Postbulan60, on 26 iunie 2016 - 12:55, said:

De ce trebuie sa-l iei si pe bebe in excursie?
Da-mi si mie o explicatie ca sa nu mor prost!
N-ai mama soacra vreo matusa ceva?

Sunt multe explicatii posibile chiar daca gasesti raspuns ma tem ca tot asa o sa mori Posted Image
Poti lua un bebe cu tine pentru ca:
-nu ai cu cine sa il lasi
-vrei sa il scoti dintre betoane, "la aer"
-mama il alapteaza (soacra nu ii poate da lapte matern - sau oricum mai greu)
-multe mame nu concep sa nu fie cu copilul lor
-etc, etc

Personal as alege alte zone. Zona balea fie ea cascada sau lac mi se pare mizerabila - peisajul este wow dar cam atat.

Edited by dreaQ, 26 June 2016 - 13:35.


#11
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postscaiba, on 26 iunie 2016 - 13:02, said:

@FAP:
Ai ceva detalii?
Ai fost?
Au apă caldă și poți controla temperatura în cameră?
Au o parcare din care poți ieși chiar și la două noaptea de poftești, fără a deranja alți zece să își mute mașinile?
Un link nu pui?

http://www.cabanacap...n/photo-gallery
Apa calda , da , caldura prin centrala pe lemne , fara ac...dar nu e nevoie , restaurant decent(acolo atentie la preturi si la chelneri) , parcare mare !
Merg destul de des ! Singura problema din punctul meu de vedere....paturile sunt cam vechi !
Pentru fitosi si mai bogati :
http://www.conacul-ursului.ro/
Confort mai bun ! Totul e aproape nou !
Capra e mai bun pentru cei care vor priveliste si trasee , Conacul e mai bun pentru cei care merg la munte pentru lux , stat pe langa cabana si...ceafa la gratar !

PS - Bulan....tocmai asta e bine pentru un bebe ! Sa-l scoti la aer curat , sa-l inveti de mic cu muntele si natura ! Asa face orice parinte care isi iubeste cu adevarat copilul !!!!!
PS 2 - E important de stiut si din ce parte vii pe Transfagarasan ....Arges sau Sibiu ! Partea cu Sibiul e mai plina de lume si "civilizatie" , partea de Arges e mai salbatica putin(asta prefer eu) !!!
PS 3 - Acum ...sa nu mergeti toti acolo si eu sa gasesc...OCUPATPosted Image !

Edited by FAP, 26 June 2016 - 13:44.


#12
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postbulan60, on 26 iunie 2016 - 12:55, said:

De ce trebuie sa-l iei si pe bebe in excursie?
Da-mi si mie o explicatie ca sa nu mor prost!
N-ai mama soacra vreo matusa ceva?
Sa strice concediul celorlalti aflati la pensiune...

#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postvubiv, on 26 iunie 2016 - 13:43, said:

Sa strice concediul celorlalti aflati la pensiune...
Se pare ca tu te-ai nascut mare....ca matur nu pot spune ! Si cred ca nu ai copii sau cand pleci undeva ii legi cu lantul de calorifer...cu soacra cu tot  !

Desi cred ca sunt off topic voi insera un citat din Ioan Stoenica :
" Legat de sticlele de apa si de mancare, pe munte se intampla un fenomen straniu: la urcare, atunci cand sticla e plina si mancarea neinceputa, rucsacul are o anumita greutate – sa zicem 3-4 kg. La coborare, cand apa si mancarea s-au consumat, rucsacul ar trebui sa fie mult mai usor. Dar nu! Ceea ce se intampla pe munte e tare ciudat: sticlele de plastic, odata golite – devin mai grele! Ambalajele in care a fost mancarea sunt mai grele atunci cand sunt goale decat atunci cand erau pline! Stiu ca pare ciudat, dar dovada stau sutele de sticle goale si pungi de plastic aruncate prin padure sau pe marginea potecii! Daca nu ar fi fost mai grele goale, atunci oamenilor le-ar fi fost usor sa le tina in rucsac pana la oras, unde sa le arunce la cos. Dar daca ele au devenit mai grele si ocupa mult mai mult spatiu, nu are rost sa ne rupem spatele carandu-le inapoi – mai ales ca sunt goale si nu ne mai trebuie! "

Sfatuiesc in mod calduros pe cei care arunca sau lasa mizerii pe trasee sa mearga in alte partiPosted Image  ! Lasati Transfagarasanul curat !

Edited by FAP, 26 June 2016 - 13:54.


#14
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostFAP, on 26 iunie 2016 - 13:38, said:

...sa nu mergeti toti acolo si eu sa gasesc...OCUPATPosted Image !
Odată cu rezervarea, promit că îți trimit PM.
Oricum, dacă vezi vreunul gras și cu păr pe față, de mână cu un bebe, să știi că ăla-i scaiba.

View Postvubiv, on 26 iunie 2016 - 13:43, said:

Sa strice concediul celorlalti aflati la pensiune...
Așa-i cum spui, să ne ierți că suntem și dintre cei care îți vor face praf concediul.
Ce zici să meri matale la Sovata?
Știm de-o treabă...

#15
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postscaiba, on 26 iunie 2016 - 13:54, said:

Odată cu rezervarea, promit că îţi trimit PM.
Oricum, dacă vezi vreunul gras şi cu păr pe faţă, de mână cu un bebe, să ştii că ăla-i scaiba.
Pe noi ne cam stie toata lumea pe acolo ....si salvamontistii....aia cu ciobanescul german...superb ! Acum vom fi aia...cu 2 ciobanesti germani superbiPosted Image ! Avem o "maimuta" nouaPosted Image !
PS - Daca ai un bebe cu tine cere camera cu balcon Posted Image !

Edited by FAP, 26 June 2016 - 14:01.


#16
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View PostFAP, on 26 iunie 2016 - 13:49, said:

Desi cred ca sunt off topic voi insera un citat din Ioan Stoenica :
" Legat de sticlele de apa si de mancare, pe munte se intampla un fenomen straniu: la urcare, atunci cand sticla e plina si mancarea neinceputa, rucsacul are o anumita greutate – sa zicem 3-4 kg. La coborare, cand apa si mancarea s-au consumat, rucsacul ar trebui sa fie mult mai usor. Dar nu! Ceea ce se intampla pe munte e tare ciudat: sticlele de plastic, odata golite – devin mai grele! Ambalajele in care a fost mancarea sunt mai grele atunci cand sunt goale decat atunci cand erau pline! Stiu ca pare ciudat, dar dovada stau sutele de sticle goale si pungi de plastic aruncate prin padure sau pe marginea potecii! Daca nu ar fi fost mai grele goale, atunci oamenilor le-ar fi fost usor sa le tina in rucsac pana la oras, unde sa le arunce la cos. Dar daca ele au devenit mai grele si ocupa mult mai mult spatiu, nu are rost sa ne rupem spatele carandu-le inapoi – mai ales ca sunt goale si nu ne mai trebuie! "

Sfatuiesc in mod calduros pe cei care arunca sau lasa mizerii pe trasee sa mearga in alte partiPosted Image  ! Lasati Transfagarasanul curat !
Mda... intradevar e mizerie peste tot, in unele locuri erau munti de peturi si doze, desi existau niste tomberoane atat mici cat si mari goale la o distanta de 50m ei le lasau in iarba sau in rau.
Cred ca eram singurul care a folosit acele tomberoane pe luna aia... iar in alte locuri in care nu existau tomberoane eram singurul care pleca cu un sac de gunoi sigilat in portbagaj si il lasa undeva unde gasea un loc amenajat pentru asa ceva, uneori la distanta foarte mare intr-un sat/orasel.

#17
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Eu nu ii inteleg si chiar ii urasc din rarunchi pe cei care merg la munte , gasesc o poienita frumoasa si incep cu gratare , mizerie , zgomote si se c..a / pi..sa prin natura ! Vrei gratar , manele , marlaneala ...stai in................ acasa , ai gratar , apa curenta , detergent sa speli vesela si cratitele , wc , cos de gunoi...etc. !
Anul trecut am fost pe trasee dupa 1 mai ! Am plans de nervi la propriu ! Mizerie peste tot......nici nu pot spune ce le-as fi facut nenorocitilor respectivi !

Edited by FAP, 26 June 2016 - 14:09.


#18
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postvubiv, on 26 iunie 2016 - 14:00, said:

...eram singurul care pleca cu un sac de gunoi sigilat in portbagaj si il lasa undeva unde gasea un loc amenajat pentru asa ceva, uneori la distanta foarte mare intr-un sat/orasel.
Mno, dacă-i așa cum spui, permite-mi să-mi cer scuze.
Şi să îţi distrug totodată unicitatea.

Şi să îţi spun că nu-s toți "bebe" la fel, la fel cum nu toţi părinţii sunt cretini şi fără a le păsa de cei din jur...
Hai că tac, prea o dau în off...

Ne vedem la Bâlea, care cu cu bebeii, care cu ciobăneştii Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate