Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Infectie la picior,cauzata de intepatura (boala lyme) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,806
  • Înscris: 09.12.2012
Neata,acum 3 zile am fost intepat de ceva insecta (probabil),problema e ca n-am simtit,nici nu m-am lovit sau ars ,ci doar m-am trezit cu un cerc rosu pe picior,de aia nici n-am mers la doctor desi maine 100% o sa o fac daca nu se amelioreaza infectia si simptomele.
Primele simptome au aparut de ieri dimineata,durere la apasarea zonei +usturime si mancarime,ma doare si cand merg si se intinde muschiul acela de sub cercul rosu,iar spre ora 00:20 am inceput sa-mi bata inima mai tare din senin,si am o senzatie nasola in piept care si acum persista,desi faza cu inima s'ar putea sa fie de la mine,prin faptul ca ma cam ingrijoresc.

Attached File  WP_20160626_02_00_51_Pro.jpg   401.27K   116 downloads
Attached File  WP_20160626_02_01_04_Pro.jpg   414.1K   114 downloads
Attached File  WP_20160626_02_01_28_Pro.jpg   415.18K   107 downloads

Am pus pansamente,vata cu spirt,rivanol,apa oxigenata,si ceva crema cu antibiotice dar tot nu ma calmeaza.
Ce parere aveti ? chiar am pus-o rau ? ce insecta ar cauza asemenea infectie ? Era bine daca simteam si vedeam ce m'a intepat,oricum plec la doctor cum am zis mai sus,daca simptomele persista.

#2
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
1. Boala Lyme NU evolueaza asa. Aceea evolueaza cu febra mare si afecteaza organul intern unde se localizeaza infectia, plus ca cedeaza dupa tratament injectabil cu antibiotice.

2. Este numai roseata, sau si umflatura undeva in interiorul zonei rosii ? Umflatura, indurare (intarire, nodul) ? Se vede vreo urma de intepatura ?

Arata mai degraba ca un contact cu substanta caustica (acid, ori baza). Nu cumva ti-a picurat pe picior soda caustica, ori acid de baterie, ori alt produs chimic ?

#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Nu seamana deloc cu lyme , nu te mai panica ca o fetita . Du-te la doctor ca pe SP nu primesti tratament .

#4
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,806
  • Înscris: 09.12.2012

 hunor66, on 26 iunie 2016 - 01:36, said:

1. Boala Lyme NU evolueaza asa. Aceea evolueaza cu febra mare si afecteaza organul intern unde se localizeaza infectia, plus ca cedeaza dupa tratament injectabil cu antibiotice.

2. Este numai roseata, sau si umflatura undeva in interiorul zonei rosii ? Umflatura, indurare (intarire, nodul) ? Se vede vreo urma de intepatura ?

Arata mai degraba ca un contact cu substanta caustica (acid, ori baza). Nu cumva ti-a picurat pe picior soda caustica, ori acid de baterie, ori alt produs chimic ?

2.Roseata are forma de cerc,in mijloc pielea e mai deschisa la culoare,acolo cred eu ca m-a intepat ceva,pielea in zona cercului este deja rigida aka nu mai e flexibila,pe langa asta e si mai calda fata de restul pieli de pe picior,sa se inflameze nu pare.
3.Ar putea fi,in ziua in care m-am trezit cu cercul rosu pe picior,am mers cu un prieten cu scuterul,eu stateam in spate bineinteles,oarecum e posibil sa ma fi atins de toba de esapament cu piciorul si eu sa nu fi simtit ? totusi paru de pe pielea afectata nu pare ars la fel nici pielea,ce poate fi ?
Usturimea o simt mai rau acum + impulsurile de durere.

LE : Doare ca naiba locu de abia mai calc pe picior.

Edited by Petran_Marius, 26 June 2016 - 02:12.


#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
aplica tratament pt arsuri si vezi daca e vreo ameliorare.

sau cauta online de pe acum proteze din aliaje smechere, o sa ai consum mai redus de energie fara picioare si o sa poti merge la serviciu alergand doar. :D

#6
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012

 Petran_Marius, on 26 iunie 2016 - 01:21, said:

Ce insecta ar cauza asemenea infectie ?
Paianjen.

#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Mai sunt si niste musculite sau ceva de genul la care dupa intepatura se umfla zona f tare.Eu am avut 3 pe un picior intr-un an si mi se umflase gamba , era bine vizibil umflat piciorul.La tine totusi parca ar fi altceva, cred si eu ca paianjen( daca esti sensibil o  sa se faca urata muscatura fara minim antialergic).Banuiesc ca-ti va da Claritin  si inca vreun unguent medicul , asa mi-a dat mie.

Cat despre inima...aia nu-i infectie care sa atace inima :)).

Edited by ionutz_joe2009, 26 June 2016 - 03:21.


#8
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016
nu stiu ce e, dar iti dau un sfat. Sa nu mai pui spirt niciodata. Folosesti spirtul sa cureti rana, nu pui spirt pe bandaj. Spirtul iti sapa in rana:)..mai mult rau faci:)

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mergi nene la sectia de infectioase pentru a fi mai sigur....

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,751
  • Înscris: 09.05.2005

 Petran_Marius, on 26 iunie 2016 - 01:52, said:

pe langa asta e si mai calda fata de restul pieli de pe picior

Probabil din cauza spirtului...

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Poti sa faci o vizita la camera de garda a Institutul Național de Boli Infecțioase "Prof. Dr. Matei Balș" din Bucuresti.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 26 June 2016 - 05:55.


#12
ttitirez

ttitirez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.05.2016
E intepatura de paianjen !!Nu te mai agita degeaba ca nu se va intampla nimic.Daca era ceva pericol pana acum dadeai coltu.In maxim o saptamana acea pata va disparea complet.Bafta si sanatate !!!

#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Fa niste Hidrocortizon  injectabil . Doare putin ae se dezumfla rapid . Asta mi-au facut mie la o intepatura nasoala de viespie  o data la cules de struguri,   la UPU . Si mergi la  medicul de familie  maine in faza a doua . Pare de paianjen muscatura .

Edited by gingisKHAN2015, 26 June 2016 - 07:08.


#14
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
E mai deschisa la culoare (galbena) in interior pentru ca acolo e infectie.
Fugi pana la un medic pentru un diagnostic mai correct si un tratament adecvat.

#15
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pana te insori iti trece

#16
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
Cel mai probabil, e o intepatura de paianjen! sii la fel de probabil, s-a si infectat! Daca nu mai ai rabdare pana maine si ai la indemana, te-ar ajuta: local betadina, fenistyl,gheata si intern: oxacilina.

#17
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,806
  • Înscris: 09.12.2012
Salut,azi parca s-au mai ameliorat simptomele,nu ma mai ustura si nici nu ma mai doare,desi azi noapte m'a cam durut,roseata inca e prezenta fara semne de inflamatie,deci si eu cred ca un paianjen m'a intepat,culmea e ca n-am simtit cand m'a intepat,acum am zis la un prieten sa-mi ia Claritin si o sa vad cum evolueaza situatia daca e mai rau,maine sau poimaine am plecat la doctor fara discuti.

#18
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cauta un unguent cu hidrocortizon la farmacie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate