Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cum calculez un procentaj - sansa de aparitie a unui numar

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 21.10.2009
Va salut!

Sa spunem ca intr-o urna se afla 20 bile.
Din acea urna sunt extrase 10 bile.

E destul de logic ca fiecare bila are 50% sanse sa fie extrasa.

Intrebarea mea este daca la urmatoarea extragere aceeasi bila are tot 50% sanse sa fie extrasa. Mi se pare extrem de logic si normal sa spun ca  DA, are tot 50% sanse, indiferent daca a fost sau nu extrasa anterior.

Ideea e ca totusi, luand de ex. bila nr. 1, daca nu e extrasa la prima extragere, nu cumva are 25% sanse sa NU fie extrasa macar o data din 2 incercari, 12.5% din 3 incercari, 6.25% din 4 incercari CONSECUTIVE? Adica daca pariezi pe bila 1, la a 4-a extragere consecutiva ai 6.25% sanse sa gresesti?!

Sau formuland-o in sens pozitiv, daca bila nr. 1 are 50% sanse sa fie extrasa la o singura extragere, are 75% sanse sa fie extrasa macar o data din 2 extrageri, 87.5% din 3 extrageri, 93.75% din 4 extrageri, toate consecutive?

Multumesc!

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Felul cum ai expus problema e total abramburit.

In primul rand, daca ai 20 de bile, probabilitatea de a extrage o anumita bila e 5%, nu 50.


Daca insa te referi la probabilitatea ca o anumita bila sa fie extrasa din 10 incercari, atunci da, este de 50% (asta daca nu mai pui bilele extrase inapoi in sac. In caz contrar e mai complicata treaba). Dar atunci nu mai vad sensul intrebarilor din partea a 2-a a postului.

Te rog incearca sa formulezi mai clar. Dar tine cont ca probabilitatile sunt independente. Adica daca repeti extragerea unei bile, ai fix aceleasi sanse ca inainte, Ca sa fiu mai clar, daca dai cu banul si a iesit de 10 ori la rand cap, probabilitatea sa iasa cap la urmatoarea aruncare e tot de 50%.

#3
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Daca joci pe rosu si negru la ruleta si a fost negru de 10 ori, atunci mizeaza masiv pe rosu, daca nu cade nici a 11-a oara dubleaza.tripleaza pariul tot pe rosu.
Asta ca principiu, e bine sa dublezi/triplezi pariul daca observi repetarea aceleiasi culori. La un moment dat vei castiga si minim vei recupera ce ai pierdut.

#4
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 vubiv, on 25 iunie 2016 - 23:47, said:

Daca joci pe rosu si negru la ruleta si a fost negru de 10 ori, atunci mizeaza masiv pe rosu, daca nu cade nici a 11-a oara dubleaza.tripleaza pariul tot pe rosu.
Asta ca principiu, e bine sa dublezi/triplezi pariul daca observi repetarea aceleiasi culori. La un moment dat vei castiga si minim vei recupera ce ai pierdut.

ho cu tata sper ca glumesti,sa nu cumva sa faca ce spui ca pierde tot,tu crezi ca ruleta are memorie sa stie ce a cazut inainte?? dupa fiecare negru sansa sa cada tot negru e de 50% de fapt 48 sau mai putin depinde de ruleta cu un zero sau doi

#5
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 21.10.2009
Hai sa o luam altfel.

Daca ai 2 bile intr-un bol, bila nr. 1 si bila nr. 2, si extragi o bila din cele doua, ai 50% sanse sa nimeresti bila 1.

Daca ai 20 bile intr-un bol, din care extragi 10 bile, ai 50% sanse sa nimeresti bila nr. 1 ? Eu zic ca da ...

Ce intreb eu poarta denumirea de "consecutive odds"dar din cauza lipsei mele de cunostinte matematice, nu prea am reusit sa imi dau seama cum se calculeaza...

Sa zicem ca pariez pe bila 1 din cele 20 care se afla in bol. Se extrag 10 numere.
Am 50% sanse ca bila mea(bila 1) sa fie extrasa. Sa presupunem ca rezultatul e negativ, bila nr. 1 nu este extrasa.
Extragerea nr. 2 - tot 20 bile, tot 10 bile extrase, pariez tot pe bila nr 1. Are tot 50% sanse sa fie extrasa raportat la extragerea nr. 2 , insa raportat la cele doua extrageri, parerea mea este ca ar avea 75% sanse. E logic cum gandesc?

Edited by lex2010, 25 June 2016 - 23:58.


#6
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu stiu cum calculezi tu, dar sansa de a nimeri in cazul ala nu cred ca e 50% :D

#7
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 lex2010, on 25 iunie 2016 - 23:52, said:

Ce intreb eu poarta denumirea de "consecutive odds"dar din cauza lipsei mele de cunostinte matematice, nu prea am reusit sa imi dau seama cum se calculeaza...

Sa zicem ca pariez pe bila 1 din cele 20 care se afla in bol. Se extrag 10 numere.
Am 50% sanse ca bila mea(bila 1) sa fie extrasa. Sa presupunem ca rezultatul e negativ, bila nr. 1 nu este extrasa.
Extragerea nr. 2 - tot 20 bile, tot 10 bile extrase, pariez tot pe bila nr 1. Are tot 50% sanse sa fie extrasa raportat la extragerea nr. 2 , insa raportat la cele doua extrageri, parerea mea este ca ar avea 75% sanse. E logic cum gandesc?

da 75% pe ambele extrageri de cate 10 din 20 sa nimeresti bila nr 1,daca vrei sa calculezi intra pe random.org selecteaza numere de la 1 la 20 iti fixezi un numar dinainte si faci 100 de trageri si vezi de cate ori a picat nr ales si atunci vezi si procentul

Edited by maxxmedia1999, 26 June 2016 - 00:30.


#8
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 lex2010, on 25 iunie 2016 - 23:52, said:

Hai sa o luam altfel.

Daca ai 2 bile intr-un bol, bila nr. 1 si bila nr. 2, si extragi o bila din cele doua, ai 50% sanse sa nimeresti bila 1.

Daca ai 20 bile intr-un bol, din care extragi 10 bile, ai 50% sanse sa nimeresti bila nr. 1 ? Eu zic ca da ...

Ce intreb eu poarta denumirea de "consecutive odds"dar din cauza lipsei mele de cunostinte matematice, nu prea am reusit sa imi dau seama cum se calculeaza...

Sa zicem ca pariez pe bila 1 din cele 20 care se afla in bol. Se extrag 10 numere.
Am 50% sanse ca bila mea(bila 1) sa fie extrasa. Sa presupunem ca rezultatul e negativ, bila nr. 1 nu este extrasa.
Extragerea nr. 2 - tot 20 bile, tot 10 bile extrase, pariez tot pe bila nr 1. Are tot 50% sanse sa fie extrasa raportat la extragerea nr. 2 , insa raportat la cele doua extrageri, parerea mea este ca ar avea 75% sanse. E logic cum gandesc?

da, gandesti logic.

ai 2 evenimente identice dar fara legatura unul cu altul. in fiecare probabilitatea e 50%. tie iti trebuie sa se indeplineasca in minim unul din ele. exista 4 probabilitati:
1. la ambele seturi de 10 extrageri sa it iiasa bila
2. doar la primul set sa iti iasa
3. doar la al doilea set sa iti iasa
4. sa nu iasa la nici unul.

deci in 3/4 cazuri iese bila, deci probab e de 75%

Edited by tablagiu_xxx, 26 June 2016 - 00:33.


#9
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Putem pune problema in diverse moduri.

Teoria insa e una, practica arata altceva. Studiind cazuri concrete (luati de exemplu.extragerile loto, exista arhive) observam ca sunt numere care apar mai des si numere care apar mai rar.
Dar, oricat de rar va aparea un numar, teoria spune ca, pentru un anumit numar de bile din urna (sa zicem 49) intervalul maxim in care un numar poate sa nu apara deloc va fi 49 x 7,6.
Daca avem 50 de bile, intervalul va fi 50 x 7,6.
Asta ar fi regula numerelor rare, confirmata in practica.
Matematica arata si de ce e nevoie de aceste numere, altfel ar aparea paradoxuri. Permanent un astfel de sistem va gasi un echilibru matematic.
Daca fiecare numar ar aparea pe rand, am avea o ordine. Ordinea intr_un sistem ce se vrea a fi aleatoriu, va fi in permanenta disputa cu haosul.
Un haos perfect inseamna de fapt o ordine, aceste lucruri sunt studiate de sinergetica.  Daca amesteci la perfectiune sa zicem trei gramezi a cate 100 bile de trei culori diferite, inseamna sa obtii o ordine. Si, atunci, exista un haos "perfect"?
Da, probabilitatea va fi cea calculata cum ati zis, practica insa duce la alte reguli.
Nu deveaba exista clopotul lui Gauss si atatea formule...

Edit: "Nu degeaba exista clopotul lui Gauss."

Edited by Rixthinna, 26 June 2016 - 01:09.


#10
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Rixthinna, on 26 iunie 2016 - 01:08, said:

Putem pune problema in diverse moduri.

Teoria insa e una, practica arata altceva. Studiind cazuri concrete (luati de exemplu.extragerile loto, exista arhive) observam ca sunt numere care apar mai des si numere care apar mai rar.
Dar, oricat de rar va aparea un numar, teoria spune ca, pentru un anumit numar de bile din urna (sa zicem 49) intervalul maxim in care un numar poate sa nu apara deloc va fi 49 x 7,6.
Daca avem 50 de bile, intervalul va fi 50 x 7,6.
Asta ar fi regula numerelor rare, confirmata in practica.
Matematica arata si de ce e nevoie de aceste numere, altfel ar aparea paradoxuri. Permanent un astfel de sistem va gasi un echilibru matematic.
Daca fiecare numar ar aparea pe rand, am avea o ordine. Ordinea intr_un sistem ce se vrea a fi aleatoriu, va fi in permanenta disputa cu haosul.
Un haos perfect inseamna de fapt o ordine, aceste lucruri sunt studiate de sinergetica.  Daca amesteci la perfectiune sa zicem trei gramezi a cate 100 bile de trei culori diferite, inseamna sa obtii o ordine. Si, atunci, exista un haos "perfect"?
Da, probabilitatea va fi cea calculata cum ati zis, practica insa duce la alte reguli.
Nu deveaba exista clopotul lui Gauss si atatea formule...

Edit: "Nu degeaba exista clopotul lui Gauss."

In matematica nu exista haos cred ca greseti ce spui,ca sa simplificam vrei sa zici ca nu exista interval mai mare de 7,6,daca ai sa zicem 2 bile nu 49  2 ori 7,6 corect??? la un calcul simplu daca faci extrageri la infinit nu o sa-ti cada bila numarul 1 de 15 ori la rand,pai e gresit poate sa-ti vina si 20 la rand si 100,1000 depinde de numarul de extrageri pe care il faci

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

 lex2010, on 25 iunie 2016 - 23:21, said:

Va salut!

Sa spunem ca intr-o urna se afla 20 bile.
Din acea urna sunt extrase 10 bile.

E destul de logic ca fiecare bila are 50% sanse sa fie extrasa.

Intrebarea mea este daca la urmatoarea extragere aceeasi bila are tot 50% sanse sa fie extrasa. Mi se pare extrem de logic si normal sa spun ca  DA, are tot 50% sanse, indiferent daca a fost sau nu extrasa anterior.

Ideea e ca totusi, luand de ex. bila nr. 1, daca nu e extrasa la prima extragere, nu cumva are 25% sanse sa NU fie extrasa macar o data din 2 incercari, 12.5% din 3 incercari, 6.25% din 4 incercari CONSECUTIVE? Adica daca pariezi pe bila 1, la a 4-a extragere consecutiva ai 6.25% sanse sa gresesti?!

Sau formuland-o in sens pozitiv, daca bila nr. 1 are 50% sanse sa fie extrasa la o singura extragere, are 75% sanse sa fie extrasa macar o data din 2 extrageri, 87.5% din 3 extrageri, 93.75% din 4 extrageri, toate consecutive?

Multumesc!

extragi 10 bile intr-o singura miscare, sau pe rand cate o bila pana ajungi la 10 ?

#12
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 12.02.2007
De fapt cred ca vrea să-și calculele numerele la versiunile loto 20/80. :)

#13
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 vubiv, on 25 iunie 2016 - 23:47, said:

Daca joci pe rosu si negru la ruleta si a fost negru de 10 ori, atunci mizeaza masiv pe rosu, daca nu cade nici a 11-a oara dubleaza.tripleaza pariul tot pe rosu.
Asta ca principiu, e bine sa dublezi/triplezi pariul daca observi repetarea aceleiasi culori. La un moment dat vei castiga si minim vei recupera ce ai pierdut.
Uita-te cu un post deasupra postului tau, acolo scrie un om destept: "Ca sa fiu mai clar, daca dai cu banul si a iesit de 10 ori la rand cap, probabilitatea sa iasa cap la urmatoarea aruncare e tot de 50%"

Ceea ce ai scris tu contrazice legile probabilisticii si mai grav, e un sfat extrem de prost cand vine vorba de bani/jocuri de noroc.

#14
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015

 maxtron_69, on 26 iunie 2016 - 10:53, said:

Uita-te cu un post deasupra postului tau, acolo scrie un om destept: "Ca sa fiu mai clar, daca dai cu banul si a iesit de 10 ori la rand cap, probabilitatea sa iasa cap la urmatoarea aruncare e tot de 50%"

Ceea ce ai scris tu contrazice legile probabilisticii si mai grav, e un sfat extrem de prost cand vine vorba de bani/jocuri de noroc.


Conceptul de bază la metoda Martingale pentru jocul de ruletă este acela că vă dublaţi pariurile de fiecare dată când pierdeţi şi reveniţi la pariul de început imediat ce aţi câştigat prima oară. Pentru că vă dublaţi pariurile, o victorie nu doar recuperează pariurile pierdute în rundele anterioare dar vă aduce de asemenea un profit modest pe unitate. Următorul exemplu vă arate cum funcţionează:
Pariul 1 - pierdeţi (pierderi totale: o unitate, dar pentru tura următoare vă dublaţi pariul, deci veţi paria 2 unităţi)
Pariul 2 - pierdeţi (pierderi acumulate până acum: 3 unităţi; din nou, vă dublaţi pariul la 4 unităţi)
Pariul 4 - pierdeţi (pierderi acumulate până acum: 7 unităţi; acum vă dublaţi pariul la 8 unităţi)
Pariul 8 - câştigaţi (aţi riscat 8 unităţi – 7 unităţi de pierderi acumulate până acum = 1 unitate netă de câştig)

Edited by crash899, 26 June 2016 - 12:06.


#15
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu contrazice nimic. E o strategie de joc viabila. Poti incerca sa vezi ca nu vei ajunge sa pierzi.
Sunt extrem de rare cazurile cu repetari de ordinul zecilor in acest caz. Si sa presupunem ca ai nimeri acel caz rar in care o sa cada negru de 10 de ori consecutiv, dubland miza de fiecare data nu vei pierde nimic.

Iti fac o simulare cu 10 extrageri negru si apoi rosu la extragerea 11.
Dubland miza  1+2+4+8+16+32+64+128+256+512 = 1023 pierdut si 1024 castigat (ultimul pariu 512*2) => Profit 1 (reprezentand 0.0977% din suma jucata)
Tripland miza 1+3+9+27+81+243+729+2187+6561+19683 = 29524 pierdut si 39366 castigat (ultimul pariu 19683*2) => Profit 9842 (reprezentand 33.33% din suma jucata

Edited by vubiv, 26 June 2016 - 12:20.


#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Toate smecheriile astea presupun ca se poate miza nelimitat si ca ai nelimitat de multi bani la dispozitie (si nelimitat de mult timp dar limita asta nu e relevanta in practica deoarece celelalte restrictii sint mult mai stringente). Pe linga faptul ca in practica presupunerile [bani si miza nelimitate] sint intotdeauna false apare si intrebarea teoretica: daca ai nelimitat de multi bani la dispozitie de ce trebuie sa joci la ruleta si nu-ti cumperi ce vrei. Nu vreau sa intram si in alte probleme teoretice cum ca banii au valoare doar cind sint intr-o cantitate limitata...

Edited by f300, 26 June 2016 - 12:22.


#17
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
De fun, cine joaca din alte motive nu stie sa joace :D

#18
southpaw88

southpaw88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.01.2016

 maxtron_69, on 26 iunie 2016 - 10:53, said:

Uita-te cu un post deasupra postului tau, acolo scrie un om destept: "Ca sa fiu mai clar, daca dai cu banul si a iesit de 10 ori la rand cap, probabilitatea sa iasa cap la urmatoarea aruncare e tot de 50%"

Ceea ce ai scris tu contrazice legile probabilisticii si mai grav, e un sfat extrem de prost cand vine vorba de bani/jocuri de noroc.
Strategia poate fi viabila daca dispui de sume foarte mari si joci pe mize mici, insa asta nu inseamna ca  probabilitatea de a iesi a 11-a oara tot cap/rosu nu este egala cu cea de a iesi cealalta varianta. Este usor ajungi la concluzii gresite cand vine vorba de asta, fenomenul se numeste eroarea Monte Carlo.
De ex, pretinzand ca rosu/negru la ruleta is 50/50 (in realitate mai sunt si 2 verzi - de unde isi ia casa profit):
1)Probabilitatea de a avea rosu de 11 ori la rand
P= 1/2* 1/2*....= (1/2)11 = 0.00048828125 = 0.048828125%
2)Cazul rosu de 10 ori la rand si dupa negru
P = (1/2)10*  1/2 (negru e tot 50%) = 0.048828125 %

Ambele combinatii succesive de negru/rosu au aceaasi probabilitate de a aparea deoarece atat rosu cat si negru au probabilitatea de a aparea individual de 50%. Daca stiti voi alta formula de a calcula probabilitatea de a aparea o anumita combinatie la o aruncare cu banul, sunt interesat.

Edited by southpaw88, 26 June 2016 - 12:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate