Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ghandi 1982

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu stiu de ce am vrut sa il revad..
L-am vazut prima data in ani 80, pe o caseta VHS.
Iar la unele secvente cateva dintre femile care asistau la proiectie au plans.
Noi barbatii de dadeam duri.
Dar m-am bucurat ca dnele au cerut STOP ca sa se duca la WC si sa se spele pe fata.
Vinul ala a avut un gust al dracului de bun..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-XarpddX1BI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,964
  • Înscris: 09.12.2015
Cu vreo 29 de ani inainte Posted Image lucrurile se rezolvau intr-un mod mult mai dur, mult mai sangeros!  Divide et impera! :gunsmilie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XE9_zB8k_lk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Evenimentul a avut loc in 1919, in Amritsar , pe 3 Aprilie 1919 , "Rule Britannia!"

"Take your time" = "Nu va grabiti"

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
A citit cineva "Casa cu aburi" a lui Jules Verne? Acolo pomenea pe scurt de o alta revolta a indienilor impotriva britanicilor.
Infranti, au fost condamnati la moarte prin legarea de o teava de tun....
Inainte de executie, unul a expriamt ultima dorinta, care indiferent de religie e ceva sacru.
Se asteptau la o tigara, un gat de bautura, .
."Domnilor, nu e nevoie sa ma legati. Nu am sa fug"..
Asa ceva te rupe..La fel si fazele din filmul asta..

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ok, va invit sa vedeti acest film si sa postati dupa..Nu va spun de unde, ca doar nu o sa incurajez pirateria..

Altfel, imi venea sa il ...bat pe ..care a tradus..Ghandi NU postea. Postul e ceva religios. El facea greva foamei, care are o semnificatie total diferita.
Si "brav"  furculition pe romaneste inseamna curajos..
In sfarsit, chiar sunt interesat sa aflu comentarii noi. Curaj..
Altfel, mi-a placut la nebunie faza cand judecatorul, un ENGLEZ, aflta in exercitiul functiunii, in tribunal, se ridica in fata amaratului ala..Stima e un sentiment  puternic..

Si ma gandeam la familia Ghandi..hiar, citeam aici https://ro.wikipedia...i/Indira_Gandhi
"A studiat la şcoli importante indiene, europene şi engleze ca Santiniketan şi Oxford, dar rezultatele ei slabe au împiedicat-o să obţină un grad..."
Despre ce grad e vorba? Cel de sub/locotenent,  de colonel, de ce beep mea, traducatorii gaurii maro..

#5
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Impresionant film...

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Atata tot?

#7
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Ce-ar mai fi de comentat?

#8
elTropicoPresidente

elTropicoPresidente

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 02.11.2016
A fost printre cele mai bune filme in care a jucat Ben Kingsley. Ce a fost si ce a ajuns  azi ca acum joaca in filme proaste.

#9
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 04.01.2006
Cautand cu totul altceva, am ajuns si in bucata asta a forumului.
Am vazut filmul acum. Atat cat ma pricep eu la cinema (un pic sub genunchiul broastei) mi s-a parut excelent. M-a facut foarte atent asemanarea lui Ben Kingsley cu Gandhi.
Foarte bine realizata mai ales partea dinspre final a filmului, cu razboiul civil si scindarea dintre hindusi si musulmani.
Filmul e profund dar nu au fost faze sa ma intristeze foarte mult - dar nici nu tineam neaparat. Dramatizarea in exces nu ma incanta.
O biografie facuta excelent. Bine, carcotasul din mine si-ar fi dorit niste indieni cu accentul englezesc si mai ... indian pentru un plus de realism, dar de accentul ala indian neaos sunt satul pana peste cap de la munca, deci e OK.
P.S.1 nu am inteles de ce in 1915 Gandhi purta ... creasta de punker? Posted Imageam facut stop cadru de 5 ori, daca o fi vreo traditie hindusa eu unul nu stiam.
P.S.2 din cate stiu eu, Indira Gandhi n-a avut legatura cu Mahatma ... doar coincidenta de nume.

Edited by ambr0zie, 15 November 2016 - 00:06.


#10
IlNigroMatador

IlNigroMatador

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 16.11.2016
E atat de bun filmul incat imi doresc sa nu se faca niciodata reboot.

Ar trebui sa existe o lege internationala care sa interzica regizorilor amatori sa recicleze filme clasice bune de calitate. E chiar pacat ca  o piticanie gen  JJ Abrams sa pateze memoria filmului cu  o stupizenie de reboot.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate