Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Platile online se fac in weekend?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Platile online interbancare efectuate in weekend sunt virate si sambata sau duminica? Sau se vireaza banii in prima zi lucratoare?


Multam.

#2
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Eu cand platesc/transfer de pe ING, in prima zi lucratoare se face plata. Banuiesc ca asa e peste tot.

Edited by User36, 25 June 2016 - 19:14.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Trebuie sa fie "un prost" sa aprobe ori in weekend nu e.

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Sambata se lucreaza cu anumite tranzactii la banci program scurt, dar in principiu ce vrei tu se efectueaza in prima zi lucratoare, adica luni.

Edited by vubiv, 25 June 2016 - 19:24.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
In weekend, nu. Poti efectua operatiunea, dar aceasta va fi vizibila in prima zi lucratoare.

#6
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
asta e ca subiectul firului cu plumb....

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Cand se plateste, initial se pune HOLD.
Dupa o perioada (depinde de politica firmei), se finalizeaza tranzactia; inc azul supermarketurilor este la sfarsitul zilei fiscale.

#8
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Eu cred ca el se referea la plata din Internet Banking catre un furnizor de servicii sau o alta PF cu un cont la alta banca.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Situatia e in felul urmator:
  • platesti online cu cardul (utilitati, produse de la un magazin online, reincarci o cartela, etc): banii "pleaca" imediat, in sensul ca ii nu ii mai ai in contul curent, si sunt retinuti ("Hold") pana cand furnizorul aduce confirmarea pentru a cere banii (un fel de a doua chitanta de card, doar ca e electronica)
  • faci virament bancar: acesi lucru ca la plata cu cardul, dar pleaca in prima zi lucratoare

Edited by Pololica, 25 June 2016 - 20:52.


#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005
Asta-i din capitolul "mi-am luat computer da' lucrez tot de parcă aș avea creionul în mînă".
La plățile cu card nu mă afectează - efectul din punctul meu de vedere e imediat.
Dar la transferuri din cont în cont chestia cu facem operații doar de la ora 9 la ora 17 mi se pare complet aiurea. Nici măcar între propriile conturi la aceeași bancă nu se operează decît între orele de program. La ce se mai cheamă internet banking dacă programul e ca la ghișeu? Serverul băncii e înscris în sindicat și nu are voie să facă ore suplimentare sau ce?

#11
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Ca sa nu fure "hackerii" banii.
Din acelasi motiv pentru care tranzactiile trebuiesc confirmate de cel putin doua ori.
Pentru a minimiza sansa fraudelor facute atat de personae externe cat si de cele interne.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005
Tu vorbești serios? Ce, se fură doar noaptea? Și discutăm de noapte pe fusul orar al României... Că altfel la orice oră e noapte undeva pe glob

Ce treabă are executarea operațiilor bancare 24 din 24 cu furtul? Dacă e să te lase careva cu contul gol o face oricînd îi pică bine nu doar în afara programului cu publicul.

#13
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Ideea e ca daca tranzactiile sunt procesate automat fara sa treaca printr-un filtru uman sansele de fraude sunt mai mari.
Vezi cazul recent din Bangladesh.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,402
  • Înscris: 15.12.2009
Ma refeream la o tranzactie prin internet banking, de la o persoana fizica (cont ING) la o alta persoana fizica (cont Raiffeisen). Intre conturile proprii (la Raiffeisen), tranzactiile se fac instant.

M-am lamurit acum.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005

View Postvubiv, on 25 iunie 2016 - 23:32, said:

Ideea e ca daca tranzactiile sunt procesate automat fara sa treaca printr-un filtru uman sansele de fraude sunt mai mari.
Vezi cazul recent din Bangladesh.

Mă îndoiesc că stă careva să verifice ce bani trimiți tu unde. În 2012 în Europa s-au făcut 94,5 miliarde de plăți non-cash. Adică 259 milioane de operații pe zi. Nu există să poată fi verificate una cîte una de oameni. Misterul orelor bancare rămîne...

#16
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
O sa ramai surprins dar in back office exact asta fac cei ce lucreaza la banci :D

#17
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,954
  • Înscris: 25.12.2005
Sunt banci acum  chiar si in Romania unde platile se fac instant chiar si in Romania si in zilele nelucratoare . 2 testate de mine sunt BCR si Libra .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate