Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Datele clientului pe factura-magazin online?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Salutare, o intrebare, pentru un magazin online ce livreaza produsele prin curier, ce informatii sunt obligatorii pe factura in rubrica cumparatorului?Contabila mi-a spus ca in afara de cele normale (nume, adresa, nr de telefon, etc) e nevoie si de seria si nr de buletin, este adevarat (pentru persoanele fizice)?Mai e nevoie de alte informatii?Multumesc.

P.S:Magazinul e facut in Opencart si din pacate la autentificare nu esti obligat sa introduci seria si nr de buletin

Edited by vladcosmin, 25 June 2016 - 17:08.


#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Cere-i contabilei să îți spună și care articol din CodulFiscal (actual) prevede asta.
Până îți spune, fă facturile fără serie și număr de CI.

#3
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Cam asta am zis si eu, pentru ca stiu ca pe Emag, Pcgarage de exemplu, cand mi-am facut cont nu mi s-a cerut serie si nr de buletin.Ma gandesc ca seria si nr de buletin apar pe bonul fiscal, emis de curier, corect?

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
unii curieri cer, altii nu. e fix 0

daca esti baiat fain, ar fi ok sa intri pe un site de joburi si sa postezi un anunt pt un post de contabila. acea contabila care o ai acum, e pe langa domeniul ce pretinde ca-l practica.

magazinele online nu-ti cer niciodata actele de genul

#5
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Departe de mine gandul de a ma angaja ca si contabil, informatiile astea mi le-am cules singur insa se bat cap in cap cu ce spune dansa, anume ca e nevoie de serie si nr buletin sau CNP.
Mi-e foarte greu sa fac asta, inseamna ca trebuie sa cer informatii telefonice fiecarui client chiar daca el se logheaza cu informatiile cerute de site.

Va multumesc tuturor de raspuns, am sa fac cum spuneti voi.

Edited by vladcosmin, 25 June 2016 - 17:51.


#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
Eu cand dau de magazine din astea care imi cer CNP caut produsul in alta parte.

Contabila aia e probabil paralela cu online-ul.

Ca idee poti modifica Opencart si sa ceri in formular si alte date daca chiar vrei.

Edited by Mizu, 25 June 2016 - 17:57.


#7
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 24.05.2010

 vladcosmin, on 25 iunie 2016 - 17:11, said:

Cam asta am zis si eu, pentru ca stiu ca pe Emag, Pcgarage de exemplu, cand mi-am facut cont nu mi s-a cerut serie si nr de buletin.Ma gandesc ca seria si nr de buletin apar pe bonul fiscal, emis de curier, corect?

In primul rand ca sa stochezi serie de buletin si numarul iti trebuie acreditare ca sunt date personale. Adresa si numele sunt de ajuns, Am facut comenzi si am folosit toti curierii posibili si la malori de zeci de lei si al valori de mii de lei nu mi-a cerut nimeni decat un buletin ca sa vada ca eu sunt cel care trebuie sa primesc coletul. Si asta doar la curierii care nu ma cunosteau ca pe zona is cam aceasi curieri nu conteaza de unde primesti coletul. Am un baietas de la Cargus care de vreo 8 ori mi-a venit in luna martie la cate comenzi online am dat.

#8
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

Quote

Eu cand dau de magazine din astea care imi cer CNP caut produsul in alta parte.

De ce ? Ce crezi ca ti se poate intampla daca au aia CNP-ul tau ; si asta presupunand ca au intentii necurate .

#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015

 Niuu, on 25 iunie 2016 - 18:25, said:

De ce ? Ce crezi ca ti se poate intampla daca au aia CNP-ul tau ; si asta presupunand ca au intentii necurate .

Se poate intampla furt de identitate. Americanii au problema asta de zeci de ani. De aia datele personale sunt date confidentiale.

#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
contabila ta e mai catolica decat papa.

Legal, nu trebuie sa treci pe factura CNP sau datele din buletin. Doar nume si adresa.

Incearca tu sa ceri CNP-ul si-ai sa vezi cum ramai fara clienti. Romanii sunt cam paranoici la chestia asta cu CNP-ul (nu stiu exact ce cred ei ca le poti face ) si la plata cu cardul (daca n-a ajuns comanda a doua zi, le-ai furat banii, e clar).

 LukRo, on 25 iunie 2016 - 18:52, said:

Se poate intampla furt de identitate. Americanii au problema asta de zeci de ani. De aia datele personale sunt date confidentiale.
mda, d-aia imi strigau in gura mare CNP-ul la sectia de vot, d-aia imi cere la posta si la banca sa spun tare datele din buletin sau le spun ei tare, ca sa pot confirma.

Edited by Michidoo, 25 June 2016 - 19:08.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 vladcosmin, on 25 iunie 2016 - 17:51, said:

se bat cap in cap cu ce spune dansa, anume ca e nevoie de serie si nr buletin sau CNP.
Ai textul de lege cu informatiile obligatorii:
https://static.anaf....e_2016.htm#A319

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
Nu sunt paranoic cu CNP-ul, pur si simplu nu are comerciantul nevoie de asa ceva, deci de ce sa-l dau?
Sa zicem ca el are super curate intentii, ce securitate credeti ca au magazinele astea aparute peste noapte? Facute pe platforme gratuite, pe hosturi ieftine.

Ca idee fac frecvent plati cu cardul, peste tot, dar alea trec prin banca, nu are magazinul acces la date.

Edited by Mizu, 25 June 2016 - 19:46.


#13
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007
Datele de identificare stabile si care nu se modifica ,pentru persoanele fizice sunt reprezentate de CNP
Operez un magazin ON-Line si conform legii este obigatoriu ca facturarea sa se faca pe date de identificare.

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
Mă, tu ești contabila inițiatorului!

Dă-ne legea aia de care zici că cere obligatoriu CNP-ul la factuare.

#15
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 18.06.2009
Pentru un magazin online/fizic, pe factura cash in cazul unui PF trebuie sa apara numele si adresa cel putin, restul fiind optionale. CNP-ul nu ai voie sa il colectezi daca nu ai avizul Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal. In cazul unei facturi cu scadenta in alta zi, ai dreptul sa ceri seria de buletin si alte informatii de contact.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

 Rainwish, on 26 iunie 2016 - 08:43, said:

CNP-ul nu ai voie sa il colectezi daca nu ai avizul Autoritatii Nationale de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal. In cazul unei facturi cu scadenta in alta zi, ai dreptul sa ceri seria de buletin si alte informatii de contact.
Și numele și adresa sunt date personale, e obligat să notifice ANSPDCP și să ceară înregistrarea ca operator de date cu caracter personal.

#17
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Nu mai inteleg nimic, am mai vb cu inca 2 contabile si amandoua sustin ca trebuie sa apara CNP si serie si nr de buletin pe factura.Probabil spun asta ca ele vand doar fizic produse, nu si online?M-am zapacit naibi de cap. :D

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
E curios cum toate magazinele mari online nu cer astfel de date, deci astia de la emag factureaza fara CPN prin ceva magie.

Asta scrie pe o factura emag:
Attached File  57728a6632e48.jpg   30.32K   12 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate