Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cost halucinant internet mobil Orange

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

#1
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
De cand au astia de la Orange cost de 90 eurocenti/MB la net mobil pe cartela GSM ?
Povestea sta asa: am un telefon dual-sim pe care am un abonament la Orange(vechi de prin 2007, pe cartela GSM) si un abonament la RDS-cartela 3G. De fiecare data m-am conectat  la net prin cartela de RDS. Ei bine, din greseala/neatentie(ptr ca ma pune sa selectez) o data m-am conectat prin Orange. Chiar ma intrebam de ce merge in halul asta de lent. Cu chiu cu vai se incarcau site-urile. Am consumat vreo 80 MB. Surpriza: imi  apare mesaj ca am cost de 55 euro. Ptr 80 MB? Astia sunt sanatosi la cap? 55 euro ptr 80 MB cu viteza infecta? Macar sa ma fi anuntat la conectare ca e costul asta.

Nu vreau sa se inteleaga ca e vreo problema suma asta ptr mine , dar avand  in vedere ptr ce serviciu jalnic este si  ptr ce trafic, mi se pare bataie de joc.
Pai eu am si un alt abonament de net pe o tableta de la ei, unde e 1 euro pe GB suplimentar, si viteza zboara, si aici e 1 euro pe MB la viteza infecta?
Astia chiar isi permit  sa-si bata joc de oameni?
Inutil sa mai spun ca renunt de urgenta la abonamentul de telefon de la ei si voi trece in alta retea, care nu incearca sa jecmaneasca clientii in halul asta, si mai ales, un client vechi de 10 ani. Iar suma aia nu o platesc, chiar sunt curios ce-or sa faca Posted Image))))
Rusine  Orange!

Edited by ipopovici11, 25 June 2016 - 15:20.


#2
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
OrangeHelper.

#3
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,333
  • Înscris: 06.11.2014
Nene, citisi contractul? Ce scrie in el la punctul Costuri?

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Jegosi

#5
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 24.07.2007
Sincer ab din 2007 fara ceva mb inclus ,in 2016 clar este greseala ta.Mai arunci un ochi pe forum mai vezi ce se da pe la retentie.
Si eu sint fix in aceeasi situatie ca tine digi/portocala si tot am de rezerva ceva giga pe orange cu toate ca il folosesc rar.
Ca au preturi nesimtite la ab vechi si te ard este alta poveste,
Ar fi chiar de bun simt sa-ti dea mesaj [domnu la 5 € nu vreti ceva mega in ab?]

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostiZet, on 25 iunie 2016 - 15:25, said:

Nene, citisi contractul? Ce scrie in el la punctul Costuri?
Corect , omul ar trebui sa umble cu contractul la el pt inca 10 ani si sa-l citeasca zilnic

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
De unde stii ca doar 80 MB ai consumat? Verifica in contul online sau apel ×115#

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postmisulica70, on 25 iunie 2016 - 15:26, said:

Ca au preturi nesimtite la ab vechi si te ard este alta poveste,
Exact ca si talharul care te asteapta dupa colt

#9
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postdorin_2k, on 25 iunie 2016 - 15:27, said:

De unde stii ca doar 80 MB ai consumat? Verifica in contul online sau apel ×115#

Pai am sunat la ei si ei mi-au dat traficul asta. Si la mine in telefon e cam la fel. Atat am consumat, mi-au si zis ca asta e costul: 0.9 eur pe MB. Pe viteza de...56kbps daca avea e bine.

Ptr cel care mi-a zis despre contract: abonamentul e incheiat in 2012 si nu-mi aduc aminte sa fi solicitat vreo optiune de internet.

View Postmisulica70, on 25 iunie 2016 - 15:26, said:

Sincer ab din 2007 fara ceva mb inclus ,in 2016 clar este greseala ta.Mai arunci un ochi pe forum mai vezi ce se da pe la retentie.
Si eu sint fix in aceeasi situatie ca tine digi/portocala si tot am de rezerva ceva giga pe orange cu toate ca il folosesc rar.
Ca au preturi nesimtite la ab vechi si te ard este alta poveste,
Ar fi chiar de bun simt sa-ti dea mesaj [domnu la 5 € nu vreti ceva mega in ab?]

Pai cum frate, asa te rasplatesc ei ptr ca ai abonament de mult la  ei? Cu cost la internet de toata jena la tarife de acum  10 ani??
Apropo, am si spus, eu am de la ei un alt abonament de net pe o tableta, ala la 12 euro-5 GB. Deci alti bani pe care ii dau la ei, si ei asa ma rasplatesc?
Ce jeguri ordinare! Asta e talharie pe fata.

Edited by ipopovici11, 25 June 2016 - 15:33.


#10
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 24.07.2007

View Postpetre69, on 25 iunie 2016 - 15:28, said:

Exact ca si talharul care te asteapta dupa colt

Pai omul a spus ca din greseala/neatentie sa conectat pe orange,daca stii ca nu ai nimic inclus asta e.

#11
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postmisulica70, on 25 iunie 2016 - 15:33, said:


Pai omul a spus ca din greseala/neatentie sa conectat pe orange,daca stii ca nu ai nimic inclus asta e.

Ca nu ai nimic inclus e una, dar cum naiba sa coste atat?

#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,333
  • Înscris: 06.11.2014
Tocmai, ai abonamentul din 2012. Daca nu l-ai actualizat, costurile per MB au ramas la termenii de atunci. De exemplu, acum la prepay tariful e de 0,50 euro credit/MB (cel putin asa e in cazul cartelei mele). Costurile per unitate neinclusa in abonament sunt mai mari decat costurile per unitate inclusa, indiferent de provider. De ce? Cred ca iti poti raspunde singur.

Edited by iZet, 25 June 2016 - 15:40.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostiZet, on 25 iunie 2016 - 15:25, said:

Nene, citisi contractul? Ce scrie in el la punctul Costuri?

Probabil n-ai vazut cum sint contractele de genul asta: vedeti preturile in locul X, daca nu sinteti de acord cu modificarile care apar din cind in cind sa ne notificati in n saptamini, altfel se considera ca sinteti de acord.

Trebuiau ca reglementarile de la roaming sa se aplice si la national: sa ai notificare (si sa te blocheze automat) la un cost suplimentar de ordinul zecilor de euro (pe care sa poti sa-l modifici la cit vrei tu dar sa existe default o valoare nu foarte mare), sa ai limite decente la preturi (la naiba limitele EU pe MB au scazut urgent, 70, 45, 20 centi, acum e 5 centi+ costul national care se presupune ca-i infim). Mai ales pentru chestii care se intimpla 100% fara interventia ta nu se poate sa bagi cartela in telefon si sa-ti faca ala cost suplimentar 300 euro ca ai fost pe reteaua gresita sau ca era un telefon nou si si-a dat un update sau mai stiu eu ce.

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postmisulica70, on 25 iunie 2016 - 15:33, said:



Pai omul a spus ca din greseala/neatentie sa conectat pe orange,daca stii ca nu ai nimic inclus asta e.
Si din greseala vor avea un abonament in minus

#15
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 24.07.2007
E normal sa fi suparat din punctul tau de vedere,din parte lor li se rupe probabil.
Normal trebuia sa schimbi oferta la ab.
Eu cind am luat si digi ma suna sora-mea pe el nestiind ca nu are minute nationale,tot asa ab vechi cu 200 orange si atit in 2106 la 5/6 €.
Cind a venit cost suplimentar imediat scandal ....ca renunta.Am rezolvat moment cu retentia si asta e.

#16
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca in abonamentul facut acum 10 ani nu aveai la optiuni , net , atunci e vina la Orange ca a permis pe un abonament de voce sa poti accesa netul . Niste jegosi ordinari demni de mila .

#17
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postcobi1, on 25 iunie 2016 - 15:39, said:

Daca in abonamentul facut acum 10 ani nu aveai la optiuni , net , atunci e vina la Orange ca a permis pe un abonament de voce sa poti accesa netul .

Corect, pai asa zic si eu.

#18
SpecterSS

SpecterSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 05.06.2016
Cum fratele meu sa iti ia 1 euro pe mb???

Eu am de la vodafone nelimitat 4 g cu 100 lei luna pana mea...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate