Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Nu pot folosi al 2-lea monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
vlad3dp

vlad3dp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.04.2016
Salut, am un monitor flatron fullhd si o placa video gtx 950.Monitorul are mufa VGA si il folosesc cu un adaptor DVI-VGA care e 24+5 si e pus in slotul placi video de 24+5.

Acuma vreau sa adaug inca un monitor pe vga prin adaptor VGA-HDMI dar vad ca nu merge.Sa fie adaptorul de vina sau trebuie facute niste setari in placa video ?

Am incercat adaptorul hdmi-vga si cu monitorul care-l folosesc deja dar nici cu ala nu merge.

#2
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Adaptorul, mai mult ca sigur. Spunand adaptor sigur nu e cutiuta d-aia scumpa de care ai nevoie. Cius :*

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si care ar fi logica, ca nu ma prind? Ce rost au asemenea giumbuslucuri? VGA e analog, DVI, HDMI sunt digitale, de regula nu merge cu un banal adaptor. Baga un cablu VGA-VGA la unul din monitoare si un DVI-HDMI la celalalt.

#4
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Spune clar ce iesiri are placa video si ce intrari au monitoarele.

#5
vlad3dp

vlad3dp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.04.2016
Daca avea iesire vga placa video normal c-o foloseam :))

Monitoarele au cablu vga care nu poate fi schimbat.
Placa video are dvi 24 +5 (pe care am legat monitorul cu adaptor)  dvi 24 +1, HDMI si DP

#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 06.07.2005
Numai din DVI poti scoate vga, deci mai fa rost de un adaptor.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,811
  • Înscris: 24.04.2013
Exista si HDMI->VGA, iata doar un exemplu <http://www.delock.co...2/merkmale.html> (NEtestat personal). Mai sunt si altele.

Cu DVI->VGA poate fi mai simplu, daca pe DVI placa scoate [si] semnal analogic e suficient un cablu ‘mai chior’, daca scoate doar digital (DVI-D) e nevoie de un adaptor cu ceva electronica il el care sa asigure conversia semnalului.

#8
vlad3dp

vlad3dp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.04.2016
@sangs Exact ca ala am.Si uite ca nu merge :( Acuma am comandat adaptor VGA-DVI 24 +1 si sper sa mearga

@vimann Atunci de ce exista atatea adaptoare pentru HDMI-VGA ? Am mai citit in unele forumuri ca nu poti converti HDMI - VGA  cu un simplu adaptor dar totusi vad ca sunt multe pe piata si pe site-uri cunoscute (pcgarage, emag, mediagalaxy)

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,822
  • Înscris: 06.01.2008
Alooo, colegul! Alea vandute de emag/cel/pcgarage sunt adaptoare active VGA-HDMI, si evident ca merg.
Cat despre adaptor VGA-DVI, ai grija la ce iesire a placii video il conectezi. Daca e DVI-I atunci e ok, dar daca e DVI-D atunci nu va merge nici asta.
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fb/DVI_Connector_Types.svg/277px-DVI_Connector_Types.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Exista si adaptor DP-->VGA.
Folosim la serviciu de 3 ani si functioneaza perfect. Cateva sute de bucati.
Nu sunt fire chioare, au electronica inauntru si nu sunt prea ieftine!

#11
vlad3dp

vlad3dp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.04.2016
@Hider141 In dvi am deja un monitor, pentru celalt am cumparat adaptor DVI d dual link  - VGA
Am vazut ca multi au probleme cu adaptoarele VGA - HDMI fie ca nu merg ca la mine sau pierd semnal/nu poti folosi rezolutia maxima

#12
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Foloseste doua adaptoare DVI - VGA.

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu functioneaza decat daca ambele porturi DVI sunt DVI-I. Verifici asta cu monitorul cu adaptor care functioneaza.Il pui pe celalalt DVI  si daca  nu ai semnal e clar.
Daca nu iti cumperi un monitor cu intrare digitala. Nu merita convertor deorece unul bun care-si face treaba costa cat un monitor cu intrare digitala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate