Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

cum se masoara cu plumbul cu fir?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
namug

namug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.04.2010
Va salut!!! am o oarecare dilema si pina acum nimeni nu m-a lamurit pe deplin,desi poate parea ceva banal!!! presupunem ca doresc sa construiesc un stilp de caramida de....3.5m inaltime!!! caramida nefiind neteda polobocul(nivela) e inutila datorita asperitatilor de pe caramizi si care la 4-5 rinduri te arunca si cu 1cm!! de aceea vreau sa va intreb cum masor cu plumbul cu fir!!! alaturat v-am facut 3 desene in paint( cam ca si cu laba gistei,dar voi sigur veti intelege),iar pe voi va rog sa va dati parerea cum sa procedez!! stiti voi ca plumbii sint de diferite marimi si modele. firul se leaga de plumb fix in mijloc. unii plumbi fiind mai mari au diametrul mai mare si implicit raza mai mare! daca pun firul pe ultima caramida zidita,sa zicem la 2m atunci inevitabil jos te va arunca cu raza plumbului!!! daca plumbul sa zicem are 3cm diametru atunci raza ar fi 1.5cm,nu?Posted Image intuiesc ca pe la 3-4m tot aruncat cu lungimea razei as cam risca sa sustin acel stilp sa nu cada! glumesc dar ccam asa e!!! deci intrebarea e: sus pun firul lipit de caramida? il pun mai inafara cam cit raza plumbului? cum Dumnezeupun sus ca jos plumbul sa arate exact si sa se vada ca sta exact suspendat,nicidecum lipit!!! va rog sa-mi explicati in detaliu ,eventual va rog ceva in paint desenat!!! sa zicem mura-n gura!!! si please,nu rideti,i se poate intimpla oricui sa nu stie ceva!!Posted Image P.S: daca dati in youtube ,,plumb bob how to use"?? o sa vedeti ca in nici un video nu iti arata asta! orice altceva dar nu ca unui incepator!!! cu respect pt voi toti si o zi buna!!!Posted Image

Attached Files



#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ma mir cum unii dintre voi nu va inecati cu aer.

Normal ca-l pui firul sus la o distanta de raza plumb + 2-3 mm iar jos va trebui sa fie departat cu acei 2-3 mm.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001
Daca deja ai zidit stalpul, ce iti mai trebuie fir cu plumb pe ultima caramida la 3,5m?

Fixezi un dreptar de 3,5 m cu firul de plumb sau cumpana si zidesti paralel sau lipit de el.

Edited by dorin_2k, 25 June 2016 - 10:43.


#4
Adi234

Adi234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.11.2013
Pai daca plumbul are raza de 1,5 cm lasi si tu sus 1,5 cm de la perete.

Edited by Adi234, 25 June 2016 - 10:53.


#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Fixezi un dreptar de 3,5 m cu firul de plumb sau cumpana si zidesti paralel sau lipit de el."
Cel mai eficient si rapid , pui o scindura (dreapta) paralel cu zidul , din cind in cind mai poti verifica punand firul cu plumb .

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 Super Chief, on 25 iunie 2016 - 10:32, said:

Ma mir cum unii dintre voi nu va inecati cu aer.

Esti beton !! Posted Image

#7
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Daca vrei sfaturi pur teoretice nu ma bag dar daca vrei sa zidesti un zid mai bine chiama un zidar si cu asta basta,.

#8
namug

namug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.04.2010

 Super Chief, on 25 iunie 2016 - 10:32, said:

Ma mir cum unii dintre voi nu va inecati cu aer.

Normal ca-l pui firul sus la o distanta de raza plumb + 2-3 mm iar jos va trebui sa fie departat cu acei 2-3 mm.
Naaaa,acum ce sa spun? ma asteptam cum imi stiu numele sa primesc si astfel de raspunsuri!!! nu te teme tu,nu ma inec cu aer!!:) ce nostim esti!!! auzi,eu tot iti multumesc pt raspuns desi detest astfel de oameni! nu toti se nasc destepti ca tine si tocmai de aceea iti solicitam neuronii!!! apropo,nu crezi ca erai inca si mai destept daca raspundeai frumos,linistit,etc?din ce stiu eu oamenii destepti sint foarte modesti,iar cei care riposteaza la orice nu dau dovada decit de.....nu mai zic!!!ok,merci pt tot!!! ia uite mai jos si vei vedea raspunsuri mult mai fine,la obiect,care iti incinta ochiul!!! in fineee,nu poti avea toate zilele frumoase! trebuie sa ti le mai strice unii!!!

 namug, on 25 iunie 2016 - 11:37, said:

Naaaa,acum ce sa spun? ma asteptam cum imi stiu numele sa primesc si astfel de raspunsuri!!! nu te teme tu,nu ma inec cu aer!!Posted Image ce nostim esti!!! auzi,eu tot iti multumesc pt raspuns desi detest astfel de oameni! nu toti se nasc destepti ca tine si tocmai de aceea iti solicitam neuronii!!! apropo,nu crezi ca erai inca si mai destept daca raspundeai frumos,linistit,etc?din ce stiu eu oamenii destepti sint foarte modesti,iar cei care riposteaza la orice nu dau dovada decit de.....nu mai zic!!!ok,merci pt tot!!! ia uite mai jos si vei vedea raspunsuri mult mai fine,la obiect,care iti incinta ochiul!!! in fineee,nu poti avea toate zilele frumoase! trebuie sa ti le mai strice unii!!!
Apropo,crezi ca te intrebam daca nu intrebam un meserias vechi si nu a stiut sa-mi spuna? iar daca te uitai bine din toate datele reiesea ca ceva notiuni stapineam dar am dorit confirmarea doar!!!

#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Tati , esti cam stresat, dar masurarea cu firul cu plumb este o chestiune de logica elementara , care la tine se pare ca lipseste cu desavarsire daca pui asemenea intrebari .

#10
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,424
  • Înscris: 16.08.2010

 namug, on 25 iunie 2016 - 11:40, said:

Apropo,crezi ca te intrebam daca nu intrebam un meserias vechi si nu a stiut sa-mi spuna?

Nu m-am bagat pana acum dar nu mai rezist:
Ai intrebat un meserias vechi si n-a stiut sa-ti explice cum folosesti firul cu plumb? Intreaba pe altul! Asta a expirat!

Edited by FreeThinker, 25 June 2016 - 11:57.


#11
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,710
  • Înscris: 07.02.2011

 namug, on 25 iunie 2016 - 10:26, said:

...
deci intrebarea e: sus pun firul lipit de caramida? il pun mai inafara cam cit raza plumbului? cum Dumnezeupun sus ca jos plumbul sa arate exact si sa se vada ca sta exact suspendat,nicidecum lipit!!! va rog sa-mi explicati
...
1. nu pui firul lipit de caramida
2.pui firul mai in afara cu o distanta mai mare decat raza plumbului.
3 fixezi firul in partea de sus la o distanta exacta
, masura ce o vei verifica in partea de jos masurand intre zid si fir
Daca la verificare in partea de jos ai:
-mai mult inseamna ca zidul e inclinat spre firul cu plumb  = unghiul e mai mic de 90
-mai putin inseamna ca zidul e inclinat in partea opusa a firului cu plumb = unghiul e mai mare de 90

Edited by costeld69, 25 June 2016 - 12:26.


#12
namug

namug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.04.2010

 bulan60, on 25 iunie 2016 - 11:31, said:

Daca vrei sfaturi pur teoretice nu ma bag dar daca vrei sa zidesti un zid mai bine chiama un zidar si cu asta basta,.
salut!:) era vb despre a zidi un stilp din caramida! nimeni nu s-a nascut invatat! crede-ma!!! dar am vrut sa mi-o spuna si cineva vechi in domeniu!:) crezi ca toti care au plecat in Italia si alte tari si fac constructii stiau ceva macar? dar au invatat!:) sa stii ca stilpul l-am zidit dar azi m-am intilnit pe net cu aceasta dilema si am deschis topicul! crede-ma ca foarte multi nu stiu cum se masoara cu plumbul!:)

 cobi1, on 25 iunie 2016 - 11:40, said:

Tati , esti cam stresat, dar masurarea cu firul cu plumb este o chestiune de logica elementara , care la tine se pare ca lipseste cu desavarsire daca pui asemenea intrebari .
ok Tati! ok!! nu ma mai iau cu tine in clanta! ma depasesti cu mult!!! ma intreb: la acceleratorul de particule CERN te pricepi?:) hai nu fi modest si zi ca da!!! si pt stiinta ta o sa-ti jur ca meseriasi de-ti faceau un stilp din ochi perfect drept,efectiv nu stiau cum se masoara cu plumbul! naaa!:)

 costeld69, on 25 iunie 2016 - 12:02, said:

1. nu pui firul lipit de caramida
2.pui firul mai inafara cu o distanta mai mare decat raza plumbului.
3 fixezi firul in partea de sus la o distanta exacta
, masura ce o vei verifica in partea de jos masurand intre zid si fir
Daca la verificare in partea de jos ai:
-mai mult inseamna ca zidul e inclinat spre interior (unghiul e mai mic de 90)
-mai putin inseamna ca zidul e inclinat spre exterior (unghiul e mai mare de 90).
Iti multumesc mult Costel!!:) apreciez mult raspunsul tau! daca te uiti atent trebuie sa te rogi la Domnul sa-ti raspunda unul ca tine,altfel dai de cite un savant ca te temi sa mai citesti raspunsul!!!:)

 FreeThinker, on 25 iunie 2016 - 11:56, said:

Nu m-am bagat pana acum dar nu mai rezist:
Ai intrebat un meserias vechi si n-a stiut sa-ti explice cum folosesti firul cu plumb? Intreaba pe altul! Asta a expirat!
immm,nu doar unul! si crede-ma,a dat multe case la cheie fara nici o obiectie din partea contractantului! e pur si simplu chestia de a pune sus firul la distanta cit raza plumbului! firul lipit de caramida normal ca iti va da eroare! crezi ca nu vor fi multi care vor aprecia ca s-a deschis acest topic? crede-ma ca din jena nu deschideau un topic pe tema asta!

 xilo, on 25 iunie 2016 - 11:23, said:

"Fixezi un dreptar de 3,5 m cu firul de plumb sau cumpana si zidesti paralel sau lipit de el."
Cel mai eficient si rapid , pui o scindura (dreapta) paralel cu zidul , din cind in cind mai poti verifica punand firul cu plumb .
Xilo,inteleg ce spui! poti face si cofrag!!! insa era vorba de zidit un stilp de caramida cu rost intre ele! iar rostul se dadea din bare de teava patrata care nu iti permit sa umbli cu cofrag!! merci mult!!! in plus eu n u puteam masura cu nivela(poloboc) pt ca era caramida turnata rau si plina de asperitati!

 Adi234, on 25 iunie 2016 - 10:52, said:

Pai daca plumbul are raza de 1,5 cm lasi si tu sus 1,5 cm de la perete.
Adi, esti exact persoana de care aveam nevoie!!:) e raspunsul pe care il asteptam! si nu numai eu,multi aveau dilema asta!!! ce sa faci, daca te uiti pt unii si sa faci o racheta de mers pe Marte e ceva elementar!!!Bubuie unii de destepti si cred ca stau numai pe forum sa frece icrele la altii!!! de ce oare nu pot raspunde scurt,concis si fara 1 mil de aere??? inca odata iti multumesc Adi!!!!!!!:)

#13
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
[ https://html2-f.scribdassets.com/994t1goa805brh6y/images/6-1b925da34b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://html1-f.scribdassets.com/994t1goa805brh6y/images/9-4c1db0109a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

M+$9 %UI JU%+' (+-+Metoda urm0toare, de asemenea ePtrem de simpl0, de m0surare a obiectelor ?nalte este descris0 ?n mod su7esti/ de Jules (erne ?n cunoscutul s0u roman Insula misterioas0.st0>i trebuie s0 m0sur0m ?n0l2imea platoului *rande; ue L spuse in7inerul.[  s0 a/e2i ne/oie pentru aceasta de un instrument L ?ntreb0 Herbert.[ u, nu /oi a/ea ne/oie, /om proceda ?ntr;alt mod, tot at=t de simplu 5i de si7ur. $=n0rul, mereu dornic s0 ?n/e2e lucruri noi, ?l urm0 pe in7iner, care se dep0rt0 de poalele <ale>ei cobor=nd p=n0 la mar7inea apei.In7inerul lu0 o pr0jin0 dreapt0 5i lun70 de  picioare croit0 dup0 propria lui ?n0l2ime, pe care o cuno5tea <oarte bine. Herbert ducea dup0 el o s<oar0 care i;a <ost dat0 de c0tre in7iner 5i de care le7ase o piatr0, care urma s0 le ser/easc0 drept r cu plumb.
[ https://html1-f.scribdassets.com/994t1goa805brh6y/images/20-e6d2a83740.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://html2-f.scribdassets.com/994t1goa805brh6y/images/22-cf286182e6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://html2-f.scribdassets.com/994t1goa805brh6y/images/86-730abebe9a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tiomarami, 25 June 2016 - 12:42.


#14
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013
Salutare oameni buni!

Varianta  economica si fara batai de cap a expus un coleg mai sus, cea cu rigla sau scandura fixata in prealabil dupa firul cu plumb si pe urma construit in linie pina la inaltimea dorita.
Tot asa se face si la pereti lungi si ft lungi cateva zeci sau sute de metri numai ca acolo se pune cate o rigla la o distanta ce nu permite firului orizontal sa faca ''burta'' si astfel caramizile sau boltarii raman intr-o linie perfecta atat pe orizontala cat si pe verticala.

Spor la treaba.

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Cat timp ai gravitatia tragand spre centrul pamantului in jos, firul va fi vertical, nici macar nu te intereseaza exact la ce distanta sta departat de perete. Stiind asta, pui echerul, metrul de tamplarie, ruleta, chiar si un bat perpendicular pe fata peretelui cand ai zidit primul rand si iei masura. Apoi ai grija sa ai aceeasi masura cu fiecare rand zidit si vei obtine un zid cu fata dinspre ata cu plumb perfect verticala.

#16
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 sebulbus, on 25 iunie 2016 - 12:48, said:

Apoi ai grija sa ai aceeasi masura cu fiecare rand zidit si vei obtine un zid cu fata dinspre ata cu plumb perfect verticala.
Daca ar face toate mustele miere ar fi un leu kilogramul.
Eu mai sus am intrebat daca e vorba de o discutie pur teoretica sau daca omul vrea sa faca el ce ne intreaba pe noi.
Vreau sa vad un zid facut de unul toba de teorie care nu a pus mana in viata lui pe o caramida.

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005

 namug, on 25 iunie 2016 - 11:40, said:

Apropo,crezi ca te intrebam daca nu intrebam un meserias vechi si nu a stiut sa-mi spuna?
Un meseriaș care nu știe cum se folosește firul cu plumb nu e meseriaș. E doar un Dorel.

 namug, on 25 iunie 2016 - 12:25, said:

si crede-ma,a dat multe case la cheie fara nici o obiectie din partea contractantului!
Și asta ar trebui să fie vreun certificat de calitate? În țara lui "Las' că merge și așa"? Nu prea...

#18
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Apropo de meseriasii vechi ... si noi : un cunoscut si-a tocmit niste mesteri sa-i ridice o constructie ; vine asta acasa si i se pare cam stramb zidul asa ca-i cere mesterului sa puna plumbul ; pun astia plumbul si intr-adevar zidul era stramb .

Sa nu credeti ca asta le-a luat piuitul mesterilor . Dimpotriva , replica unuia dintre ei a fost de milioane : E DEFECT PLUMBUL !!!!

Edited by Niuu, 25 June 2016 - 16:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate