Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Comisioanele ING

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Sunt client ING de ani buni, dar pastrez contul "in caz de", nu il folosesc in mod curent. Azi am observat ca imi dispar cam multi bani lunar pentru taxe si comisioane. Contul fusese alimentat cu suma X, care sa acopere taxele si comisioanele pe care le cunosteam.

Am efectuat o investigatie si am descoperit ca:

- anul trecut as fi activat serviciul SMS, taxabil cu 4 lei/luna - eu nu-mi aduc aminte de asa ceva, nici scris, nici verbal, am cerut dezactivarea
- taxa de Home Bank este de 3 lei/luna - ma insel sau a fost de doar 1 leu/luna?
- taxa de administrare cont este de 5 lei/luna - asa a fost de cand am deschis contul

Va recomand sa fiti atenti ce si cum se intampla cu conturile voastre. Eu interactionez foarte rar fizic cu banca, prefer on-line-ul, nu-mi imaginez cand si cum as fi putut sa-mi dau acordul privind acei 4 lei.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Si banca prefera online-ul. Am vazu ca fac destul de des tot felul de campanii de comunicare pe mail. Daca nu aveai taxele alea prinse in contractul initial, probabil ca le-au modificat pe parcurs.
La homebank chiar stiu ca acu cativa ani au trimis un mail cum ca o sa creasca taxa lunara pentru conturile activate dupa o anumita data.

#3
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Nu le aveam.

Mda, serviciul Alerte SMS mi-a fost activat by default, fara sa solicit eu acest lucru.

Quote

Daca iti place serviciul Alerte SMS, raspunde la mesajul pe care ti-l vom trimite inainte de expirarea promotiei si acesta va ramane activ si dupa XXX pentru doar 4 lei pe luna, oricate tranzactii efectuezi.

Quote

In cazul in care nu raspunzi la mesaj, nu iti face griji! Noi iti dezactivam serviciul oricum.

Yeah, right.

Edited by Steetch, 25 June 2016 - 10:07.


#4
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 09.08.2007
Salut.
Incasez salariul la ING de 3 ani si am avut activat inca de la inceput serviciul alerta SMS pt transferurile peste 100 Ron. De obicei eram primul care afla ca s-au livrat banii si anuntam mai departe. Intr-una din luni am anuntat un coleg si mi-a spsus ca primeste si el SMS , dintr-o data. S-a interesat si era promotie 3 luni gratuit , dupa care se prelungea automat pe o perioada nedeterminata , dar taxabil.

#5
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 15.03.2005
Știut ca au schimbat condițiile de câteva luni, dacă ai venituri lunare de minim 700 lei in cont nu cred ca ai comision de administrare al contului. De celelalte nu stiu

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
3 lei pe Homebank am avut de multi ani, poate ca a fost 1 leu intr-o perioada promotionala (si stii cum e, s-a terminat perioada, intri pe tariful normal).

Nu mi se pare ok ca ai aceea taxa de 4 lei pe care n-ai solicitat-o si eu in locul tau as cere sa-mi dea banii inapoi in cazul in care nu poti dovedi solicitarea ta.

Altfel, eu am mers din inertie pe ING, pentru ca imi convine foarte mult ca pot sa depun si sa scot bani fara sa depind de vreo casierie. Dar cand a fost nevoie sa fac contul pentru SRL am studiat mai amanuntit problema, prima data m-am speriat de comisioanele care mi se pareau prea mari, apoi mi-am intins antenele si am aflat ca la alte banci (Transilvania, BRD etc) e si mai rau (nu neaparat in legatura cu comisioanele, ci si utilizarea internet banking etc). Drept urmare, tot la ING am ramas (si e misto, ca la Homebank am acces din aceeasi interfata si cu aceeasi parola la cele 3 conturi - personal, PFA, SRL). Nota 10 pentru flexibilitate, iar despre comisioane n-am ce zice, ca se incadreaza in politica de jecmaneala pe care o aplica orice banca in RO.

#7
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

 Michidoo, on 25 iunie 2016 - 16:42, said:

3 lei pe Homebank am avut de multi ani, poate ca a fost 1 leu intr-o perioada promotionala (si stii cum e, s-a terminat perioada, intri pe tariful normal).

Nu mi se pare ok ca ai aceea taxa de 4 lei pe care n-ai solicitat-o si eu in locul tau as cere sa-mi dea banii inapoi in cazul in care nu poti dovedi solicitarea ta.

Altfel, eu am mers din inertie pe ING, pentru ca imi convine foarte mult ca pot sa depun si sa scot bani fara sa depind de vreo casierie. Dar cand a fost nevoie sa fac contul pentru SRL am studiat mai amanuntit problema, prima data m-am speriat de comisioanele care mi se pareau prea mari, apoi mi-am intins antenele si am aflat ca la alte banci (Transilvania, BRD etc) e si mai rau (nu neaparat in legatura cu comisioanele, ci si utilizarea internet banking etc). Drept urmare, tot la ING am ramas (si e misto, ca la Homebank am acces din aceeasi interfata si cu aceeasi parola la cele 3 conturi - personal, PFA, SRL). Nota 10 pentru flexibilitate, iar despre comisioane n-am ce zice, ca se incadreaza in politica de jecmaneala pe care o aplica orice banca in RO.

Iti dau dreptate.... Ieri ma uitam si eu pe extrase (am 3 SRL-uri cu cate cont in ROL si unul EURO, 1 card VISA pe fiecare cont in ROL; am si cardul de salariu tot acolo).

Lunar, pe mine ma costa cam asa:
- 29 lei/ firma pt. administrare cont + 3 euro / firma administrare cont EURO
- 4 lei / firma serviciu de alerte
- 4 lei / luna administrarea cardului de salariu

Deci lunar eu platesc cel putin 32 euro/luna, la care se adauga comisioanele pentru tranzactiile uzuale. Iar comisionul la tranzactiile in euro sunt zdrobitoare, mai ales daca se fac cu firme din afara EU (eu fac plati catre Turcia ---- minim 36 euro/tranzactie si plati catre  Germania ---- minim 11 euro/tranzactie).

E jecmaneala curata Posted Image

Edited by nelu1086, 25 June 2016 - 21:51.


#8
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Mi-au oferit o luna gratuit acest serviciu, respectiv luna ianuarie 2015. Oficial, pana la finalul lui ianuarie 2015, ar fi trebuit sa primesc un SMS prin care sa fiu intrebat daca doresc sau nu continuarea serviciului, contra cost. Daca raspundeam, se considera ca accept, daca nu, ar fi trebuit sa dezactiveze automat serviciul. Nu-mi aduc aminte de nici un SMS si de nici un raspuns de-al meu in sensul asta. In plus, SMS-urile pe care le primeam sunt cu numar de Bucuresti (021...), iar persoana cu care am vorbit a spus ca la ei (Bucuresti) nu apare inregistrat nici un acord de-al meu, sigur s-a intamplat in sucursala unde am deschis contul.

Sigur pe naiba.

Presupunand ca mi-am dat acordul, logic ar fi fost ca taxarea sa inceapa cu februarie 2015. Dar... a inceput doar cu august 2015.

Pentru 2015 nu mai am ce face, pentru 2016, fiindca nu folosesc in mod curent contul, taxa mi-a fost returnata in cont.

#9
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

Quote

Ce se schimba la ING Card Complet, daca nu incasezi venituri lunare de minimum 700 lei/luna/cont (salariu sau alte tipuri de incasari lunare)?
Orice ai decide sa faci, ramanem prieteni, iar oferta noastra pentru clientii care nu isi aduc veniturile lunare la ING se mentine competitiva si echilibrata. Vei plati un comision de administrare a contului de 5 lei / luna incepand cu data de 15 iulie 2015. Vei beneficia de plati in lei gratuite catre ING si alte banci prin ING Home’Bank sau in ING Self’Bank, vei primi discounturi la comercianti prin ING Bazar. Vei avea in continuare depunerile si interogarea soldului la ATM-urile ING gratuite. Pentru retragerile de la ATM ti se va percepe comision fix pe tranzactie incepand cu 15 iulie 2015: 1,5 lei la ATM-urile ING si 5 lei la ATM-urile altor banci din Romania.


#10
Diosoid

Diosoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.10.2014

 Steetch, on 25 iunie 2016 - 09:41, said:

Sunt client ING de ani buni, dar pastrez contul "in caz de", nu il folosesc in mod curent. Azi am observat ca imi dispar cam multi bani lunar pentru taxe si comisioane. Contul fusese alimentat cu suma X, care sa acopere taxele si comisioanele pe care le cunosteam.

Am efectuat o investigatie si am descoperit ca:

- anul trecut as fi activat serviciul SMS, taxabil cu 4 lei/luna - eu nu-mi aduc aminte de asa ceva, nici scris, nici verbal, am cerut dezactivarea
- taxa de Home Bank este de 3 lei/luna - ma insel sau a fost de doar 1 leu/luna?
- taxa de administrare cont este de 5 lei/luna - asa a fost de cand am deschis contul

Va recomand sa fiti atenti ce si cum se intampla cu conturile voastre. Eu interactionez foarte rar fizic cu banca, prefer on-line-ul, nu-mi imaginez cand si cum as fi putut sa-mi dau acordul privind acei 4 lei.
Taxa de Home Bank este 0 pe luna daca ai ales metoda de logare prin SMS, in caz contrar, daca ai optat spre Digipass, taxa este de 3 lei/luna.
Taxa de administrare este 0 daca ai lunar incasari de minim 700 de lei.

#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Steetch, on 25 iunie 2016 - 10:05, said:

Nu le aveam.

Mda, serviciul Alerte SMS mi-a fost activat by default, fara sa solicit eu acest lucru.





Yeah, right.

Mie mi se pare util sms alert-ul. In plus, la bcr dadeam 5 lei pe luna pt 25 mesaje peste 100 lei, restul taxau. Asa ca tu,  cu 4 lei nelimitat, nu stai au.

#12
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Eu nu folosesc contul ING, il pastram pentru situatii de urgenta, l-am deschis cu ani in urma, pentru PayPal, nu incasez nimic in el.

Dupa 2 confirmari ca serviciul Alerte SMS a fost dezactivat, mi-au perceput din nou cei 4 lei.

Mi-a sarit tandara, ma pregatesc sa inchid contul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate