Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

cum sa nu apara la impozit o casa pe care vreau sa o cumpar ?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
gcosmin2

gcosmin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2013
buna dimineata dragi colegi

da stiu dupa titlu suna ca nu mai vreau sa platesc impoziltul Posted Image
actually , vreau sa il platesc
am sa cumpar o casa insa nu vreau sa stie ai mei sau cine ar putea da pe la primarie si sa vaza ce taxe am eu de platit
daca fac actele si nu o "inmatriculez" la primarie mai apare ca o am in evidenta ?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De ce ar spune statul altora ce taxe ai de platit? Ma rog, statul roman mai incearca (in mod abuziv) sa le puna pe rubedenii sa iti plateasca datoriile daca ai acelasi domiciliu dar daca nu ai datorii nu vad care e problema.

#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Nu ai cum sa nu declari proprietatea la FISC.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,972
  • Înscris: 01.12.2001
O cumperi pe alt nume. Insa NU mai esti tu proprietarul.

#5
gcosmin2

gcosmin2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 10.06.2013

View Postf300, on 25 iunie 2016 - 08:18, said:

De ce ar spune statul altora ce taxe ai de platit? Ma rog, statul roman mai incearca (in mod abuziv) sa le puna pe rubedenii sa iti plateasca datoriile daca ai acelasi domiciliu dar daca nu ai datorii nu vad care e problema.

Deci sa inteleg ca daca is baiat cuminte si imi platesc toate datoriile nu apare nimic pe nicaieri : o singura problema , pot plati pe x ani ca nu mai apara de plata  timp de enspe ani ?

Edited by gcosmin2, 25 June 2016 - 08:29.


#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,576
  • Înscris: 12.03.2006
Poti plati impozit doar pe anul in curs! Dar ce te ascunzi asa frate, parca ai fi furat-o?

Edited by arab, 25 June 2016 - 08:32.


#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Impozitul nu se plateste anticipat de enshpe ani inainte.
Nu au platforma de calcul pt asa ceva.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,972
  • Înscris: 01.12.2001
Apari in multe locuri ca proprietar. In contractele cu apa, canal, electricitate, gaze, catv, telefon, ....

#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Nu neaparat, eu de ex nu am Enelul pe numele meu, pe factura este mentionat numele unei tanti, prima proprietara a apartamentului, dupa ea a mai fost cineva, apoi eu.

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,576
  • Înscris: 12.03.2006
Utilitatile trebuie actualizate pe numele proprietarului actual al imobilului.

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
din moment ce nu poţi să faci plata anticipat, poţi plăti...de ex. la 10 ani? 20 ani? , probabil atunci taxele vor ajunge la valoarea imobilului...după cum decurg trebur'le....

Edited by sarac.lipit, 25 June 2016 - 08:39.


#12
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Poți să nu o înregistrezi, dar vei fi amendat. În plus, la cadastru casa va figura tot în proprietatea vechiului proprietar.

#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postgcosmin2, on 25 iunie 2016 - 08:12, said:

buna dimineata dragi colegi

da stiu dupa titlu suna ca nu mai vreau sa platesc impoziltul Posted Image
actually , vreau sa il platesc
am sa cumpar o casa insa nu vreau sa stie ai mei sau cine ar putea da pe la primarie si sa vaza ce taxe am eu de platit
daca fac actele si nu o "inmatriculez" la primarie mai apare ca o am in evidenta ?
Daca o cumperi cu bani din provenienta nelegala , iti inteleg oful .
Nu ai posibilitatea sa nu o declari la / primarie odata ce faci contractul de vanzare/ cumparare . poti in schimb sa declari o alta adresa de comunicari instiintari in scris ( cele care vin in posta ) decat cea de domiciliu ( a parintilor tai ) . Chiar daca esti titular de utilitati , facturile iti vor veni la adresa respectiva nu la adresa parintilor tai .
Daca parintii tai merg sa-si plateasca impozitele , le platesc pe adresa actuala nu pe cea care vrei tu s-o cumperi , deci nu vad cum ar afla ?!

Edited by cobi1, 25 June 2016 - 08:42.


#14
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Post-Diana-, on 25 iunie 2016 - 08:34, said:

Nu neaparat, eu de ex nu am Enelul pe numele meu, pe factura este mentionat numele unei tanti, prima proprietara a apartamentului, dupa ea a mai fost cineva, apoi eu.
Și eu sunt în aceeași situație. Ca să trec pe numele meu curentul sunt o mulțime de acte și taxe. Aviz tehnic, cozi interminabile, nervi. Așa că prefer să plătesc pe numele fostului proprietar.

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007

View Postarab, on 25 iunie 2016 - 08:31, said:

Poti plati impozit doar pe anul in curs! Dar ce te ascunzi asa frate, parca ai fi furat-o?

sunt sitatii si situatii .. revenind la subiect, nu ai cum sa "pacalesti" legile, iar in cazul asta, te joci cu penalul.
ia-o, inscri-o si fi atent in ianuarie/februarie cind vin instiintarile de la primarie. eventual, poti sa vorbesti cu postasul sa-ti "pastreze" corespondenta, ca sa nu fie vazuta de alti ochi .. este singurul sfat care nu implica "probleme deosebite" pe care ti-l pot da ...

#16
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

View Postarab, on 25 iunie 2016 - 08:37, said:

Utilitatile trebuie actualizate pe numele proprietarului actual al imobilului.

Unde scrie ca TREBUIE?

#17
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostV_i_c_t_o_r, on 25 iunie 2016 - 08:44, said:

Și eu sunt în aceeași situație. Ca să trec pe numele meu curentul sunt o mulțime de acte și taxe. Aviz tehnic, cozi interminabile, nervi. Așa că prefer să plătesc pe numele fostului proprietar.
Asa este , o birocratie cretina !

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 24.04.2013
Un imobil trebuie declarat la Impozite si taxe locale in  termen de maximum 30 de zile de la dobandire. Aici nu ai ce face. De altfel daca nu il declari nici nu ai cum sa platesti impozit pe el (decat mai tarziu, cand ‘se prind’ ei sau esti nevoit de imprejurari sa il declari, si atunci platesti in pus amenda + majorari).

In principiu, rolurile fiscale sunt nominale, nu pe adresa. Cel putin la sectoarele din Bucuresti unde stiu eu sunt, desi in unele au intarziat foarte mult implementarea acestui sistem (sector 4 implementat acum vreo 2 ani, trebuia implementat din 2007). Deci casa noua nu apare pe rolul altora decat daca sunt si ei coproprietari. In alte localitati nu stiu cum sta treaba, mai ales in cele mici si foarte mici.

Plata in avans practic se poate. La ghiseu probabil nu vor accepta, dar poti face un transfer bancar catre contul de trezorerie potrivit cu o suma mai mare (si precizand informatiile necesare pt identificare, mare atentie sa nu ramai cu banii dati dar cu impozitul neplatit). Tot ce e in plus fata de obligatiile curente va ramane ca excedent de plata si va fi folosit (automat) anul/ anii urmatori. Nu stiu sigur daca in acest fel vei beneficia de cei 10% bonus pentru plata anticipata; nu e exclus sa opreasca din bani (daca tu nu treci pe acolo) in limita scadentelor, deci o parte din impozit in martie si alta in septembrie ceea ce nu iti da dreptul la bonificatie. LE: Cinstit sa spun nu vad la ce foloseste plata anticipata in acest caz. Poti rezolva cu un singur drum (sau de o singura plata online) pe an fara complicatiile generate de urmarirea sumei - nu poti stii cat va fi impozitul in viitor si nu poti stii cand se tremina banii sa mai pui altii.

Edited by sags, 25 June 2016 - 09:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate