Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

LENOVO G50-70

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AlexandruLEN

AlexandruLEN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2016
Salut!
Mi-am achizitonat acum 9 luni un laptop , un Lenovo G50-70 . Am mici dropuri in timp ce ma joc . Jocuri precum The Witcher 3 , Assassins Creed Black Flag , GTA V si asa mai departe . Sunt jocuri destul de "mofturoase" as putea spune , da , dar dupa componentele pe care le detine laptopul cred eu ca ar trebui sa ruleze impecabil .
Toate informatiile le-am extras din DirectX Diagnostic Tool si suna cam asa:
  • Procesor : Intel® Core™ i7-4510U CPU @ 2.00GHz(4CPUs), ~2.6GHz
  • Memorie ram: 12288MB RAM
  • DirectX version : 12
E primul laptop pe care il detin , sunt obisnuit cu PC-urile mai mult , iar aici am intampinat aceste doua lucruri pe care nu le pot diferentia sincer , poate imi puteti explica voi :
La sectiunea Display am :
  • Intel® HD Graphics Family
  • DAC: Internal
  • Approx. Total Memory: 6204MB
Mai apoi apare sectiunea Render pe care nu am mai intalnit-o pana acum , asta e ceea ce nu pot diferentia:
  • AMD RADEON R5 M230
  • Chip Type: AMD RADEON GRAPHICS  PROCESSOR
  • DAC : Internal DAC(400MHz)
  • Approx. Total Memory: 8128 MB
Acum sa revin la intrebarea mea concreta. De ce nu mi-ar putea rula jocurile enumerate mai sus? Nu de mult l-am curatat. Folosesc si un cooler de racire , rulez pe Windows 10 , iar de cand folosesc acest windows am intampinat surpriza de a se inchide instantaneu laptopul din cauza supraincalzirii. Am si un HDD de 1TB , am uitat sa precizez . Mi-ar trebui probabil un SSD? Urmeaza sa merg la un service sa-l curat si sa ma interesez acolo , dar pentru curiozitatea mea chiar vreau sa aflu dinainte sa ajung acolo ce ar putea fi in neregula cu laptopul . Am inteles ca s-ar putea ca unele fire sau ceva legat de componente sa nu fie cuplate cum trebuie , tin sa precizez ca laptopul a fost scapat odata de pe o masuta de circa 50CM inaltime. Astept parerile voastre si multumesc pentru timpul acordat Posted Image

Edited by AlexandruLEN, 25 June 2016 - 00:33.


#2
Vladuut

Vladuut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 16.03.2013
'a fost scapat' - posibil HDD sa aiba o problema, desi putin probabil daca inca merge totul ok si doar la un moment dat agata. Ai incercat alta versiune de windows ? (incearca 7 ultimate x64 si vezi cum se comporta).
La ce specs ai, trebuie sa zboare..

Legat de display, una e placa integrata de la procesor (INTEL-ul) si cealalta e cea dedicata a laptop-ului, nu e nimic in neregula.

Edited by Vladuut, 25 June 2016 - 00:33.


#3
AlexandruLEN

AlexandruLEN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2016
Foloseam Windows 7 inainte sa folosesc Windows 10 si aveam aceeasi problema , ba chiar de cand rulez Windows 10 jocurile au mai putine dropuri. Voi incerca din nou varianta cu Windows 7 si voi vedea daca apar schimbari , dar pana atunci mai astept cateva pareri . Multumesc mult pentru raspuns :D

#4
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009
placa video R5 M230 e slaba indiferent cati rami ii pui sau ssd ii schimbi

#5
MihaiWiz

MihaiWiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 29.05.2016
Aceste dropuri se pot rezolva, cel putin pe mine ma ajuta asta.
Cand esti in joc, apasa CTRL+ALT+DEL, intra in task manager, dai task-ul de la joc - go to detalis, click stanga din nou pe joc , si dai set priority HIGH.
Pe mine ma ajuta mult chestia asta, indiferent de joc.

#6
AlexandruLEN

AlexandruLEN

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2016

View PostMihaiWiz, on 25 iunie 2016 - 00:47, said:

Aceste dropuri se pot rezolva, cel putin pe mine ma ajuta asta.
Cand esti in joc, apasa CTRL+ALT+DEL, intra in task manager, dai task-ul de la joc - go to detalis, click stanga din nou pe joc , si dai set priority HIGH.
Pe mine ma ajuta mult chestia asta, indiferent de joc.
Am folosit si varianta aceasta si nu a fost mare diferenta. Am citit in urma comentariului lui flyingspur despre placa mea video si pare sa fie adevarat ce a spus , placa R5 M230 nu e chiar o placa ideala pentru cerintele mele de gaming.

Edited by AlexandruLEN, 25 June 2016 - 00:54.


#7
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Seteaza pe performance la driverele video.

#8
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 18.11.2012
Seteaza pe performance si mai lasa la detalii, gpu-ul tau e echivalentul unu 940m nu poti avea super asteptari.

#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,136
  • Înscris: 27.06.2007
de fapt este cu mult sub 940m (cam 2x e mai buna 940m) si se apropie de 820m
http://www.notebookc...0.108655.0.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate