Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Drum betonat. Intrebari.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Doresc sa betonez un drum de acces (acces doar pt doua case) care acum are o strat mic de asfalt, dar s-a cam deteriorat de la activitatile de constructie si amenajare. Sub actualul asfalt este un strat de pietris, iar mai departe, pamant. Totul este tasat si super tasat. Intentionez sa decopertez asfaltul. Betonul va fi armat cu plasa buzau si rosturi de dilatare aferente.
Intrebarile sunt: ce grosime sa aiba betonul si ce clasa de beton se preteaza?

Edited by talica, 24 June 2016 - 21:49.


#2
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Conf normativ min 18 cm, BcR - beton rutier.
Cat e de gros str de pietris? Cel mai probabil sistemul nu se verifica la inghet-dezghet

#3
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
pietrisul are cam 5 cm.

#4
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Ai mare grija ce faci! Au mai fost oameni de bine care si-au reparat soselele prin nu mai stiu, comuna sau oras si fapta lor buna le-a fost rasplatita cu dosare penale. Nu prea ai voie sa repari tu drumurile publice.

Dar nici cei indrituiti nu o fac.

Uite aici:
http://www.digi24.ro... singuri drumul

Si acei oameni doar au plombat niste gropi.

#5
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Este drum de servitute sau aparține de primărie?

#6
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Primarie.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 talica, on 24 iunie 2016 - 21:48, said:

Doresc sa betonez un drum de acces (acces doar pt doua case) care acum are o strat mic de asfalt, dar s-a cam deteriorat de la activitatile de constructie si amenajare. Sub actualul asfalt este un strat de pietris, iar mai departe, pamant. Totul este tasat si super tasat. Intentionez sa decopertez asfaltul. Betonul va fi armat cu plasa buzau si rosturi de dilatare aferente.
Intrebarile sunt: ce grosime sa aiba betonul si ce clasa de beton se preteaza?

Potoleste-te!
Vrei sa fii si futut, si batut, si cu banii pierduti si la puscarie?

Poate da minciuna de tine si te-ai ars...

#8
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

 testor73, on 25 iunie 2016 - 02:17, said:

Ai mare grija ce faci! Au mai fost oameni de bine care si-au reparat soselele prin nu mai stiu, comuna sau oras si fapta lor buna le-a fost rasplatita cu dosare penale. Nu prea ai voie sa repari tu drumurile publice.

Dar nici cei indrituiti nu o fac.

Uite aici:
http://www.digi24.ro... singuri drumul

Si acei oameni doar au plombat niste gropi.
Asta-i un cacat mare cat aia care au facut dosarele penale. Si asta pentru ca un dobitoc a facut reclamatie.
La patru km de Oradea am bagat un km si jumatate de retea stradala de apa, pe banii nostri.
Fara proiect, fara plm, fara primarie, fara dracu si fara macu.
Dupa aprox doi ani a venit regia de apa si a preluat reteaua. Din partea noastra poa sa si-o bage in cur. Pe noi ne-a interesat la vremea aia sa avem apa in case.
atunci cand am luat decizia asta nu aveam decat doua posibilitati:
-fie sa foram fiecare
-fie sa punem mana de la mana si sa tragem o conducta de la conducta existenta de apa care era deja in coltul parcelelor.
Eu eram hotarat sa trag 200 de metri pe banii mei. Ma costa mai putin decat daca faceam un foraj de adancime.
Dar cand a auzit vecinul ce vreau sa fac  s-a hotarat sa contribuie si el.
Apoi, din vorba in vorba, au venit ceilalti....
Ne-am strans, am cautat preturi, am facut socoteli si pana la urma a rezultat 1,5 km retea stradala de apa bagata la bani de nimic.
Pana facea primaria proiectele puliii si autorizatiile lor de cacat treceau ani de zile pana cand se baga apa in zona aia.

si apoi daca comenta cineva ceva, mergeam 50 de insi si-l trageam pe primar afara din primarie cu scaun cu tot.
La dracu, ei nu fac nimic si cand vrei sa faci tu ceva, iti fac dosar penal.
n-aveti pe acolo niste bâte sa le dati peste cap?

Edited by Stokkton, 25 June 2016 - 13:37.


#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 talica, on 25 iunie 2016 - 10:55, said:

Primarie.

nasol
vorbeste cu aia de la primarie si daca iti da hartie la mana esti acoperit

#10
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

 petre69, on 25 iunie 2016 - 13:21, said:

nasol
vorbeste cu aia de la primarie si daca iti da hartie la mana esti acoperit
n-o sa-i dea aia de la primarie nicio hartie.
doar daca-s prosti.
ceea ce e foarte probabil.

#11
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
Am betonat un drum de 200 m lungime in 2009. Plasa, 18 cm grosime beton, helicopterizat, rosturi dilatatie. Arata impecabil dupa 7 ani. E un drum privat utilizat zilnic de 16 masini, iar ocazional de masina gunoi, tractor, etc.

Esential este insa stratul suport. Am pietruit de 3 ori inainte in interval de 2 ani. Utilizat intens in perioada santierului de masini cu o capacitate mare.

#12
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

 talica, on 24 iunie 2016 - 21:48, said:

Doresc sa betonez un drum de acces (acces doar pt doua case) care acum are o strat mic de asfalt, dar s-a cam deteriorat de la activitatile de constructie si amenajare. Sub actualul asfalt este un strat de pietris, iar mai departe, pamant. Totul este tasat si super tasat. Intentionez sa decopertez asfaltul. Betonul va fi armat cu plasa buzau si rosturi de dilatare aferente.
Intrebarile sunt: ce grosime sa aiba betonul si ce clasa de beton se preteaza?
- Beton C20/25, denumire veche B350. Beton de rezistenta folosit la majoritatea constructiilor civile si industriale cu precadere la turnarea platformelor, parcarilor, drumurilor de acces pentru mate tonaj, elemente de rezistenta la poduri si ale lucrari importante. Betonul B350, se caracterizeaza printr-o rezistenta deosebita la inghet-dezghet , intarire omogena, prelucrarea usoara a suprafetelor si reducerea timpului de executie. In contactul cu armatura de fier beton, betonul B350 ofera un element de rezistenta deosebit in orice tip de constructie.

- Beton Bcr 4 si 4,5. Denumit si beton rutier este folorit in majoritatea lucrarilor de drumuri ca strat de contact pentru trafic usor si greu. Betonul rutier este preparat cu ciment special si agregate concasate de cariera respectiv granit. Datorita compozitiei speciale, betonul rutier Bcr 4,5 are un pret ridicat fata de betoanele normale si este recomandat pentru sistemul rutier din tara dar si la orice beneficiar ce isi doreste realizarea unui drum privat de durata.
http://aditivi.aface...iale-preparate/

Chiar daca aduci beton de la statie, retine partea bolduita din textul de mai sus.

Edited by Stokkton, 25 June 2016 - 13:53.


#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ca sa intelegi tu cum sta treaba, in mod normal , armarea betonului se face diferit in functie de destinatia structurii . Solicitarle pentru un drum betonat sunt diferite de acelea ale unei placi ( unde solicitarea vine doar de sus in jos ) si cu siguranta ca si compozitia difera pentru ca drumul este lasat afara iar placa acoperita sau in cel mai rau caz este doar izolata , insa in acest fel este protejat .
Deci , ca sa tina , ai nevoie de de un substrat compact , din materiale tari , de o grosime serioasa ...si in functie de specificul terenului de dedesupt , chiar de dubla armare , pentru ca o sa apara cu siguranta si solicitarea de jos in sus, la ciclurile inghet/dezghet. Deasemenea compozitia nu este una comuna si nici sortul utilizat nu este ales la intamplare.
Eu am curtea betonata de vreo ....25 de ani. Plasa manufacturata din fier beton de 10 , rosturi de dilatatie la suprafete de 1 metru patrat si o grosime de 12-14 cm. S-a intrat in curte si cu camion plin cu lemne si nu a miscat ...insa semne ce pamantul isi mai face de cap , exista . Unele inclinatii care nu existau , unele fisuri in zonele de margine unde nu a inchis plasa , etc. Pentru trafc serios este nevoie de ciment preparat special ca sa nu se manance .

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014
Vedeti si voi pe unde se frezeaza asfaltul, vorbiti cu aia sa va aduca o masina de asfalt frezat si o intindeti pe drum. Eventual mai inchiriati o placa si il tasati putin.
Sunt cateva avantaje.
1 costul mai mic
2 nu crapa
3 la nevoie mai poti repara gropile aparute cu lopata (la noi faceam asta cam 1 data /an)
4 Daca fac aia de la primarie pe nebunii puteti readuce drumul la starea initiala relativ usor.
5 Daca vor sa asfalteze candva autoritatile o sa o poata face fara probleme.
Avand in vedere ca deserveste doar 2 case nu cred ca e musai asfalt sau beton. Poti merge 50 de metri cu 10 km/h la nevoie.

Edited by PoeOvidiu, 26 June 2016 - 11:14.


#15
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
eu am betonat pe banii mei acum cam 10 ani 50 m de drum comunal si nu s-a intamplat nimic. Dar desigur, depinde.....daca vor sa te reguleze o pot face

Edited by alexpet, 26 June 2016 - 12:46.


#16
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Va ca subiectul a avut ce impact. Multumesc pt pareri si sugestii. Cum va spuneam, suntem doar doi beneficiari ai acestui drum, deci sanse de reclamatii sunt destul de mici, dar.... nu se stie niciodata. Vecina are deja finisata curtea, deci inaltarea drumului cu cativa centrimetri, nu iar fi pe plac (normal, asi spune). Deci trebuie sa raman la aceiasi cota. Eu ma gandeam ca maxim 10cm armati, ar fi OK, dar 18cm este cam scump pt ce 80 mp care trebuie reparati.
Mai analizez, lucrarea ar cam fi in toamna.

Alexpet, ce grosime ai turnat?

Edited by talica, 26 June 2016 - 16:23.


#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
hm....a variat 10-20 cm, beton B 250 luat de la statie cu armatura. Coafura rezista fara probleme.....

#18
Adina_Bartos

Adina_Bartos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.08.2017
Stiti cumva cat m-ar costa sa betonez un drum de acces cu latime de 2,5 m si lungime de aproximativ 200 m?
In momentul de fata drumul este pietruit (au fost puse mai multe straturi de piatra tasate).

Multumesc frumos

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate