Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Racordare vecin la canalizarea mea

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
demaGOGU

demaGOGU

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.06.2016
Buna ziua,

Un vecin mi-a propus sa il las sa se lege la canalizare mea care se revarsa in canalizarea Apa Nova, el avand niste probleme de ordin birocratic si financiar in a se conecta la strada lui.

Adica sa traga conducta pe terenul meu pana la putul lui absorbant.

As vrea sa fac o fapta buna, dar ce probleme pot aparea pe parcurs? Se poate infunda?
Mai ales ca banuiesc ca e si putin cam ilegal pentru ca foloseste sistemul de canalizare public si nu plateste nimic.

Va multumesc!

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Ilegal este.
Faza cu înfundarea... depinde de ce aruncă la canal.

#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Vecinul tau este un ipocrit ! vrea sa iasa gratis din toata afacerea sau marog, aproape gratis storcand lacrimi
Pe termen scurt totul e foarte bine , beti o cafea, o bere, rasete etc dar in ani la prima defectiune la tine in gradina vor fi araturi si gropi ca dupa razboi - sa vedem atunci cine plange !
Eventual poti sa-i dai gaz dupa contor, apa, masina - NU fa gresala asta !

Edited by xilo, 24 June 2016 - 10:23.


#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 demaGOGU, on 24 iunie 2016 - 10:08, said:

Buna ziua,

Un vecin mi-a propus sa il las sa se lege la canalizare mea care se revarsa in canalizarea Apa Nova, el avand niste probleme de ordin birocratic si financiar in a se conecta la strada lui.

Adica sa traga conducta pe terenul meu pana la putul lui absorbant.

As vrea sa fac o fapta buna, dar ce probleme pot aparea pe parcurs? Se poate infunda?
Mai ales ca banuiesc ca e si putin cam ilegal pentru ca foloseste sistemul de canalizare public si nu plateste nimic.

Va multumesc!
Este alegerea ta daca esti de acord au ba . Daca are apa din put , la el "factura" va fi zero , nu va plati canalizarea .El vrea sa fenteze o factura si binenteles un cost cu bransarea la canalizarea orasului . Problema e alta , tu esti sigur ca diametrul canalizarii tale este capabil sa faca fata ?
P.S. Eu , unul , nu as fi de acord nici in ruptul capului ; daca doamne fereste ti se fisureaza pe traseu la tine in curte ( teava/imbinari ) toate costurile le vei suporta tu , nu vecinul .

#5
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 demaGOGU, on 24 iunie 2016 - 10:08, said:

Un vecin mi-a propus sa il las sa se lege la canalizare mea care se revarsa in canalizarea Apa Nova, el avand niste probleme de ordin birocratic si financiar in a se conecta la strada lui.
Adica sa traga conducta pe terenul meu pana la putul lui absorbant.
Mai ales ca banuiesc ca e si putin cam ilegal pentru ca foloseste sistemul de canalizare public si nu plateste nimic.
Românul are o vorba: "Te legi la cap cand nu te doare!"

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Peste cativa ani o sa ti se potriveasca expresia asta:

Facerea de bine, futere de mama.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Desi nu e prea politicos, cea mai buna politica pe termen lung cu vecinii e sa nu ai nimic de impartit.
Zi-i ca nu te pricepi si nu stii legea si nu te bagi.

#8
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
dă-i cu flit.

#9
demaGOGU

demaGOGU

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.06.2016
Va multumesc tuturor pentru sfaturi, o sa-i zic ca nu sunt de acord.
Cu siguranta o sa se milogeasca, mi-a spus ca-mi da bani.. dar nu am nevoie, eu eram cu gandul ca fac o fapta buna, nu m-am gandit la toate aceste probleme care pot aparea in timp. Mai ales ca teava trece fix pe mijlocul curtii mele. Sa fie sanatos!

Edited by demaGOGU, 24 June 2016 - 10:36.


#10
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Nu se fac chestii d'astea. Nici macar cu rudele.

Poate vrei peste ani sa vinzi ce ai acolo, ce ii spui cumparatorului? sa aiba grija de teava vecinului, sau sa nu sadeasca un pom in zona respectiva ca deplaseaza conducta..........

#11
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Cea mai mare problema s-ar putea sa fie la contractul tau cu ApaNova unde sigur sunt ceva clauze ... Uite ce a facut altul si a primit o vizita (e cu UPC dar suna cam la fel ...)

"5.6.Clientul nu are drept de redistribuire a Serviciilor şi nu are dreptul de a se branşa singur, acest din urmă drept aparţinând exclusiv personalului autorizat de UPC. Intervenţiile neautorizate la Reţea (inclusiv, dar nu limitate la: furtul/ redistribuirea de semnal, deteriorarea voită a instalaţiei/ componentelor sale, distrugerea echipamentelor/ Reţelei, orice acţiune a Clientului care duce la o scădere a calităţii sau la deranjarea altui client, conectarea frauduloasă la Reţea şi/ sau recepţionarea unor Servicii necontractate) atrag deconectarea, Clientul răspunzând material, contravenţional sau penal, după caz. "
http://forum.softped...poate-intampla/

In plus sunt chestiile tehnice de proiect si dimensionare  care la fel sunt aprobate de ApaNova inainte sa te legi la ei, daca modifici proiectul nu cred ca mai e valabil contractul tau ...

Edited by superm, 24 June 2016 - 11:03.


#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 superm, on 24 iunie 2016 - 11:03, said:

"5.6.Clientul nu are drept de redistribuire a Serviciilor şi nu are dreptul de a se branşa singur, acest din urmă drept aparţinând exclusiv personalului autorizat de UPC. Intervenţiile neautorizate la Reţea (inclusiv, dar nu limitate la: furtul/ redistribuirea de semnal, deteriorarea voită a instalaţiei/ componentelor sale, distrugerea echipamentelor/ Reţelei, orice acţiune a Clientului care duce la o scădere a calităţii sau la deranjarea altui client, conectarea frauduloasă la Reţea şi/ sau recepţionarea unor Servicii necontractate) atrag deconectarea, Clientul răspunzând material, contravenţional sau penal, după caz. "
Excelent !
Copiaza textul, pui titlul "In atentia d-nului.... cu privire la cererea nr 12690 din..." , schimbi numele firmei cu Apa Nova , semnezi jos in dreapta ca directorii (fictiv, nu cu semnatura proprie) si ii dai sa citeasca la vecinul raspunsul - in acest fel nu te injura , iar tu ai scuza ca ai intrebat inainte de a face ceva pentru a nu fi in ilegalitate .

Edited by xilo, 24 June 2016 - 11:14.


#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
da da, stampila o deseneaza cu markerul sau cu pixul?

#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
scenariu .. peste 5-10 ani, vecinul se muta si in locul lui vine vreun timpit .. cu asta te intelegi (sa zicem) dar cu timpitul, nu .. cine trage ponoasele?

#15
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
A spus si Mizu "facerea de bine.............!" . Nu stii niciodata ce arunca ala pe canalizare si se infunda , urmatoarea rugaminte e sa-ti sape curtea sa-si desfunde el canalizarea , toata raspunderea juridica e doar a ta !

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
<p>Nu merita sa iti bati cuie in talpa singur. Vecinii de multe ori se dovedesc niste ipocriti dupa ceva ani. Eu tocmai m-am certat dupa 20 de ani de respet reciproc cu un vecin care s-a dov

Edited by bumpocbum, 24 June 2016 - 13:17.


#17
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

 bumpocbum, on 24 iunie 2016 - 13:15, said:

<p>Nu merita sa iti bati cuie in talpa singur. Vecinii de multe ori se dovedesc niste ipocriti dupa ceva ani. Eu tocmai m-am certat dupa 20 de ani de respet reciproc cu un vecin care s-a dov
Pe linga inconvenientele cu vecinul risti si sanctiuni legale in caz ca respectivul polueaza mediul;
Furnizarea de apa potabila este reglementata de ANRSC prin legea 241/2006;
Pe linga riscurile cu poluarea mediului e bine sa stii ca se plateste si canalizarea apei de ploaie;
Valoarea facturata depinde de suprafara construita a imobilului;
Tu risti sanctiuni penale pentru prejudiciul creeat operatorului in legatura cu apa de ploaie nedeclarata de vecinul tau.

#18
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 geopalade, on 24 iunie 2016 - 13:46, said:

Pe linga inconvenientele cu vecinul risti si sanctiuni legale in caz ca respectivul polueaza mediul;
Furnizarea de apa potabila este reglementata de ANRSC prin legea 241/2006;
Pe linga riscurile cu poluarea mediului e bine sa stii ca se plateste si canalizarea apei de ploaie;
Valoarea facturata depinde de suprafara construita a imobilului;
Tu risti sanctiuni penale pentru prejudiciul creeat operatorului in legatura cu apa de ploaie nedeclarata de vecinul tau.


... stai linistit ca e "apa de ploaie" asta :)  nici nu ajunge pana acolo ca sigur un alt vecin aude/vede ceva  si reclama la ApaNova/primarie imediat ce se baga lopata in pamant. pai ce se construieste acolo si ce aviz este pentru asta ? Ilegal este din prima ca este vorba de un contract intre doua persoane juridice/fizice cu drepturi si obligatii. Nu cred ca scrie undeva ca beneficiarul are voie sa modifice proiectul sau sa sub-contracteze.

Legal nu este corect si nici nu cred ca este normal deoarece aceasta asa-zisa fapta buna are numai rezultate proaste in timp - anulare contract, amenzi, intretinere grea, utilizare defectuoasa si niciun avantaj notabil ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate