Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce se poate intampla?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Sa va spun ce sa intamplat. Ieri in jurul orelor 14 sa deplasat o echipa Upc insotita de politie la un consatean deal meu care sia creeat propria retea de cablu si internet. el redistribuia semnal upc la o strada intreaga ( aproximativ 15 case). Cei de la upc, iau taiat toate cablurile, au intrat si in curte insotiti de politie, dar nu au gasit pe nimeni acasa. persoana respectiva a fost reclamata ca redistribuie semnal upc. Întrebarea mea este ce ar putea patii aceasta persoana si daca politia impreuna cu cei de la upc aveau dreptul sa intre in curtea acestuia?

#2
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Ai plecat de acasa la timp. I-ai mirosit :lol:

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmadalinmdl1, on 24 iunie 2016 - 09:13, said:

Întrebarea mea este ce ar putea patii aceasta persoana si daca politia impreuna cu cei de la upc aveau dreptul sa intre in curtea acestuia?
Sigur că aveau dreptul, scrie în Legea poliției:  
Art. 31
(1) În realizarea atribuţiilor ce îi revin, potrivit legii, poliţistul este investit cu exerciţiul autorităţii publice şi are următoarele drepturi şi obligaţii principale:
e) în cazul săvârşirii unei infracţiuni, al urmăririi unor infractori sau al unei acţiuni teroriste, să intre în incinta locuinţelor, a unităţilor economice, a instituţiilor publice ori particulare, a organizaţiilor social-politice, indiferent de deţinător sau de proprietar, precum şi la bordul oricăror mijloace de transport româneşti, cu respectarea dispoziţiilor legale;

Consăteanul a fost reclamat, și nu aiurea, pentru furt.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
E ca la furtul e energie electrică, se lasă cu amendă sau puşcărie. Mai trebuie dovedit că încasa bani pt. retransmisie.

#5
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Probabil ca in contractul cu UPC sunt scrise cu litere mici urmarile faptei. Probabil scrie si ca UPC are dreptul sa intre cu pulitzia si sa il debranseze.

Daca au taiat si alte cabluri - ar trebui sa ii dea in judecata. Sa faca poze, sa cheme pulitzia la constatare, Poate ajung la o amiabila.

Edited by Oxigen1234, 24 June 2016 - 09:26.


#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostOxigen1234, on 24 iunie 2016 - 09:26, said:

Daca au taiat si alte cabluri - ar trebui sa ii dea in judecata. Sa faca poze, sa cheme pulitzia la constatare, Poate ajung la o amiabila.
Posted Image
Glumești, nu-i așa?

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Dar de ce a trebuit sa intre in curte? Posted Image
Se poate deconecta si altfel.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Probabil nu erau la vedere cablurile alea de redistribuire și dacă tot le-au găsit, le-au și tuns.

#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Destept " taranul " !
Pai el platea abonamentul lui sau nu ?
L-a dat in gat un consatean invidios care nu a primit net ! Posted Image

#10
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu nu înțeleg o chestie:
Presupunem că ăla avea abonament de 500.
Acei 500(pe care el îi primea de la UPC),el doar îi împărțea cu alții.
Poate nu este legal,mai ales dă este stipulat în contract,dar dacă nu este prevăzut în lege ca infracțiune,și nici în contract,nu pare a fi corect.

Acum,cine are router cu wireless,nu are voie să dea și la alții?
Adică dacă eu am wireles,și prietenului meu(care este în vizită la mine),nu am voie să-i dau net(pentru laptop,smart,tabletă,etc.)?

Nu-mi săriți în cap,doar întreb.
Plus că ăla,nu cred că putea să tragă mai mult decât îi dădeau UPC-ul(acei 500 fictivi).

Că el câștiga niște bani nedeclarați,este altă poveste,plus că ar treaba ANAF-ului.
Dar așa?

P.S.:
Să nu fiu înțeles greșit,nu caut să încurajez o infracțiune!
Și nu recomand și altora să-i urmeze exemplul.
UPC-ul se poate proteja de astfel de cazuri prin stipularea în contract.

Edited by ASCENDED, 24 June 2016 - 10:14.


#11
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Cel putin in contract undeva e stipulat ca redistribuirea e interzista.
Daca tot satul e la vizita la tine in gospodarie/casa, da, poti sa le dai net. Omu' in cauza facuse cu totul altceva.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
5.6.Clientul nu are drept de redistribuire a Serviciilor şi nu are dreptul de a se branşa singur, acest din urmă drept aparţinând exclusiv personalului autorizat de UPC. Intervenţiile neautorizate la Reţea (inclusiv, dar nu limitate la: furtul/ redistribuirea de semnal, deteriorarea voită a instalaţiei/ componentelor sale, distrugerea echipamentelor/ Reţelei, orice acţiune a Clientului care duce la o scădere a calităţii sau la deranjarea altui client, conectarea frauduloasă la Reţea şi/ sau recepţionarea unor Servicii necontractate) atrag deconectarea, Clientul răspunzând material, contravenţional sau penal, după caz. Oricare faptă dintre cele menţionate duce la rezilierea Contractului şi plata de despăgubiri constând în valoarea tarifului lunar pentru pachetul de bază pentru o perioadă de 6 luni, imediat după data constatării faptei. Clientul va achita şi contravaloarea lucrărilor de remediere, stabilită prin deviz întocmit de UPC.
http://www.upc.ro/pd...enerale UPC.pdf

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postvimann, on 24 iunie 2016 - 10:16, said:

Cel putin in contract undeva e stipulat ca redistribuirea e interzista.
Daca tot satul e la vizita la tine in gospodarie/casa, da, poti sa le dai net. Omu' in cauza facuse cu totul altceva.

Inca nu stim cu exactitate ce a facut omul in cauza.
Noi doar am fost informati de o stare de fapt perceputa de un membru al forumului.
Fii sigur ca adevarul se afla....altundeva.

Edited by adisz, 24 June 2016 - 10:20.


#14
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 06.12.2006
Chiar dacă dădea la alții în contract spune ca nu ai voie sa distribui la terțe persoane

Cum scrie și în contractul de la telefonie ca dacă ai un abonament făcut pe persoana fizica nu ai voie sa folosești acel abonament în cadrul unei firme. El trebuie folosit doar pentru uz normal, casnic.
Dacă ai firma, lucrezi de acasă sau în vreun fel folosești telefonul în scop de serviciu trebuie sa iei abonament business


Asa putem întreba și aici... Dacă eu iau un abonament normal la telefonie cu minute nelimitate, ce-i interesează pe ei ca folosesc telefonul în scop de serviciu  sau pentru firma?

Edited by tdan08, 24 June 2016 - 10:46.


#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posttdan08, on 24 iunie 2016 - 10:45, said:

Cum scrie și în contractul de la telefonie ca dacă ai un abonament făcut pe persoana fizica nu ai voie sa folosești acel abonament în cadrul unei firme. El trebuie folosit doar pentru uz normal, casnic.
E prima oară când aud asta. Cred că faci o confuzie cu protecția consumatorilor, care-i doar pentru persoane fizice.

#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Stai ca nu pricep o chestie... Daca io is bou si nu stiu sa pun parola la routerul meu wireless si toti copchiii iau net de la mine stand pe banca in fata blocului, ma sparge cu mascatii?

#17
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postalthea, on 24 iunie 2016 - 10:18, said:

5.6.Clientul nu are drept de redistribuire a Serviciilor şi nu are dreptul de a se branşa singur, acest din urmă drept aparţinând exclusiv personalului autorizat de UPC. Intervenţiile neautorizate la Reţea (inclusiv, dar nu limitate la: furtul/ redistribuirea de semnal, deteriorarea voită a instalaţiei/ componentelor sale, distrugerea echipamentelor/ Reţelei, orice acţiune a Clientului care duce la o scădere a calităţii sau la deranjarea altui client, conectarea frauduloasă la Reţea şi/ sau recepţionarea unor Servicii necontractate) atrag deconectarea, Clientul răspunzând material, contravenţional sau penal, după caz. Oricare faptă dintre cele menţionate duce la rezilierea Contractului şi plata de despăgubiri constând în valoarea tarifului lunar pentru pachetul de bază pentru o perioadă de 6 luni, imediat după data constatării faptei. Clientul va achita şi contravaloarea lucrărilor de remediere, stabilită prin deviz întocmit de UPC.
http://www.upc.ro/pd...enerale UPC.pdf
Eu m-am lămurit,și cred că și inițiatorul.
Acum,cred că cea mai "onorabilă" soluție ar fi ca el(persoana în cauză) să devină angajat al firmei UPC(o filială locală),să meargă treaba înainte cu modificarea plății.
Adică el devine angajat al UPC(cu drept de redistribuire),rețeaua rămâne cum este,iar cei ce beneficiază să plătească UPC-ului serviciile.
Nu cere de la UPC nici un ban pe infrastructura creată de el,și în schimb este iertat.
Cred că ar fi cea mai bună soluție ca persoana în cauză să scape "Basma curată!"

Părerea mea!

Edited by ASCENDED, 24 June 2016 - 11:21.


#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostDecember, on 24 iunie 2016 - 11:10, said:

Daca io is ... si nu stiu sa pun parola la routerul meu wireless si toti copchiii iau net de la mine stand pe banca in fata blocului, ma sparge cu mascatii?
Posted Image
Tu ai scăpa că nu le iei bani.
Din câte știu, la routerele wireless e setat un număr maxim de utilizatori așa că n-ar fi nicio problemă dacă ar fi conectați mai mulți.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate