Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare laptop buget 5000-6000 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
floreadoru

floreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.09.2013
Salutare,

Doresc sa imi schimb laptopul si as avea nevoie de sfaturi privind achizitia.
Buget: aproximativ 6000 RON.
Specificatii dorite :  

-  i7 Skylake,
  - RAM DDR4,  
  - nu tin neaparat sa aiba SSD, il pot pune dupa in locul unitatii optice, sau daca suporta M2 SSD este perfect
  - placa video destul de decenta, nu sunt gamer inrait, dar cand doresc sa ma joc ceva as dori sa se poata fara sa ma intreb daca merge macar la setari minime... ca si idee m-am gandit la un minim GTX 960M

Laptopul va fi folosit in mare parte pentru programare, deci ma intereseaza neaparat partea de multitasking, dar cu un i7, SSD, si DDR4 cred ca trebuie sa duca destul..

Multumesc anticipat!

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ca dimensiune vrei la ecran?
15 sau 17"?

#3
SpecterSS

SpecterSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 05.06.2016
Ai asa la 15.6


http://www.pcgarage....960m-4gb-black/


Si asa cel mai recomandat la 17.3


http://www.pcgarage....3gb-windows-10/


Ai gtx 970 cu 3 gb..

O placa video extrem de buna si windows 10 preinstalat..

Edited by SpecterSS, 24 June 2016 - 11:07.


#4
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
Daca mai pui 9 bastoane il poti lua pe asta, best buy! Ai GTX980m , i7 Skylake +128 gb ssd.

http://www.pcgarage....gb-linux-black/

#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 SpecterSS, on 24 iunie 2016 - 11:06, said:

Si asa cel mai recomandat la 17.3


http://www.pcgarage....3gb-windows-10/


Ai gtx 970 cu 3 gb..

O placa video extrem de buna si windows 10 preinstalat..
La 4,3kg ala nu mai e laptop. :lol:

Totusi, pentru ce ofera are un pret chiar bun.

#6
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013

 jegmihai, on 24 iunie 2016 - 14:58, said:

La 4,3kg ala nu mai e laptop. Posted Image

Totusi, pentru ce ofera are un pret chiar bun.

Hai ca nu esti pussy astfel incat sa nu poti cara 4 kile cu tine.

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
La 17,3" si 4,3kg deja e desktop replacement. Daca nu are nevoie neapărat de portabilitate un desktop ar rezolva situatia.

#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 noname01, on 25 iunie 2016 - 08:04, said:

Hai ca nu esti pussy astfel incat sa nu poti cara 4 kile cu tine.
Nici nu trebuie sa fii pussy, ala nu e laptop. :)
Ideea de laptop in sine inseamna ceva mic, usor, sa-l poti lua dupa tine oriunde, fara sa-ti rupa spatele si sa-l poti scoate oriunde. Sa te vad cum scoti tu tancul de ROG in tren / avion sau orice alt spatiu aglomerat.

#9
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Am io unul de 3 kile si ceva, si nu-s deloc "pussy". Iti pot spune ca te saturi sa ai in spate asa caramida (aproape) zilnic. PS: vezi ca la greutatea aia se adauga si cea a bateriei.

#10
floreadoru

floreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.09.2013

 georgik12, on 24 iunie 2016 - 10:15, said:

Ca dimensiune vrei la ecran?
15 sau 17"?

Tinand cont ca majoritatea timpului o sa fie conectat la un monitor cred ca 15" este suficient, plus ca, nu vreau sa ma plang dar tinand cont ca o sa il car zilnic dupa mine, la serviciu, nu as vrea sa ma car cu un rucsac de aproximativ 10kg tot timpul. Adica un laptop de un 4.5 kg plus ce mai am prin el...

Dupa mai multe cautari pe net se pare ca si la un buget de aproximativ 4000 - 4500 RON pot gasi ce am nevoie, si diferenta pana la un 5000 - 6000 ar fi facuta in principiu de placa video sau de faptul ca vine cu Windows la pachet.

 noname01, on 24 iunie 2016 - 11:58, said:

Daca mai pui 9 bastoane il poti lua pe asta, best buy! Ai GTX980m , i7 Skylake +128 gb ssd.

http://www.pcgarage....gb-linux-black/

Multumesc de raspuns, dar parca nu m-as arunca la bugetul asta doar pentru o placa video mai performanta... Plus ca nu vreau sa deschid alte discutii vizavi de branduri dar am avut numai ASUS pana acum si parca as merge tot pe un ASUS.

#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Eu vad 2 variante : Clevo N150 (il gasesti aici : http://goo.gl/m1y5jT ) si Lenovo Y50-70. ( http://goo.gl/2A5oyA )

Avantaje pentru Clevo : il configurezi cum vrei, ecran IPS superior, trackpad mai bun, racire mai buna.

Avantaje pentru Lenovo : raportul configuratie pret foarte bun.

Si Lenovo are IPS, dar unul mai low-cost, racirea isi face treaba.

#12
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
La ce pret are Y50-ul, e cam best-buy.
Clevo-ul e superior la constructie / racire si ecran sa zicem, dar si costul e ceva mai mare daca incerci sa-l configurezi la fel. Bine, cu un i5 Quad, 8GB RAM, SSD de 128GB M.2 si HDD de 1TB, ar trebui sa iesi in bugetul dorit.

#13
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Cu 4500 de lei se poate ajunge la o configuratie asemenatoare cu a lui Y50.

Attached Files



#14
tekadvice

tekadvice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.12.2015
La promotie gasiti acum si N150 GT care ofera o placa video semnificativ mai buna si un procesor i5-6440HQ care este identic cu i7-6700HQ minus HyperThreading-ul.

#15
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Esti sigur ca vrei portabilitate? In banii aia iti iei doua desktopuri, unul acasa si unul la serviciu. Despre gamingu' pe laptop pot sa-ti zic doar atit: toti cunoscutii mei care joaca au Macbook (air sau pro) pentru munca/foit dintr-o parte in alta si desktopuri serioase acasa. Strict pentru ce ai cerut Clevo e cea mai buna varianta; personal insa m-as gindi de zece ori daca am nevoie de gaming cind pot sa iau un Macbook.

Legat de Lenovo, lumea business a inceput sa-i evite, problemele lor de securitate sint prea multe si prea mari. Google a dat tonul.

#16
floreadoru

floreadoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.09.2013

 cosstica, on 29 iunie 2016 - 06:31, said:

Esti sigur ca vrei portabilitate? In banii aia iti iei doua desktopuri, unul acasa si unul la serviciu. Despre gamingu' pe laptop pot sa-ti zic doar atit: toti cunoscutii mei care joaca au Macbook (air sau pro) pentru munca/foit dintr-o parte in alta si desktopuri serioase acasa. Strict pentru ce ai cerut Clevo e cea mai buna varianta; personal insa m-as gindi de zece ori daca am nevoie de gaming cind pot sa iau un Macbook.

Legat de Lenovo, lumea business a inceput sa-i evite, problemele lor de securitate sint prea multe si prea mari. Google a dat tonul.

Pana la urma asta o sa si fac, o sa imi iau un MacBook, cred ca acesta
http://www.pcgarage....e-eng-keyboard/

#17
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
E foarte ok.

#18
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
61% din AdobeRGB, 97% din SRG, 9 ore de autonomie lejera, constructie sanatoasa, usor, portabil si stupid de rapid multumita SSD-ului.
Clar merita, rivalul pentru Windows ar fi Dell XPS, dar de ala nu te atingi la banii astia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate