Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare Laptop de Gaming - De la posesori, daca se poate

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Salutare si va avertizez ca urmeaza o postare...măricică. Deci, daca n-aveti pofta de o lectura de seara, puteti ignora intrebarea din titlu Posted Image

Desi nu imi amintesc sa fi intrebat ceva recent pe forum in ultimii 2-3 ani, am ceva vechime aici. In orice caz, sunt convins ca nimeni nu se astepta la o noua cerere de recomandare a unui laptop de gaming (tadaaa!). Am postat ceva similar si pe forumul unui magazin specializat, motiv pentru care multe dintre link-uri duc acolo. Daca aveti recomandari de la alte magazine, e perfect, cat timp nu sunt obscuritati de tip ''laptop-bun-de-la-gigel.ro''.

Diferenta dintre ce vreau eu si ce s-a mai cerut pana in prezent este ca as prefera o recomandare la "prima mana", adica de la posesori. Pana in prezent, am citit o groaza de recenzii si am si vazut majoritatea modelelor de pe piata (fie pe la prieteni, fie prin showroom-uri - aici recomand in special doua puncte Media Galaxy).

In esenta, bugetul este variabil si depinde de cat de utile mi se par anumite avantaje, dar sa zicem ca vorbim despre zona clasica de pret invocata in foarte multe articole de pe forumul asta si de pe altele, adica 1000-1500 Euro. Am avut ani de zile si inca am un Asus de multimedia (recomandat la vremea respectiva ca fiind de gaming, dar inca nu incepuse nebunia Rog), dar am avut si un Toshiba, lucrez pe un Lenovo la birou si am luat contact foarte des cu Clevo, HP si Acer.

In esenta, laptopul asta va fi un "desktop replacement" care va sta destul de mult pe loc, bagat in priza, si va rula jocuri "in limita timpului". Ma intereseaza insa o configuratie de gaming, pentru calitatea constructiei si "future proofing". Prin urmare, cam asta as vrea de la viitoarea achizitie:

-Monitor de 17", FullHD
-Placa video decenta (minim GTX 960M sau echivalent)
-Racirea decenta - daca se incalzeste pe la colturi nu e o problema, dar daca notebook-ul are nevoie constanta de un cooling pad, atunci nu-si face banii.
-Prezenta unui slot pentru SSD, de preferat dedicat si de preferat in afara celui pentru HDD clasic.
-Modabilitatea, fie ea si minima (nu tin la MXM ca n-am idee daca o sa schimb placa video, dar sunt niste lucruri de bun simt care se pot modifica pe orice notebook).
-Procesorul i7 Haswell sau Skylake (de preferat a doua varianta, dar nu e un "deal breaker").
-RAM as vrea sa pot adauga rapid, dar e o falsa problema (exista insa configuratii facute aiurea cu 2-3 placute de 4GB care ocupa toate sloturile).
-Nu ma prea intereseaza greutatea masinariei sau durata bateriei, dar parca n-as lua nici o treaba care rezista cat un UPS si cantareste cat o centrala termica. Nici silentiozitatea nu e o prioritate, dar daca jucaria are o problema de tip "uzinele 23 August", parca e nasol.
-Nu sunt fan al pirateriei, deci softul original este apreciat, dar nu necesar pentru ca o sa-l achizitionez separat. Ma cam irita in schimb "cadourile" de tip mouse sau casti de gaming. Am destule, deci ma pot lipsi fara probleme.
-Stiu ca majoritatea laptop-urilor sunt facute de ODM-uri precum Quanta, Compal, Wistron si, in cazuri fericite, de Clevo, dar ma intereseaza si cine-si pune brandul pe ele. Deci, Toshiba nu as mai cumpara niciodata, Acer-uri si HP-uri am vazut intoarse cu "fundul in sus" cu zecile dar mai astept pareri pentru cele de gaming, iar, in rest, depinde de model.

Ce am vazut pana acum, in recenzii si live:

-Seria MSI Apache Pro. Recenziile sunt in general pozitive, cu plangeri legate de durata vietii bateriei. Seria Apache simpla era expusa in Baneasa si ceva se poate observa foare usor: e mult peste concurenta in ceea ce priveste calitatea constructiei, iar incalzirea apare in partea de sus, nu la maini. Ce nu inteleg la MSI sunt stocurile subtirele si faptul ca mai multe persoane au raportat pe forum "suruburi/compartimente sigilate" (fortand astfel upgrade-ul in service).

-Asus. Ca fost fan, experienta mea cu ei a fost una interesanta. La capitolul service nu m-am putut plange (o singura problema am avut in sase ani de utilizare si s-a rezolvat rapid), insa comunicarea, ofertele si suportul tehnic general (drivere, compatibilitati) au fost precare. In cazul placii video au fost mereu probleme de compatibilitate si mici caderi. La asta se adauga faptul ca cea mai accesibila serie ROG de acum (Rog-g771) se supraincalzeste (vazut, testat si citit in recenzii, dar mai astept pareri) si nu are cea mai grozava calitate a constructiei. Ofera insa Windows 10 mai peste tot.

Despre G752 insa am auzit insa lucruri mai bune (ce nu mi-a placut la el in showroom a fost designul spatelui, dar nu prea conteaza). M-ar interesa cateva pareri aici, mai ales daca vreunul dintre voi l-a luat, folosit mai serios si i-a pus si SSD.

-Acer. Despre ei n-am avut niciodata o parere buna, dar v-am tot vazut laudand Predator-urile, iar recenziile il coteaza destul de bine, mai ales in cazul variantelor cu 970 si 980. E insa o varianta cam cheluta (clar ii mai trebuie RAM, un SSD + software, daca nu vreau sa platesc cat pentru o masina second hand pe el din start). Si aici am auzit o voce care se plangea ca lucrurile sunt "sigilate".

-Lenovo - Seria Y700. Lucrez pe un Lenovo si am tot lucrat pe diverse echipamente produse de ei. Imi dau senzatia unor obiecte urate care-si fac treaba, lucru observat si la notebook-ul asta de gaming care pare facut pentru un copil de 14 ani. Totusi, mi s-a parut decent racit in showroom (poate chiar peste medie) si mai rezistent decat o arata pozele. Marea lui problema e lipsa de sloturi suficiente pentru HDD/SSD (n-are nici unitate optica - v-am zis ca nu tin la greutate, deci nu e un mega avantaj pentru mine ca au scos ceva).

Clevo - Am vorbit putin si cu baietii de la TekAdvice pe mail, legat de suportul tehnic (in prima faza e asigurat in Romania, lucru care nu stiu daca ma linisteste). Clevo sunt ca de obicei uratele (na, barebone style), dar cei doi posesori care au asa ceva din generatii mai vechi sunt extrem de incantati.
Daca as alege insa asa ceva (un Clevo N170), pretul ar urca destul de mult odata ce aleg un procesor mai decent si il mai echipez. Alte sugestii din oferta lor? Are cineva ceva din generatiile recente?

HP - Seria Envy arata destul de ieftin in showroom-uri, are placi video mai slabute, dar mi s-a parut foarte ok racit fata de ce ma asteptam. Am auzit insa ca tocmai racirea asta face probleme in timp. Ar avea sens increderea in HP?  

Scuze pentru articolul kilometric si, daca sunteti posesori sau testeri pasionati, poate-mi aruncati o replica. Motivul pentru care v-am spamat e ca as prefera ca laptopul sa fie luat din Romania, nu comandat prin vreun prieten pasionat de la companii care fac modding pe Clevo (dar oferta de-acum din magazine nu ma prea incanta).

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Well, s-o luam pe rand.

MSI Apache - foarte ok, ma bucur ca le gasim din nou si in romania. Constructie sanatoasa, performanta pe masura si de regula un pret mult mai mic fata de concurenta pentru aceleasi dotari. Buba e ca vin cu sigilii pe suruburi si upgrade-ul il faci prin service.
HP / Toshiba - n-ai ce baga in seama la banii astia, sub restul la pret similar
Acer Predator - la fel, foarte ok, balansat cum trebuie, dar tine si de pret aici
G771 nu e ROG, e seria N in haine rosii, de aia si racirea mediocra
G752 - cu siguranta merita luat in seama, solid, cu racire ok, greu, dar uneori gasesti oferte foarte ok
Clevo N170 - serie de buget, nu-i cea mai solida; Recomand P-urile de la ei

Acum, vad cam 2 variante.
Un best-buy e un G752VT, cu i7 Skylake, 8GB RAM, GTX 970M si licenta de Windows inclusa. + cadourile ce-ti sunt dragi, dar nu cu tot cu alea pretul e excelent
http://www.pcgarage....3gb-windows-10/

Sau varianta Clevo P170. Cu i7, 8GB RAM, GTX 970, HDD de 1TB in bay-ul principal si SSD de 120GB in M.2, te duce vreo 6.600 lei.
E peste Asus dupa mine la racire / constructie, doar ca e usor mai scump si pierzi licenta de Windows.

Per total, varianta rea nu e niciunul, e greu sa-ti dai seama de diferente si oricare e mai mult decat suficient de ce ai tu nevoie.
Sansele de upgrade nu prea vin, ca placi video dedicate detasabile mai greu si de regula sunt formate proprietare. Totusi, pe Clevo ai mai multe sanse sa schimbi ceva.

Daca iti mai trebuie alte informatii, sa-mi zici.

#3
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
In primul rand, multam fain pentru reply. Cam asta asteptam in mare + experiente personale (am incercat in prima faza pe Facebook si sugestiile au variat de la ''De ce nu iei desktop?'' la ''De ce-ti trebuie de 17 inci?'' Posted Image) )

La ASUS fix la modelul ala ma uitasem cand am zis G752. La el nu sunt probleme cu schimbatul/adaugatul de componente, nu? Eu am avut si inca am un Asus mai vechi si era destul de ''modabil'' (pentru un laptop multimedia, cel putin).

Edited by Dany_Darke, 24 June 2016 - 17:06.
eliminat citat


#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nici eu nu sunt adeptul laptopurilor de gaming, in special cele de 17" si 5kg cu totul.
Dar aici tine de fiecare si banuiesc ca ti s-a zis deja sa te gandesti bine daca vrei asta.

La G752 poti face upgrade acasa fara probleme.
Ar fi ok sa intrebi la tehnic daca ii poti pune SSD M.2 Sata sau M.2 PCIe, nu stiu exact ce interfata are. Ar trebui sa le suporte pe ambele, dar mai bine sa fii sigur. Eventual, sa-l iei prin curier ca persoana fizica, sa poti returna la nevoie daca nu e compatibil. Cazurile sunt izolate si nu-ti pot zice 100% ce-i ok si ce nu. O sa mai intreb baietii de la service sa vad cam ce-a mai ajuns inapoi si vad si pe la vanzari in ce "pachete" sau dat si te anunt daca aflu ceva.

#5
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Merci fain. O sa raspund si pe celalalt topic. Mi-ar fi placut sa negociez renuntarea la ''cadouri'', in favoarea unui cupon de reducere pe care sa-l pot folosi la un SSD acceptabil Posted Image

Edited by Dany_Darke, 24 June 2016 - 17:06.
eliminat citat


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, dupa atatea postari la activ, tind sa cred ca ai invatat faptul ca citarea inutila a mesajelor este deranjanta pt cititori.

nu mai cita fara rost.

Edited by Dany_Darke, 24 June 2016 - 12:27.


#7
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View Postkrossfire, on 24 iunie 2016 - 12:09, said:

Merci fain. O sa raspund si pe celalalt topic. Mi-ar fi placut sa negociez renuntarea la ''cadouri'', in favoarea unui cupon de reducere pe care sa-l pot folosi la un SSD acceptabil Posted Image
Nu ai cum.
Le vinzi dupa, daca nu ai ce face cu ele. Pentru cupoane, vouchere de discount sau vezi pe aria de vanzari pentru ceva mai consistent.

#8
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Dany: N-am mai postat de ani buni pe Softpedia, dar oricum nu intentionam sa citez tot raspunsul. Sorry.. E posibil sa fi apasat pe Quote din obisnuinta cu butonul :)

Georgik: Daca e sa o luam asa, rucsacul nu strica, dar am vreo trei mouse-uri de gaming pe-acasa, vreo doua fiind chiar decente :)

#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Rucsacul e al naibii de solid, chiar n-am vazut ceva mai ok ca ala.
Mouse-ul il detin, daca esti fan multipreset de DPI, o sa fie excelent.

#10
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Bun ,deci cu Asus-ul m-am lamurit. Posesori de MSI sau Acer Predator nu prea vad, din pacate :(

#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu prea sunt.
Oricum, am pus mana pe toate. Ti-am zis, n-o sa vezi diferenta intre ele decat daca le ai unul langa altul.

#12
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Fizic le-am vazut si eu in showroom-uri (mai putin Clevo). Cu un Asus m-am si jucat, dar cu seria despre care vorbeam si spuneam ca are probleme cu racirea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate