Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Windows Phone is dead?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2216 replies to this topic

#2053
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postfilip.serban, on 03 decembrie 2016 - 18:59, said:

Greseala mea, ma uitam la cifrele tuturor produselor vandute de MS. Oricum, segmentul business caruia sustin ei ca i se adreseaza e localizat in buna parte in SUA. Telefoanele cu WP vandute la nivel global au avut un oarecare succes pentru ca erau telefoane ieftine ce nu aveau nicio legatura cu segmentul business.

Greseala ta (de fapt singura) e ca te intereseaza de cifra de vanzari si profitul Microsoft cand ei nu au auzit si nici nu ii intereseaza de tine!

#2054
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View Postbreitner, on 03 decembrie 2016 - 19:33, said:

cand ei nu au auzit si nici nu ii intereseaza de tine!


Big mistake, nu crezi? Dacă i-ar fi interesat utilizatorii și le-ar fi păsat de ei nu ajungeau la o cotă de piață subunitară.

#2055
lemertois

lemertois

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.01.2016
Ia uite bre,a murit topicu înaintea WM...😃

#2056
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
WM era deja mort, până să terminăm noi de discutat.

#2057
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010

View Postmzamfirm, on 27 noiembrie 2016 - 09:42, said:

:) :) la mine FB are mai putin de 40 de mega :P
Attachment IMG_20161127_093642.png

Bine, nici nu e un mega bloatware os sau cum i-o zice! Oare sa pun o poza si de pe sistemul la care s-a renuntat acum mai bine de 2 ani? Acolo ocupa vreo 15 mb iar telefonul ala vechi de mai bine de 4 ani bate la poponet multe asa zise ''flagshipuri'' din ziua de azi. In era consumerismului si marketingului nu sunt de vina producatorii/vanzatorii, ei doar flutura basmaua rosie, vopsesc frumos iarba putreda si o vand turmei doritoare! So, where's /who's the sucker?
Surpriza , are mai putin de 40 mb :)

Attached Files



#2058
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Marimea aplicatiei nu are legatura cu RAM-ul ocupat de ea. Aplicatia poate avea 10kb, dar in RAM sa ocupe 10Mb.

#2059
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Asta e varianta de la microsoft, aia care merge bine Posted Image

Attached Files


Edited by nt30per, 07 December 2016 - 20:08.


#2060
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
windows phone redivivus:

Qualcomm’s Snapdragon processors to support full Windows 10

At WinHEC today, Qualcomm and Microsoft announced that the companies are partnering up to bring Windows 10 to Qualcomm’s mobile processors. Qualcomm’s Snapdragon processors will be the first ARM-based processors to support full Windows 10, which is definitely quite huge.

According to both of the companies, Windows 10 PCs powered by Snapdragon processors could be available as early as next year. Qualcomm announced that its next-generation processors will be able to run Win32 apps through x86 emulation on Windows 10. As a result, Qualcomm’s Snapdragon processors — which are mostly found on mobile devices at the moment, will be able to run powerful desktop apps such as Photoshop or the Office suite. At the event, Microsoft has demoed Adobe Photoshop running on a device powered by a Snapdragon processor — and it looks, very, very, impressive.



https://mspoweruser....ull-windows-10/


am pus link deoarece are si un filmulet

Mai multe informatii de la theverge:


Windows 10 on ARM is arriving thanks to a partnership with Qualcomm. Initially, Microsoft will support the Qualcomm Snapdragon 835 processors, and laptops are expected to be the first devices we’ll see in the market next year. Microsoft is enabling Windows 10 to support ARM chips directly by building an emulator into the operating system. Devices will be able to run x86 win32 applications like Chrome or Photoshop, but Microsoft won’t be emulating x64 variants of these apps. That’s not a huge problem as not many apps have been compiled for x64 instructions, and most that have also have an x86 counterpart. What this means is you’ll be able to buy a lightweight laptop with good battery life and support for Windows desktop apps next year.

“Think of it as the Windows 10 customers know,” explains Microsoft’s Windows and device chief, Terry Myerson, in an interview with The Verge. There will be support for peripherals, applications, and even enterprise capabilities. Microsoft isn’t detailing exactly how its emulation works, but developers won’t have to do anything special to get their apps to run on ARM chips. The regular MSI or EXE packages will work just like they do on machines with Intel chipsets. The differences will be largely in performance. Microsoft will be emulating the CPU instruction set, which means that any apps that are CPU heavy will still have greater performance on Intel-based machines. The rest of the I/O, like memory, storage, or graphics, will be intercepted by the emulator and handled natively by the operating system.

Edited by iladi, 08 December 2016 - 10:35.


#2061
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Asta ar fi intr-adevar ceva revolutionar, numai sa nu faca promisiuni de care nu se pot tine cum le sta in obicei. Personal, nu stiu daca imi doresc un telefon cu asa ceva, dar cu siguranta as vrea o tableta cu dimensiunile si autonomia unui iPad Pro ruland Windows x86.
Nu pot sa nu observ cum tehnologia asta o sa loveasca fix in serviciile de virtualizare a singurului producator important existent pentru WM: HP.

#2062
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
HP o sa vanda si ei tablete cu procesoare de astea, deci nu o sa-i loveasca in nici un fel, dimpotriva Posted Image Ei ofera acum niste servicii pentru a acoperi o nevoie a pietei, la anul conditiile vor fi altele si vor oferi ce va dori piata in acel moment.

Nu e nimic surpinzator in afirmatia de mai sus, se stie de multa vreme ca Microsoft lucreaza la asta, chiar daca nu s-a stiut clar in ce forma. Iar despre emularea x86 pe ARM se vorbeste de cateva saptamani deja. Acum cred ca e destul de clar de ce nu a tras Microsoft sa vanda device-uri acum: cand va fi functionala aceasta tehnologie va avea sens sa traga tare, acum nu prea, pentru ca pe telefoanele existente nu ar functiona grozav aplicatiile x86. La anul pe vremea asta o sa-mi leg telefonul la Continuum si o sa rulez aplicatii x86 pe monitor/tv folosind testatura/mouse/imprimanta/etc ... sau il leg direct prin Miracast, fara Continuum.

Edited by utopium, 08 December 2016 - 12:02.


#2063
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postfilip.serban, on 08 decembrie 2016 - 11:52, said:

Asta ar fi intr-adevar ceva revolutionar, numai sa nu faca promisiuni de care nu se pot tine cum le sta in obicei. Personal, nu stiu daca imi doresc un telefon cu asa ceva, dar cu siguranta as vrea o tableta cu dimensiunile si autonomia unui iPad Pro ruland Windows x86.
Exista tablete x86 de ani buni...

#2064
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postlucifer76, on 08 decembrie 2016 - 13:04, said:

Exista tablete x86 de ani buni...

View Postfilip.serban, on 08 decembrie 2016 - 11:52, said:

o tableta cu dimensiunile si autonomia unui iPad Pro ruland Windows x86.

Poate e mai clar asa

#2065
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 08 decembrie 2016 - 12:01, said:

La anul pe vremea asta o sa-mi leg telefonul la Continuum si o sa rulez aplicatii x86 pe monitor/tv folosind testatura/mouse/imprimanta/etc ... sau il leg direct prin Miracast, fara Continuum.

inca nu stiu daca mi-as lua un telefon cu WM (deh, la batranete trebuie un ecran mai mare), dar o tableta sigur mi-as lua.

#2066
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postfilip.serban, on 08 decembrie 2016 - 13:24, said:

Poate e mai clar asa
Mai intreb inca o data, ce te face sa crezi ca nu exista deja? Asus are seria Transformer, T100 are autonomie de 11 ore.

View Postiladi, on 08 decembrie 2016 - 13:26, said:

inca nu stiu daca mi-as lua un telefon cu WM (deh, la batranete trebuie un ecran mai mare), dar o tableta sigur mi-as lua.
Da, sunt convins ca toti si-ar lua (really? cand au aparut tabletele cu W8 sau W10, interesul a fost extrem de scazut). Eu nu m-am prins de ce vreti sa va scarpinati la urechea stanga cu mana dreapta.

View Postfilip.serban, on 08 decembrie 2016 - 13:46, said:

Nu la grosimea aia, nu la performantele alea, nu cu displayul ala si nu cu materialele alea. Asta ca sa nu mai spun ca nu poti desena pe ea.
Pardon, astea sunt mofturi, pentru ca va ajunge la acelasi pret cu un Ipad pana la urma. 3000 lei o tableta nu prea vad sa dea multa lume, indiferent de SO. Eu sunt deja la a 5 a tableta, ultimile 2 cu W8 respectiv W10, stiu ce vorbesc. Sunt deviceuri de nisa, nu sunt nici telefoane, nici tabtele, nu vor avea succesul niciunei categorii.

MS poate ca va marsa pe un Continuum pentru biznis (desi telefoane cu minim 6 giga RAM or sa coste destul cand vor aparea), dar pe tablete nu vor avea succes. Deja au incercat de cativa ani cu rezultate slabe. Ma doare in pix de materiale, dar cu 3000 lei imi iau laptop racheta, nu o parlita de tableta.

Edited by lucifer76, 08 December 2016 - 13:57.


#2067
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postlucifer76, on 08 decembrie 2016 - 13:43, said:

Mai intreb inca o data, ce te face sa crezi ca nu exista deja? Asus are seria Transformer, T100 are autonomie de 11 ore.

Nu la grosimea aia, nu la performantele alea, nu cu displayul ala si nu cu materialele alea. Asta ca sa nu mai spun ca nu poti desena pe ea.

Sau, daca vrei, s comparam cu ceva mai potrivit: iPad Mini.

Edited by filip.serban, 08 December 2016 - 13:51.


#2068
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View Postlucifer76, on 08 decembrie 2016 - 13:46, said:

Da, sunt convins ca toti si-ar lua (really? cand au aparut tabletele cu W8 sau W10, interesul a fost extrem de scazut). Eu nu m-am prins de ce vreti sa va scarpinati la urechea stanga cu mana dreapta.

Pardon, astea sunt mofturi, pentru ca va ajunge la acelasi pret cu un Ipad pana la urma. 3000 lei o tableta nu prea vad sa dea multa lume, indiferent de SO. Eu sunt deja la a 5 a tableta, ultimile 2 cu W8 respectiv W10, stiu ce vorbesc. Sunt deviceuri de nisa, nu sunt nici telefoane, nici tabtele, nu vor avea succesul niciunei categorii.


momentan ma mofturesc pe un Surface Pro2 Posted Image

daca as vedea mai bine m-as multumi cu un telefon cu windows full, dar deh, cum ziceam, batranetile nu iarta. Alternativa cu telefon cu Miracast pe TV iar nu-mi place.

Edited by iladi, 08 December 2016 - 14:05.


#2069
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfilip.serban, on 08 decembrie 2016 - 13:46, said:

Nu la grosimea aia, nu la performantele alea, nu cu displayul ala si nu cu materialele alea. Asta ca sa nu mai spun ca nu poti desena pe ea.
Exista diverse solutii Win full mai interesante decat iPad de ceva vreme ... prima mea tableta Windows a fost un Atom facut de Samsung, era facuta chiar bine (dar era si destul de scumpa, 600$ in SUA, la noi era mai scumpa decat iPad-ul), avea inclus pen (si intra in tableta), rula Windows full, era fan-less si tinea bateria peste 10 ore, puteai sa-i atasezi tastatura si s-o transformi in laptop, se incarca mult mai rapid decat iPad-ul de la acea vreme, etc. Sigur, era Atom, deci nu stralucea la performanta dar cat timp nu-ti faceai de cap mergea ok (sigur, performanta grafica nu era grozava). Personal o preferam clar iPad-ului.

Am ezitat sa iau una noua pentru ca nu m-am decis inca ce vreau, dar ii duc lipsa clar (am stricat-o - i-am spart ecranul si n-am mai reparat-o, apoi a inceput sa nu se mai incarce ...) Posted Image Vreau una care sa se transforme intr-un laptop adevarat gen Surface Book dar in mod tableta sa fie fan-less si sa tina mai mult de 10 ore bateria, nu vreau performanta lui Book in mod tableta ci poate fi semnificativ mai slaba ... din punctul meu de vedere iPad-ul e bun doar pentru entertainment, mie nu imi e prea util, am mai zis ca nu il folosim prea intensiv, functioneaza o ora la 3 zile Posted Image Practic ce vreau eu e un Surface 3 in mod tableta si un Surface Book in mod laptop ...

Edited by utopium, 08 December 2016 - 16:12.


#2070
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu nu vreau sa las Windows Mobile sa moara, asa ca i-am acordat inca o sansa la supravietuire. :D
Singurul meu regret este ca voi renunta la un telefon care functioneaza impecabil (cu Windows Phone 8.1) si este prima oara cand o fac.
Intentionam sa mai am rabdare pana cand vor aparea noi producatori/ modele/ software, dar cum nu stiu cat ar putea dura aceasta asteptare, nu am rezistat ofertei actuale si am comandat tot un telefon deja existent pe piata...

Deci, iata ca inca se mai vand si am dovada in acest sens. ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate