Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Locuințe cuplate în Cluj-Napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Așa, cu aprehensiune, deschid și eu o discuție aici despre casa pe care vrem să o construim în Cluj-Napoca.

De la început trebuie să spun că nu știu prea multe legate de construcții. Rostul acestei discuții este de fapt să aflu păreri și să fiu sfătuit de oameni care știu mai multe decât mine, pentru a putea să fac alegerile corecte și a știi ce să cer de la cei care vor proiecta/construi.

Terenul pe care construiesc are o formă mai ciudată (un fel de trapez, se vede și în schițe) și geologul mi-a spus că ar trebui făcut radier general și fundat la 1.5m, în urma studiului geo și a testelor pe mostre.

Atașez prima variantă de proiect (am cerut deja câteva modificări). Arhitectul este finul prietenilor cu care facem duplex-ul, cu toate avantajele și dezavantajele care decurg de aici. În esență vor fi două case, dar ele nu vor fi la fel, tocmai din cauza formei terenului și a retragerilor necesare (bașca o zonă de protecție a unei magistrale de gaz).

Pe măsură ce mă informez despre construcție, voi avea o mulțime de întrebări, așa că vă rog să mă tratați cu indulgență :)

Prima întrebare, de test: am vrea să facem garaje la demisolul pe care oricum trebuie să îl construim, dar arhitectul ne-a spus că nu avem spațiu destul pentru rampă în față. Vedeți cumva vreo soluție?

Orice alte păreri sunt binevenite. Mulțumim.

Attached Files



#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Tu din start nu doresti sa respecti proiectul,asa ca ce rost ar mai avea discutiile pe forum?
Daca meseriasul zice o treaba,inseamna ca asa este cum zice el.

Ar mai fi o solutie: sa angajezi un alt "meserias" care sa va zica ceea ce doriti voi sa auziti.

#3
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postnicuurs, on 21 iunie 2016 - 10:25, said:

Terenul pe care construiesc are o formă mai ciudată (un fel de trapez, se vede și în schițe) și geologul mi-a spus că ar trebui făcut radier general și fundat la 1.5m, în urma studiului geo și a testelor pe mostre.
Prima întrebare, de test: am vrea să facem garaje la demisolul pe care oricum trebuie să îl construim, dar arhitectul ne-a spus că nu avem spațiu destul pentru rampă în față. Vedeți cumva vreo soluție?
Studiul geo ce zice in legatura cu infiltratiile ? In ce zona in Cj construiesti?
Nu de alta, dar pe aici sunt multe terenuri cu probleme: ba infiltratii, ba argila PUCM, ba nisip ... Demisol / beci / garaj sub casa intr-un sol cu infiltratii costa mult.

#4
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Uite primul ajutor ti-am facut planurle in jpeg...stii ca noi aici pe forum preferam jpeg....
Ca prima observatie...nu ai un windfang...acel spatiu tampon care te ajuta iarna sa nu racesti toata casa cand deschizi usa...
nu vad nici un spatiu de depozitare in casa....unde o sa pui centrala termica (va fi pe gaz?), unde pui o masina de spalat, aspirator etc...
Sper ca partea ta e cea albastra...daca nu te-ai decis inca ia-o primul :) Scara apartamentului orange e prea ingusta...195 pentru 2 rampe e putin ...ar trebui sa aibe o latime de 1 metru pe rampa plus un 10 unde se intorc cele 2 rampe ar rezulta un minim de 2,10 pentru latime scara. Baia de la etaj (apartament orange) este peste living...ce faci cand sus se rahateste cineva si tu ai musafiri in living...
Pune geam la baile de la parter, sus nu ai geamuri deloc dar banuiesc ca e o schita preliminara.
Referitor la rampa de acces la o diferenta de nivel de 2 metri ai nevoie de 20 metri liniari ca sa faci o rampa cu inclinarea de 10%...la o panta de 20% ai nevoie de 10 ml, 30% vor fi 6.66 ml... La panta de 30% deja nu mai iesi cu masina din garaj.

PS: Cum stati la partea de termoizolatii? Nu se vede nimic pe plan...
Sper ca ai retinut din jurnalele prezentate pe forum : minim 20 cm sub placa cota 0.00; 30 cm la placa peste ultimul nivel; 20 cm pentru pereti :D

Attached Files



#5
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Mulțumesc pentru răspunsuri. Să le iau pe rând:

Pentru adisz, poate nu m-am făcut bine înțeles: nu am spus niciunde că nu vreau să respect proiectul. Scopul meu este să evit eventualele greșeli și să îmbunătățesc proiectul. Am tot respectul pentru specialiști, nu sunt omul care se pricepe la toate, dar cred că mai multe păreri pot duce la o soluție mai bună.

Pentru dana84, zona este Gheorghieni, strada Calistrat Hogaș, în capăt. Am atașat o captură de ecran din Google Maps, poate îți dai seama unde e. O să mă uit în studiul geo și îți spun și de infiltrații, dar din ce țin minte, nu era specificat nimic de genul ăsta. Într-o perioadă foarte ploioasă, am dat de prima pânză freatică la 2.40m.

Pentru brawnie, mulțumesc pentru convertire ți pentru ideea cu windfang-ul, o să o discut cu arhitectul. Ai dreptate, schițele nu conțin ferestrele, termoizolație, etc., sunt doar o primă idee pusă pe hârtie. Spații de depozitare vor fi la demisol, tot acolo camera tehnică. În proiect nu apare pentru că încă nu era gata studiul geo când a schițat arhitectul planurile.

Attached Files


Edited by nicuurs, 21 June 2016 - 15:14.


#6
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postnicuurs, on 21 iunie 2016 - 15:13, said:

Pentru brawnie, mulțumesc pentru convertire ți pentru ideea cu windfang-ul, o să o discut cu arhitectul. Ai dreptate, schițele nu conțin ferestrele, termoizolație, etc., sunt doar o primă idee pusă pe hârtie. Spații de depozitare vor fi la demisol, tot acolo camera tehnică. În proiect nu apare pentru că încă nu era gata studiul geo când a schițat arhitectul planurile.
Am uitat complet de demisol... :) pentru ca nu l-am vazut in planuri... cum faci incalzirea? cum stai cu apa/canalizarea? Daca ai prevazut grup sanitar la demisol vezi cum e conducta de canalizare din strada (daca exista) sa nu fii prea jos...

#7
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Taman acolo locuieste un prieten al nostru, in blocul de langa teren.

#8
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
asta deja e mura in gura pentru mine :) voi veni in vizita cand avansezi cu lucrarea :)

#9
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
brawnie, dacă ești prin Cluj, dau o masă/bere pentru sfaturi legate de construcție, când avansăm nițel cu proiectarea. Ce zici? Posted Image

Edited by nicuurs, 22 June 2016 - 14:29.


#10
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@nicusor ...eu am casa in constructie in Feleacu dar sunt <inca> cu serviciul in Baia Mare... oricum ajung destul de frecvent pe la Cluj...deci da...ma prind...Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by brawnie, 22 June 2016 - 14:57.


#11
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Ai grija brawnie, intre masa si bere esta un "/", asta inseamna ca trebuie sa alegi... oare ce alegi?????... :)

#12
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
cu bautura nu sunt...burta deja o am asa ca ma sacrific Posted Image Posted Image Posted Image

#13
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Bun, rămâne așa :) Te invit când mai avansăm nițel cu planul.

În altă ordine de idei, are cineva idee care ar fi diferența de preț, grosso-modo, între o structură pe cadre și una cu cărămidă portantă de bună calitate? Am tot citit de avantajele și dezavantajele fiecăreia, dar nu sunt încă decis.

#14
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Diferenta e ca intre steaua si dinamo. Daca au antrenor si jucatori buni ,atunci rezultatul e pe masura. Deci numele echipei nu e o alegere decisiva( care ar garanta castigul) ..



#15
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
la configuratia din planurile tale numai structura pe cadre poti face...nu ti-a spus asta deja arhitectul/structuristul ??
Ai sa ma intrebi de ce spun asta si eu am sa iti raspund cam asa:
Analizam intai apartamentul albastru
• in principiu cand discutam de zidarie portanta discutam de pereti portanti (minim 25  cm grosime) care descarca pe alti pereti portanti....deci peretelui de la etaj ii corespunde un perete la parter.  
• la etaj nu ai nici un perete interior portant (toti sunt de 15 cm) doar cei perimetrali ar putea fi portanti care sunt de 30 cm  
• distanta maxima intre stalpisori in cazul structurilor cu  peretilor rari este de 4 metri / respectiv 5 metri pentru peretii desi (nu e cazul tau) ...tu ai latimea la living de 5.55...deci exclus sa poti pune stalpisori la 4 metri - ar insemna ca latimea apartamentului sa se reduca la 4 metri  
• la parter ai un singur perete portant sa zicem asa care desparte bucataria de baie dar care nu mai are corespondent la etaj.  
• sa mai adaug deschiderea imensa a geamului de la living? nu cred ca mai are rost asa-i?

Analizam acum apartamentul orange
• in principiu cand discutam de zidarie portanta discutam de pereti portanti (minim 25  cm grosime) care descarca pe alti pereti portanti....deci peretelui de la etaj ii corespunde un perete la parter....aici putem discuta de structura portanta cu pereti desi deci distanta max intre stalpisori de 5 metri
• la parter am putea avea un perete portant intre scara si living (cel de 25 cm)....mergem mai departe pe aceasi linie de la scara spre dormitorul din dreapta....aici observam o deshidere de 5.20 iar dedesubt la living ai deschiderea de 5.00. Asta inseamna ca peretele exterior de la dormitorul de la etaj (cel de 21.35 mp) nu calca pe peretele de la parter…hmmm…
• Hai sa continuam tot de aici ca sa fie usor de urmarit…deci tot peretele asta exterior de la dormitor merge in continuare pana spre baie….in timp ce la parter in acea zona iar ai niste geamuri imense si ai nevoie de un stalp in dreapta usii unde perete isi schimba directia
• Alt perete exterior, de data asta vorbim despre peretele exterior de la baia de la parter, nu mai are corespondent la etaj pentru ca peretii exteriori de la etaj pe latura respectiva sunt scosi in consola
• perete de la etaj ce desparte cele 2 dormitoare va descarca pe peretele de la parter dintre hol si casa scarii...asta inseamna ca va aparea un stalp in coltul bucatariei unde se unesc peretii de sticla

Edited by brawnie, 24 June 2016 - 10:18.


#16
nicuurs

nicuurs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.12.2006
Oare de ce atunci când explică cineva care se pricepe, începi să vezi și tu (în speță eu)? Mulțumesc, m-am lămurit acum, e și logic.

O altă întrebare (pun una o dată, să nu vă plictisiți să răspundeți :) ): momentan casa e gândită ca demisol+parter+mansardă. Ar fi mai bine dacă în loc de mansardă ar fi etaj plus acoperiș? Îmi dau seama că ar costa mai mult, dar nu știu cu cât mai mult.

#17
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Mai mult cu cateva randuri de caramida  si mai putin cu ceva mp de gips-carton.

#18
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
De ce oare structuristii sunt setati sa aleaga doar modelul structural cu pereti de tip fagure si fug ca de mama focului de sistemul celular ?!




Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate