Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Migrare pachete/repositorii offline

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

se da o speta - am 2 calculatoare cu Linux Mint rosa 17 32 bit

calculatorul 1 - conectat la net si merge bine, updatata la zi cu toate repositoriile si pachetele

calculatorul 2 - si el merge bine,dar conexiunea sa la net este atat de slaba, ca ar putea la fel de bine sa fie offline   (aici sunt cauze tehnice dincolo de controlul userului ....deci nu e ceva ce userul poate influenta)

se doreste transferul unor pachete/aplicatii etc de pe calculatorul 1 (upgradat, la zi etc) pe cel de al doilea (care evident, fara conexiune, nu se poate actualiza)

intrebare: cum transfer o aplicatie (total actualizata, cu dependintele ei etc) din primul linux mint in cel de al doilea si sa fie si functionala pe al doilea ca pe primul ?

eu am gasit un soft numit Camicri Cube - pare bine gandit, intentia lui fiind exact aceea de a face ce vreau eu - dar modul in care o face, este straniu ....ceva gen ma scarpin cu piciorul drept la urechea stanga!

in prima etapa, pe calculatorul 1, deschid camicri ( el e de fapt o aplicatie cu interfata web pe browserul de default!), si imi aleg pachetele
dar in etapa 2, tutorialul imi zice sa ma duc pe o masina windows, sa upgradez si sa bibilesc repositoriile, aplicatiile etc!
de abia in etapa 3 cica sa ma duc la calculatorul offline si sa instalez ce am nevoie !

deci faza e cam ciudata - tot ce vreau e sa pot folosi o aplicatie pe calculatorul 1 - sa salvez repositoriile si aplicatiile care le vreau sa le transfer...si sa ma duc la calculatorul offline si sa le instaleze acolo!

simplu deci!

voi stiti un astfel de software care sa fie asa ?...

eu am mai gasit niscaiva alte software-uri, dar cereau niscaiva dependinte ciudate sa ruleze!

ceva simplu ca design, fara cerinte speciale de dependinte alde camicri - dar care sa nu implice nevoia de windows!

sa ma lase directm, de pe linux pe linux sa fac transferul de repositorii si de aplicatii (sa ma lase sa aleg ce aplicatii vreau sa transfer, prin a le salva pe stick si a le rula pe calculatorul offline)

multumesc

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Numai chestii ciudate te framanta...
Eu as clona partitia / de pe masina cu sistemul actualizat si as pune-o pe cealalta masina. Periodic, saptamanal/ lunar/ cum preferi, astfel ai avea mereu sistemul la zi si functional. Pentru clonare Clonezilla e ok, poti folosi sesiune live de pe cd/ stick usb/ hdd.

LE: partitia / de pe a doua masina (destinatia) trebuie sa fie egala sau mai mare ca dimensiune comparativ cu / de pe prima masina (sursa).
LLE: clona / o salvezi pe un stick usb pe care-l conectezi la masina la care lucrezi (intai la cea la care clonezi /, apoi la cea pe care repui imaginea clona).

Edited by Adm, 26 January 2017 - 10:16.
Completari


#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
nu pot clona partitia - nu am in primul rand, cum sa o transport (vorbim de vro 500 GB - deci nu am cu ce sa o transport....nu am hdd extern)

in al doilea rand, vreau doar niste aplicatii (si repositoriile lor si dependintele lor).
dispun de un stick usb de 16 gb

in al treilea rand...de ce e ciudat ? :)

Edited by pinguinul666, 01 June 2016 - 09:49.


#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
/ e muuult prea mare! De aia-i recomandat / de-o dimensiune rezonabila (~15-20 GB) si alte partitii dedicate.
Aplicatiile alea au dependente (uneori e-o increngatura de-ti pui mainile-n cap), deci va trebui sa afli toate dependentele si sa ai toate astea actualizate. Cine-a trecut de exemplu de la Kde4 la Plasma5 pe-o distributie rolling release e constient de ramificatiile dependentelor!

LE: e ciudat deoarece un sistem pe-o masina fara conexiune la internet ar trebui in mod normal sa-nghete pana la o noua instalare! La urma urmei daca toate aplicatiile-s functionale de ce ai vrea neaparat altele mai noi?

Edited by shogun1, 01 June 2016 - 11:00.
Completari


#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
de ce sa inghete ?!   functioneaza asa cum e, neactualizat etc!

motivul este wine:  desi il instaleaza pe wine1.6 (ultimul disponibil in synaptic), unele pachete nu le poate lua.

de pilda, in winetricks, nu pot lua dotnetfx, acel msxml6 si nici mono
(da eroare la download, dupa ce se chinuie ceva timp)

in schimb, netul clasic merge (desi cam greu si el)

cum am zis....factori dincolo de controlul userului.


in schimb, acasa, toate setarile de mai sus le-am facut in sub 60 secunde si au mers snur.
ideea era sa transport offline, pe stick, wine (cu tot ce inseamna el ...pachete, repositoriu etc) pe calculatorul ce are access prost la net

Edited by pinguinul666, 01 June 2016 - 11:57.


#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Sa-nghete= sa fie folosit asa cum e, fara actualizari!

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Nu vad rostul actualizarilor daca-i folosit mai mult offline.
Daca acel sistem merge fara probleme cu sistemul de operare la versiunea la care este, nu are rost sa-i tot faci update-uri mai ales ca-i mai mult offline.
Cat priveste, partea de aplicatii, ii iei tu HDD-ul si-i faci la tine update-urile.

Edited by Ciubex, 03 June 2016 - 13:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate