Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Noul Logan 1.5 DCI - Prima revizie

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
mahoarca

mahoarca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.11.2005
Mai are putin si face anul golanul meu si m-a cam prins pe picior gresit cu banii, nu gasesc 883 RON cat vor pe la reprezentante, asa ca o sa iau niste consumabile non-Dacia din Autovit si o sa le duc la Auto Nesti sa le schimbe pentru vreo 207 RON parca (sa-mi puna si stampila pentru garantie).
Ce ulei imi recomandati? Eu ma gandisem la un Elf sau Castrol 5w30. Cel de la Dacia cica e facut de Total. De Yacco ce ziceti?
Filtrele am gasit doua MANN-uri si doua de origine (!?).
Ce altceva ar trebui sa mai iau in considerare? Garnitura la baia de ulei?
Stiti pe undeva pe langa Bucuresti o reprezentanta care sa taxeze revizia asta mai ieftin? Am auzit pe cineva ca a facut-o pe langa Pitesti si i-ar fi luat vreo 450 RON - consumabile originale Dacia + manopera, dar nu prea cred ca au fost asa originale consumabilele alea.

#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,780
  • Înscris: 15.08.2014
Conform legii româneştii în vigoare poți face revizia la orice service omologat RAR, fără a pierde garanția.
Scrie pe prima pagină a Carnetului de Garanție.
Ai pierdut mai mult timp scriind pe SP, decît să citeşti ce ai semnat.
Puține service-uri acceptă să vii cu piesele în sarsana, chestie de legislație.
Oricum ieşi mai ieftin ca la reprezentanță.
Data viitoare cască ochii la ce semnezi.

Ulei Elf, filtru de ulei, de aer, de motorină.
Pt siguranța altora, în primul rînd, că nu umbli sg pe drum, să-i pui să regleze saboții de frînă pe spate.

#3
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,552
  • Înscris: 11.06.2010
883? Da' ce-i schimba ?

Uite la astia 245 lei revizia la 1.5 dci, nu stiu insa daca au RAR http://www.deltaauto...ia-logan-1-5-5p

#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 18.11.2012

 Handicarpati, on 01 iunie 2016 - 05:54, said:

883? Da' ce-i schimba ?

Uite la astia 245 lei revizia la 1.5 dci, nu stiu insa daca au RAR http://www.deltaauto...ia-logan-1-5-5p
Ii scot sabotii si ii pun parasuta pe spate de banii aia.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

 mahoarca, on 01 iunie 2016 - 01:48, said:

Mai are putin si face anul golanul meu si m-a cam prins pe picior gresit cu banii, nu gasesc 883 RON cat vor pe la reprezentante, asa ca o sa iau niste consumabile non-Dacia din Autovit si o sa le duc la Auto Nesti sa le schimbe pentru vreo 207 RON parca (sa-mi puna si stampila pentru garantie).
Ce ulei imi recomandati? Eu ma gandisem la un Elf sau Castrol 5w30. Cel de la Dacia cica e facut de Total. De Yacco ce ziceti?
Filtrele am gasit doua MANN-uri si doua de origine (!?).
Ce altceva ar trebui sa mai iau in considerare? Garnitura la baia de ulei?
Stiti pe undeva pe langa Bucuresti o reprezentanta care sa taxeze revizia asta mai ieftin? Am auzit pe cineva ca a facut-o pe langa Pitesti si i-ar fi luat vreo 450 RON - consumabile originale Dacia + manopera, dar nu prea cred ca au fost asa originale consumabilele alea.

ia uleiuri care sunt cunoscute si le gasesti peste tot.
Eu as lua FULL SYNTHETIC
Marca are mai putin importanta
Uite-te la norma API, ce litera ii cere in carte la C-probagil G (C-G), deci ii poti pune orice are litera mai jos in alfabet (probabil o sa gasesti C-J)
Vascozitatea, eu i-as pune cat mai subtire, 0-40, 5-40
Filtrul, il poti cumpara de oriunde, nu inteleg de ce frica asta si de ce sa dai 800 de lei?

Filtrul de aer nu e musai sa-l schimbi acum

#6
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Prima revizie nu are cum sa coste atata. Pe de alta parte, poate cat este in garantie, ar fi bine sa folosesti consumabile originale, sa nu te trezesti ca-ti refuza o garantie pe motiv de consumabile.

#7
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,552
  • Înscris: 11.06.2010
La cat praf ii la noi ar trebui sa-l schimbe. Ii trebuie si service autorizat RAR pentru pastrarea garantiei, aia-i chestia.

#8
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 13.11.2011

 marius87ism, on 01 iunie 2016 - 06:01, said:


Ii scot sabotii si ii pun parasuta pe spate de banii aia.
Sigur ai pun o parasuta,dar pe scaunul din dreapta.

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,552
  • Înscris: 11.06.2010
Poate ii face si plinu' de motorina...

Edited by Handicarpati, 01 June 2016 - 06:11.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

 Handicarpati, on 01 iunie 2016 - 06:06, said:

La cat praf ii la noi ar trebui sa-l schimbe. Ii trebuie si service autorizat RAR pentru pastrarea garantiei, aia-i chestia.

N-are ce sa i se intample, cel mult ii scade puterea ca nu ajunge aer cat trebuie, daca sta intr-un filtru
As lasa filtrul de aer si as pune sintetic in motor, daca l-as avea de suflet

#11
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 18.11.2012
Oricum sintetic are, minerale nu mai baga nimeni in masini relativ moderne, poate doar pasionatii de jocuri de strategie.

#12
mahoarca

mahoarca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.11.2005
Multumesc pentru raspunsuri, o sa raman pe Elf ca e mai ieftin si filtre MANN si de origine.
Pe cele de aer si polen schimb eu,, poate mai scade din manopera

 bobocul, on 01 iunie 2016 - 06:06, said:

Prima revizie nu are cum sa coste atata. Pe de alta parte, poate cat este in garantie, ar fi bine sa folosesti consumabile originale, sa nu te trezesti ca-ti refuza o garantie pe motiv de consumabile.
Crezi ca am bagat de la mine? Da un telefon la o reprezentanta si convinge-te. Am intrat in reprezentanta din Giurgiu, in Meridian Sud si in Auto Nesti, nu difera mult preturile, ziceau ca intre 700-800. I-am pus pe cei de la Auto Nesti sa-mi zica exact si mi-au zis - 883.
Ce-i drept i-am prins cu fofarlica, ca inainte sa-l rog pe nenea sa-mi faca pretul exact am trecut prin magazinul lor de piese si am facut o calculatie la ulei si filtre (toate Dacia) si mi-a dat un total de fix 583.
Eu: - Deci e 300 manopera.
El: - Nu, e 207.
Eu: - Pai am calculat mai devreme piesele si costa 583.
El: - (balabaiala) .. mhm, da.. vine vreo 800

Oricum sunt ok ca te primesc cu piese din afara fara sa dubleze pretul manoperei cum am auzit ca fac altii

#13
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015

 Tsunnnami, on 01 iunie 2016 - 06:14, said:

N-are ce sa i se intample, cel mult ii scade puterea ca nu ajunge aer cat trebuie, daca sta intr-un filtru
As lasa filtrul de aer si as pune sintetic in motor, daca l-as avea de suflet

probabil că glumeşti în privința celui de aer.
la un an de zile sunt sigur că vei ramane ultra uimit ce împuțit il vei găsi.
mnea,aste s prețurile la Logan noul 1.5 dci ,aşa i cand eşti la mana lor.

Edited by viks, 01 June 2016 - 07:29.


#14
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Scuze, acum am vazut ca ai DCI, la Dacoserv tot in jur de 700.   Eu aveam in cap benzina, care este 340

#15
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005
883?????
n-am crezut sa vad ziua in care revizia la un Logan sa coste mai mult decat la o japoneza :)

#16
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Piese si consumabile in total sub 450 lei nu gasesti la DCI.
Atentie mare la filtru de motorina ! cel de origine filtreaza sub 2 microni - ori mergi pe original ori cauti compatibil de la Mann . Cel original costa mult in service , vreo 200-250 lei . Nu te juca sa bagi filtre de 70 lei ca acesta este calcaiul lui Ahile .
Ulei mergi pe Elf, este peste cel din service .
Filtre Mann sau Purflux . Recomand Purflux sau Mhale la aer, Mann este destul de restrictiv .

Vezi ca in service pina la 30 Iunie ai gratuit 5 litrii lichid parbriz vara gratuit ! Posted Image asta asa , sa nu uiti sa le spui ca ei nu-ti vor spune . Este Motrio, nu e super firma dar miroase bine .

Edited by xilo, 01 June 2016 - 07:52.


#17
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 16.04.2007

 xilo, on 01 iunie 2016 - 07:41, said:

Piese si consumabile in total sub 450 lei nu gasesti la DCI.
La service-urile din reteaua Renault nu vei gasi sub 450, dar sunt service-uri care folosesc piese de origine Dacia si te costa revizia ~ 350 lei ( manopera si TVA incluse ).

Aceeasi problema am avut si eu cu cei de la AutoC... nu dau nume Posted Image  care mi-au cerut 900 ( noua sute ) de lei pt o revizie " standard " ( filtre + ulei ).
Le-am urat de bine si m-am dus la un service care apare inca in cartea de garantie Posted Image ( intre timp au renuntat la colaborarea cu reteaua Renault ), unde am platit putin peste 300 de lei.


@Initiator - daca doresti iti pot trimite pe PM adresa service-ului ( nu vreau sa se considere reclama )

Edited by cristiany, 01 June 2016 - 08:20.


#18
MihaiRado

MihaiRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.05.2016
La o revizie ar trebui avute in vedere urmatoarele, chiar cei de la 4tuning.ro au scris recent un articol despre revizie
colectarea uleiului uzat si inlocuirea cu altul nou, aici iti recomand uleiul castrol, in schimb este alegerea ta ce vei folosi.
schimbarea filtrului de ulei
inlocuirea filtrului de aer
inlocuirea filtrului de habitaclu
inspectia nivelelor lichidelor
verificarea uzurii placutelor de frana
verificarea geometriei rotilor si a unghiului de fuga

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate