Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

router ZTE de la RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
sunshineraggae

sunshineraggae

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.07.2015
buna seara tuturor , precum spune si topicul azi au venit baietii de la digi sa monteze router-ul de la RDS de care sincer nu ma declar tocmai multumit... am 2 linii semnal Wi-Fi in camera mea fata de 3 cat aveam pe vechiul router in camera mea , routerul de la ei a fost instalat in bucatarie si pana la camera mea ne desparte un hol...baietii promiteau o viteza net superioara ca si pana acum... ok trecand si peste asta... totusi de curiozitate cine mai are.. e bun de ceva acest router? de ce se instaleaza? ce aduce nou? are rost sa raman pe el sau sa ii resun sa trec la varianta clasica user si pass si bineinteles la routerul vechi dar oricum de asta nou nu scap din cate am inteles... Posted Image .. ce avantaje imi da acest router inafara de faptul ca imi da gratis un lucru ce nu tocmai aveam nevoie de el din moment ce aveam si eu unul?

#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Era greu de gasit topicul modelului de echipament furnizat? Probabil ai un ont, se poate folosi si ca bridge si iti pui tu routerul tau dupa.

#3
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 04.04.2008

View PostdiZy, on 31 mai 2016 - 23:16, said:

Era greu de gasit topicul modelului de echipament furnizat? Probabil ai un ont, se poate folosi si ca bridge si iti pui tu routerul tau dupa.

Exact

#4
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Am si eu un rahat de ZTE de la RDS, la 5 metri de router aveam o liniuta de semnal, am ucis wireless si am ramas cu routerul vechi.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postsunshineraggae, on 31 mai 2016 - 23:12, said:

e bun de ceva acest router?
Salut. La mine routerul lor mergea impecabil. Ce distributie Linux folosesti?

#6
sunshineraggae

sunshineraggae

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.07.2015

View PostdiZy, on 31 mai 2016 - 23:16, said:

Era greu de gasit topicul modelului de echipament furnizat? Probabil ai un ont, se poate folosi si ca bridge si iti pui tu routerul tau dupa.

ce este un bridge mode ? din cate am citit pe net pot pune routerul meu vechi principal si ONT-ul lor secundar sa folosesc gen Wi-Fi de pe ONT la nevoie?

#7
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010

View Postsunshineraggae, on 01 iunie 2016 - 07:01, said:


ce este un bridge mode ? din cate am citit pe net pot pune routerul meu vechi principal si ONT-ul lor secundar sa folosesc gen Wi-Fi de pe ONT la nevoie?

invers, ONT ramane principal, nu ai cum sa scapi de el, dezactivezi wifi de la el si instalezi routerul tau care iti va emite wifi...

Eu am ONT Huawey cu wifi inclus, e mai slaba conexiunea wifi decat vechiul meu router, insa LAN sunt beneficii...ah, sa mai mentionez si ca a crescut f mult consumul de energie in locuinta Posted Image

#8
sunshineraggae

sunshineraggae

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.07.2015
deci sa inteleg ca nu se poate concomitent? si daca ar fii ONT principal cu cablurile,etc si router-ul meu secundar( doar pt Wi-Fi ) ? dar tot sa pot folosi Wi-Fi de pe amandoua la nevoie?

Edited by sunshineraggae, 01 June 2016 - 07:29.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,822
  • Înscris: 06.01.2008

View Postpupama, on 01 iunie 2016 - 07:18, said:

...ah, sa mai mentionez si ca a crescut f mult consumul de energie in locuinta Posted Image
Eu ti-as sugera sa cauti sursa problemei in alta parte. Mai mult de 20-30W nu are cum sa consume, si asta doar cand e folosit intens.

#10
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010

View PostHider141, on 01 iunie 2016 - 08:23, said:

Eu ti-as sugera sa cauti sursa problemei in alta parte. Mai mult de 20-30W nu are cum sa consume, si asta doar cand e folosit intens.

15W mai exact...e destul

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
cred ca e mult si 15w..
adica in jur de 5 lei/luna

dar daca omul are in casa ca echipamente electrice doar un telefon si doua becuri cu led de 3w bucata, da, se poate spune ca "a crescut f mult consumul de energie in locuinta"  :)

#12
nirolf00

nirolf00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 09.01.2006
salut,
Am si eu o intrebare pentru posesorii de ONT ZTE F668 de la RDS : ce culoare are LED-ul pentru CATV in functionare NORMALA : rosu sau verde?
Intreb asta pentru ca am o instalare "proaspata" (de o saptamana) si totul a fost OK   doua zile !, apoi au picat toate serviciile si au venit baietii de la RDS intr-o seara , au re-mufat conectorul de fibra care intra in ONT si au plecat in 5 minute. De atunci LED-ul de CATV sta pe rosu si mai apar cateodata artefacte pe imaginea TV (indiferent de post), ruperi si sacadari de imagine. Am facut din nou sesizare la RDS si au venit alti baieti care mi-au masurat semnalul TV la iesirea din ONT si era de 70 dbv si mi-au spus ca asa e normal ca LED-ul sa stea pe rosu.
Eu mi-aduc aminte (poate gresesc) ca initial (la functionarea buna de 2 zile) toate LED-urile de pe ONT stateau  pe verde.
Deasemenea am un receptor Amiko conectat, la care am un bargraph de calitate a semnalului care sta pe 90-92 si cateodata cade pe 40-45.
Parerea mea este ca am fluctuatii de semnal in ONT (motiv pt care cred eu ca LED-ul sta pe rosu) si de aceea doresc sa-mi spuna un posesor de ZTE F668 cum este normal sa fie LED-ul de CATV.
Multumesc

#13
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ce importanta are LED-ul ala? Zi-le sa si-l bage undeva si sa rezolve problemele cu semnalul pe tv.

#14
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
http://enterprise.zt...16588_6402.html

CATV -
  • Off - The device is powered off or CATV interface is disabled.
  • Solid green - The CATV interface is started, and the received optical power is between -6 dB and 0 dB.
  • Solid orange - The CATV interface is started, and the received optical power is larger than 0 dB.
  • Solid red - The CATV interface is started, and the received optical power is smaller than -6 dB.
Deci trebuie sa mareasca puterea peste -6 dB, ca becul sa fie verde.

#15
corrazv01

corrazv01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 12.04.2016

View Postsunshineraggae, on 01 iunie 2016 - 07:28, said:

deci sa inteleg ca nu se poate concomitent? si daca ar fii ONT principal cu cablurile,etc si router-ul meu secundar( doar pt Wi-Fi ) ? dar tot sa pot folosi Wi-Fi de pe amandoua la nevoie?

salut
Ai aflat cumva raspunsul la intrebarea ta de mai sus? Se poate concomitent si wi-fi si lan?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate