Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Chiosc cu sucuri naturale

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016
Ce parere aveti despre un chiosc cu sucuri naturale(preparate in fata clientului) intr-o zona de centru (in Sibiu)?
Are cineva idee cam ce suma ar trebui investita,care ar fii chiria pe care ar trebui sa o platesc la primarie si ce acte sunt necesare?
Multumesc!

#2
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
la prima strigare apreciez investitia ar fi un maxim 5000 de euro, maxim. legat de taxe, le afli cel mai sigur de la primarie si nu aici pe forum.
iar vis-a-vis de mersul afacerii, e una profitabila, lumea tinde sa consume cat mai sanatos

pe scurt: un chiosc cat mai atractiv pentru copii, dar si pentru cei mari, ca sa le captezi atentia tuturor cu culori inspirate din natura

#3
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
suc natural, bun din ce fructe si legume te-ai gandit tu sa faci sucurile?

Edited by AlinE, 31 May 2016 - 21:34.


#4
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

 luchianv, on 31 mai 2016 - 21:32, said:

la prima strigare apreciez investitia ar fi un maxim 5000 de euro, maxim. legat de taxe, le afli cel mai sigur de la primarie si nu aici pe forum.
iar vis-a-vis de mersul afacerii, e una profitabila, lumea tinde sa consume cat mai sanatos

pe scurt: un chiosc cat mai atractiv pentru copii, dar si pentru cei mari, ca sa le captezi atentia tuturor cu culori inspirate din natura
da exact,ma gandeam sa ii dau un nume care sa iti ramana in cap iar pe langa asta,sucurile sa aibe tot felul de denumiri,care mai de care mai "cidate"
aici m-am inspirat de la niste tipi care fac clatite iar printre sortimente gasim "clatite bantuite","clatite zgribulite",etc :)

 AlinE, on 31 mai 2016 - 21:34, said:

suc natural, bun din ce fructe si legume te-ai gandit tu sa faci sucurile?
spre exemplu mere,banane,portocale,lamaie,capsuni,piersici,morcovi,telina...

#5
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Problema e ca trebuie sa dai o mare parte din profit la stat :D . Mai intai trebuie sa te gandesti la asta.

#6
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

 andy1992, on 31 mai 2016 - 21:35, said:

Problema e ca trebuie sa dai o mare parte din profit la stat Posted Image . Mai intai trebuie sa te gandesti la asta.
sunt curios cat ar fi o chirie...am citit pe un site ca undeva in tara e 1 leu/ora pe mp

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
sunt astfel de stand-uri si prin kaufland, in 2 orase diferite am vazut asta, ideea este ca nu am prea vazut sa fie si clienti

#8
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
ti-ai facut un calcul necesar pentru sa zicem (cati lei dai pentru) 100-150 ml de suc? la care trebuie sa adaugi chirie, salariu, taxe, etc.

#9
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

 Dany_Darke, on 31 mai 2016 - 21:38, said:

sunt astfel de stand-uri si prin kaufland, in 2 orase diferite am vazut asta, ideea este ca nu am prea vazut sa fie si clienti
tocmai de asta ma gandeam sa functionez doar pe timpul verii,pe centru in Sibiu
Soare afara=>caldura=>sete=>lumea cumpara lichide=> toata lumea e fericita :))

 AlinE, on 31 mai 2016 - 21:39, said:

ti-ai facut un calcul necesar pentru sa zicem (cati lei dai pentru) 100-150 ml de suc? la care trebuie sa adaugi chirie, salariu, taxe, etc.
asta depinde ce fel de suc alege cumparatorul
deoarece si pretul "materiei prime" e diferit
iar salariul nu va fi o problema deoarece eu voi fi vanzatorul

#10
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
fa la un suc de portocale un pret acoperitor ...si vezi cu cat trebuie sa-l vinzi.

#11
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

 AlinE, on 31 mai 2016 - 21:48, said:

fa la un suc de portocale un pret acoperitor ...si vezi cu cat trebuie sa-l vinzi.
in principiu,crezi ca ar merge?
e rentabil?

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,149
  • Înscris: 07.02.2003

 luchianv, on 31 mai 2016 - 21:32, said:

e una profitabila, lumea tinde sa consume cat mai sanatos
Nu cred, pe unde am vazut dinastea sunt fara clienti. In primul rand intra mult mai mult fruct si in al doilea, pretul nu poate concura cu cele clasice.

#13
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Eu zic ca nu prea merge, romanii nu dau bani decat pe strictul necesar. Sucul natural de 9 -10 lei paharul, nu prea intra aici.

#14
Radu2016

Radu2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 22.02.2016

 Damascus77, on 31 mai 2016 - 21:53, said:

Eu zic ca nu prea merge, romanii nu dau bani decat pe strictul necesar. Sucul natural de 9 -10 lei paharul, nu prea intra aici.
ma gandeam la un pret gen:7 lei paharul/sticla mica si 9 mare
si tinand cont ca Sibiu e un oras care e fracventat de foarte multi straini cred ca ar merge...

 andreic, on 31 mai 2016 - 21:53, said:

Nu cred, pe unde am vazut dinastea sunt fara clienti. In primul rand intra mult mai mult fruct si in al doilea, pretul nu poate concura cu cele clasice.
la ce te referi cand spui"cele clasice"?

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai incercat sa faci macar odata un litru de suc, sau doar stai in fata monitorului si visezi la gramada de bani? E clar ca habar n-ai pe ce lume traiesti. Altii faceau asta prin anii '80... Venea clientul, cerea suc de mere, morcovi, sau altceva, vanzatorul baga marfa in scula, curgea sucul... Tu ai incercat macar odata?

#16
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Eu cumpar asa ceva din an in paste.

Daca vreau suc natural, imi fac acasa din ce vreau, cand vreau.

Si vara cauti ceva racoros, apos , nu nectar.

Am un cunoscut care si-a deschis asa ceva de curand, intr-un supermarket. Firma, conturi bancare, nebunii, logo, stand, angajati, contracte de munca, impozite, impozite, impozite, materii prime, dotari tehnice, avize, avize avize, impozite...
chirie nene, chirie

Ma astept sa o inchida in max 1 an.

Edited by Damascus77, 31 May 2016 - 22:09.


#17
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Exista automate care fac exact ce vrei tu.


Poti sa le vezi in Parcul Oraselul Copiilor din Bucuresti.
Pretul cred ca era cca. 5lei/pahar de suc de portocale.

Nu am incercat si nu prea am vazut lume curioasa.

#18
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
E o afacere foarte riscanta. Iti trebuie un vad comercial extrem de bun, deoarece te adresezi unui grup de cumparatori extrem de mic.
Am vazut asta prin multe locuri. Calitati variate. Multi baga umplutura ca sa salveze la pret. Sucuri pre-imbuteliate mai mult sau mai putin naturale. Sucul de mere e rege la umpluturi. Apoi fructe congelate si banane
Eu nu m,as baga in asa ceva daca nu as avea locatia extrem de buna. Si de as avea locatia, mai degraba as face altceva. Singurul avantaj de il vad e ca poti funtiona in 10mpsau mai putin

Edited by argentum, 31 May 2016 - 22:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate