Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Gata cu furtul in masa la vot. Scan la CI in sectiile de votare.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
139 replies to this topic

#1
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002
au trecut 27 de ani de la revolutie. a trebuit sa intre nascase la bulau, sa plece boc..sa plece pieliceanu..sa plece pinochio...ca in sfarsit sa apara cineva sa puna capat hotiei mioritice.celebra, aia a penalului cu "au furat ai lor mai mult ca ai nostri", cand luam bataie da nimeni nu facea nimic, pentru ca spera ca el sa poata sa fure cel mai mult.


bine, sistemul e low cost, si suporta imbunatatiri. sa vezi balamuc la numaratoare cand n-o sa le iasa PV-urile.

le-ar mai fi trebuit un scan pentru detectia CI-urilor false, si o camera IP HD cu un card de 64GB care sa inregistreze urnele de la umplere pana la numaratoare. adica vreo 100EUR de sectie...a 18k sectii de vot.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w2VR7hQsIKY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cum functioneaza sistemul informatic care va monitoriza votul la alegerile locale de duminica: 18.616 tablete care vor scana CNP-urile alegatorilor

Edited by christig, 31 May 2016 - 20:53.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Imi place

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu cred ca va fi bine.

Multi vor face galagie pe baza unor mici anomalii.

E normal sa se mai intample erori.

INSA per total, erorile vor fi muuult mai mici decat erorile si furturile facute in ultimii 25 de ani.

Ceea ce nu imi place e ca nu vorbeste DELOC despre criptare in aceste sisteme.

Daca vrem sa fie un sistem sigur, criptarea trebuie sa fie asimetrica.

Altfel, exista riscul ca acest sistem sa fie cel mai mare furt din ultimii 25 de ani: la scara nationala si complet automatizat - deci greu de controlat. Adica: te fura fara sa-ti dai seama.

Cu guvernul de tehnocrati nu te poti juca: stie cum sa faca lucrurile corect, dar stie si cum sa fure bine.


Daca vor veni cu detaliile de securitate, cu lucruri de genul broadcast encryption, atunci ma declar optimist. Altfel va fi inca o manarie romaneasca, dar de data asta tehnocrata.

Edited by argonaut, 31 May 2016 - 21:06.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
E okay sistemul, pacat ca ii gandit putin prost.
Tabletele alea nu-s "de viitor"; stim foarte bine cat rezista un device android.

Scanare cu camera...ma lasa rece. Pana focalizeaza si pana gandeste aplicatia... Am mai scanat si eu coduri asemanatoare cu telefonul (pasapoarte in special), nu-i o solutie foarte rapida.


Daca am fi avut de mult promisele CI electronice, totul ar fi fost mai usor. Dar nu le avem :facpalm:

Edited by lex404, 31 May 2016 - 20:55.


#5
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,471
  • Înscris: 05.11.2009
pe undeva dragnea si tonta plang in pumni de ciuda :w00t:

#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013
Nu-ti dori prea tare ca s-ar putea sa se intample !

Problema e ca daca nu se mai poate fura sau furtul va fi nesemnificativ in calcule, vom vedea care-i realitatea adica exact ce-si doreste majoritatea romanilor.

Nu stiu cati si care or sa se bucure dar sigur tristi vor fi cei care-si motivau deziluzia prin sintagma "s-a furat la vot" !  :)

#7
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,003
  • Înscris: 01.05.2004
Pai ce alegeri sunt alea fara autobuze, urne mobile, morti, teancuri de buletine de vot si alte alea? Nu mai au niciun farmec ...

#8
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002

View PostOriginalCopy, on 31 mai 2016 - 20:53, said:

Ceea ce nu imi place e ca nu vorbeste DELOC despre criptare in aceste sisteme.

Daca vrem sa fie un sistem sigur, criptarea trebuie sa fie asimetrica.

Altfel, exista riscul ca acest sistem sa fie cel mai mare furt din ultimii 25 de ani: la scala nationala si complet automatizat - deci greu de controlat. Adica: te fura fara sa-ti dai seama.
se aude ceva de sts. sigur are criptare. mai ales ca vor sa foloseasca si wifi-uri locale. pai nu poti trimite decat cu RSA prin chestii nesigure. plus ca e cu cartela pe 3G..eu sunt convins ca sunt criptate..CNP-urile sunt date personale si trebuiesc protejate.

si nici nu trebuie sa vorbeasca ce sistem de criptare folosesc...ci sa fie criptate si gata.

buba e altundeva. cum opresti bagatul in urna de buletine stampilate, pe inserat..in sectii de genul celor in care colcaiau uslamistii la referendum...unde erau toti blat cu pcr-ul lu ponta. o sa bage buletine false la scanat..cu mortii lu dracnea..si echivalentul in nr de buletine gata votate. mai greu dar... fezabil. si daca apare capsunarul din greseala la vot...prin alta tara...iese cu scandal. :)

Edited by christig, 31 May 2016 - 21:04.


#9
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Am testat eu scanarea CI-urilor pentru alegeri si, daca operatorul este atent, nu vor fi probleme. Probleme pot aparea la conectarea prin conexiune de date la serverele lor.
La prima simulare au avut loc destule deconectari in care aplicatia a functionat offline.
Singurul neajuns este ca programul nu citeste daca actul de identitate este expirat.

Edited by vladutgm, 31 May 2016 - 21:04.


#10
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002

View Postvladutgm, on 31 mai 2016 - 21:02, said:

La prima simulare au avut loc destule deconectari in care aplicatia a functionat offline.
sunt multe comune si satulete unde 3G e vai mama lui. or sa le faca offline, si le descarca la centru cand duc buletinele, sau cand dau de net. or sa mai gaseasca hotii portite prin satucele astea offline, dar nu cred ca fara riscuri si sa influenteze decisiv rezultatele.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Iata cum usor, usor, Romania isi pierde toate traditiile.

In ce tara traim!

Edited by gumball3000, 31 May 2016 - 21:13.


#12
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Si cine face tabletele / scannerele / suportii de buletin. SC. Furamsifugim SA?

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postchristig, on 31 mai 2016 - 21:00, said:

si nici nu trebuie sa vorbeasca ce sistem de criptare folosesc...ci sa fie criptate si gata.
Nu stiu pe ce toaleta ai studiat tu criptare, dar nu e suficient sa o faci.

Daca e criptare buna, si daca sunt implicate in semnare / validare mai multe parti cu interese divergente, atunci trebuie sa aiba destula incredere in faptul ca au facut un sistem cu cap incat sa isi permita sa publice specificatiile schemei pentru peer-review.

Sistemul de vot nu trebuie sa fie central, ci distribuit, iar serverele sa nu se afle la o singura entitate, ci la toate partidele politice si inca cateva parti independente, care isi contra-valideaza rezultatele, pana se ajunge la un consens.

Consens in randul unor parti cu interese divergente, asta numesc eu un sistem de vot imposibil de trisat de catre nici una din parti.

PS: asa este structurat si ledgerul lui bitcoin. Tehnologia exista. Ledgerul lui bitcoin nu este bitcoin, aici nu vorbim despre bani, ci despre algoritmii de la baza unui sistem de consens la scara globala.

Edited by OriginalCopy, 31 May 2016 - 21:23.


#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postchristig, on 31 mai 2016 - 20:47, said:

au trecut 27 de ani de la revolutie.
26

#15
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
unu care poate baga din telefon cateva mii de voturi, depinde care sponsorizeaza in plus:)

#16
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002

View PostOriginalCopy, on 31 mai 2016 - 21:13, said:

Nu stiu pe ce toaleta ai studiat tu criptare, dar nu e suficient sa o faci.
tu ceri ca o structura de tip militar..sts..sa-si publice algoritmii de criptare. de pe toaleta? gaseste-i si crackuieste-i daca esti tare!

Edited by christig, 31 May 2016 - 21:17.


#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Apropo, tableta din filmulet o am, nu e tocmai stabila si pe de-parte de a fi fiabila, a intrat in garantie dupa nici o luna in care mai mult a stat, si altii s-au mai plans de ea.

#18
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,300
  • Înscris: 21.04.2005
Pai ce , se mai duce careva la vot ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate