Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Pasii urmatori aprobarii creditului

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Cav3Man

Cav3Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.07.2006
Buna ziua, sunt si eu aproape de finalizarea achizitiei si as vrea sa stiu care sunt pasii urmatori. Momentan creditul a fost aprobat de FNGCIMM si contractele de credit au ajuns la banca. Care ar fi pasii urmatori?

Din cate am inteles urmeaza ca eu sa ma duc la banca si sa semnez contractul de garantare. Apoi impreuna cu contractul de garantare semnat, cu certificatul fiscal al vanzatorului si cu chitantele utilitatilor apartamentului ma duc la notar si facem o cerere pentru CF-ul de autentificare. Cand se elibereaza CF-ul se semneaza contractul final de vanzare cumparare. Contractul e apoi depus la banca si banii sunt virati de catre banca vanzatorului?

Multumesc

#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostCav3Man, on 31 mai 2016 - 19:39, said:

Buna ziua, sunt si eu aproape de finalizarea achizitiei si as vrea sa stiu care sunt pasii urmatori.
Cheltuirea banilor?

#3
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View PostCav3Man, on 31 mai 2016 - 19:39, said:

Buna ziua, sunt si eu aproape de finalizarea achizitiei si as vrea sa stiu care sunt pasii urmatori. Momentan creditul a fost aprobat de FNGCIMM si contractele de credit au ajuns la banca. Care ar fi pasii urmatori?

Din cate am inteles urmeaza ca eu sa ma duc la banca si sa semnez contractul de garantare. Apoi impreuna cu contractul de garantare semnat, cu certificatul fiscal al vanzatorului si cu chitantele utilitatilor apartamentului ma duc la notar si facem o cerere pentru CF-ul de autentificare. Cand se elibereaza CF-ul se semneaza contractul final de vanzare cumparare. Contractul e apoi depus la banca si banii sunt virati de catre banca vanzatorului?

Multumesc

Ai descris corect. Tine legatura cu cei de la banca si mai intreaba-i ce si cum..

#4
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu e chiar corect. Pentru extrasul de cf de autentificare poți vorbi cu notarul sa îl scoată în momentul în care îți apare pe site ca ți-a fost trimis contractul de garantare. Asta dacă vrei sa termini mai repede cu toate actele. Trebuie doar sa plătești taxala notar. Nu mai sigur 20 sau 40 lei..

Extrasul de cf de autentificare e valabil 10 zile.

In funcție de persoana de la care ai cumpărat locuinta, notarul îți va spune de ce documente aveti nevoie(mai ales vânzătorul)  la semnarea cvc. Tu trebuie sa ai contractul de garantare semnat și actul de identitate când te prezinți sa semnezi cvc. Păstrează legatura atât cu notarul cat și cu banca pentru a afla exact de ce aveți nevoie.

In funcție de banca banii vor fi transferati vanzatorului fie în aceeași zi fie la 3-4 zile de la semnarea cvc în baza cvc și a intabulări(care iese la 3 zile dupa semnarea cvc)

Edited by nonameshadow, 31 May 2016 - 21:03.


#5
consik

consik

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.05.2016
Am o neclaritate.maine semnez cvc.suntem in 24.06maine .prima rata o voi avea pe 15iulie..nu?dar va fi rata intreaga sau pt perioada 24.06_30.06?am inteles ca difera de la banca la banca.la cec a semnat cimeva pe 7.06 cvc iar acum pe 15 a platit rata intreaga si nu mi se pare corect.

#6
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Eu la BRD am semnat pe 29 aprilie si prima rata mi-a venit pe 16 iunie si a fost cu vreo 300 lei mai mare decat o rata normala pentru ca a fost perioada mai lunga si am platit dobanda pentru toata perioada respectiva.

Difera de la banca la banca modalitatea de plata a primei rate. Daca semnezi maine o sa primesti si planul de plata si o sa vezi acolo ce si cat vei plati.

#7
Liliana_83

Liliana_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.07.2016
trebuie neaparat sa iti schimbi buletinul pe noua adresa?

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 01.08.2006
Nu te obliga nimeni sa-ti schimbi domiciliul.
Nu uita ca in ziua cand semnezi la banca contractul de credit, in ziua respectiva trebuie sa aduci si asigurarea pentru locuinta, sau chiar si inainte, dar sa fie in ziua respectiva si asigurarile.

#9
Liliana_83

Liliana_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.07.2016
multumesc

#10
Liliana_83

Liliana_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.07.2016
a fost cineva de curand la distrigaz si electrica sa imi spuna cam cati bani mai dam si ce documente? multumesc anticipat

#11
Liliana_83

Liliana_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.07.2016
gata. am semnat la banca o multime de foi iar acum astept joi la notar.

#12
Andreeaan

Andreeaan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.04.2016

View PostLiliana_83, on 19 iulie 2016 - 11:18, said:

a fost cineva de curand la distrigaz si electrica sa imi spuna cam cati bani mai dam si ce documente? multumesc anticipat
Eu am fost. Iti trebuie poza de la contoar in ambele cazuri. La electrica eu nu am contoar inca deci nu am rezolvat nimic. La gaze am fost cu 2 copii de pe cv si 2 copii dupa buletine (eu si sotul meu pt ca avem cota parte) si mi-au dat o factura pe care am achitat-o in valoare de 250 lei aproximativ (240 si ceva). Am scapat la gaze in 10 min

#13
Liliana_83

Liliana_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.07.2016
multumesc frumos

#14
Liliana_83

Liliana_83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.07.2016
si la mine a fost rapid la distrigaz cu 2 copii contract vanzare cumparare si buletine. mi-a scos cateva foi de completat si gata.   la finante imi trebuia contractul, certificatul energetic  si schita - nu le aveam asa ca ma duc si maine. la electrica e cel mai complicat. am stat la un sediu ca  sa imi dea ceva ce tine loc de factura apoi m-a trimis la alt sediu la 5 minute. acolo aflu ca trebuie copiii dupa  contract schita cadastrala carte funciara buletin si un dosar cu sina. dupa ce depun aceste acte imi iese avizul cam in 3 saptamani dupa care ma duc la alt sediu de care apartine strada mea pentru incheierea contractului.

Edited by Liliana_83, 01 August 2016 - 13:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate