Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Copiere caseta VHS in laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
Salut!

Vreau sa copiez/convertesc doua casete VHS in laptop.
Am urmatoarele:

Video recorder: Goldstar GHV-1295VQ

[ https://i.imgur.com/QsGo2yH.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Laptop Dell D630 cu docking station, ce are S-Video out (din ce am citit pe internet).

[ https://i.imgur.com/krw6crm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Acum am urmatoarea nelamurire. Daca pun un cablu S-Video din docking station la VHS in acel scart (bineinteles, dupa ce pun un adaptor scart in care intra RCA-uri), voi avea imaginea din VHS pe laptop ? Sau am nevoie de o astfel de placa de captura ?

[ https://i.imgur.com/1NvHXA3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si daca iau o placa de captura, am certitudinea ca totul va functiona ? Nu as vrea sa o cumpar degeaba...

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la doking e s-video OUT, nu ai ce face cu el
ai nevoie de o placa de captura si un soft (probabil ca cea din poza e functionala, ar trebui sa aiba si soft atasat...)
sau poti cauta pe cineva care are deja "utilajele", eventual un computer desktop cu un tv-tuner care are si intrare

#3
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Tv-tuner e ceea ce-ti trebuie. Pentru ca ai laptop iti trebuie un tv-tuner extern.

#4
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
Ok, am inteles.
Va multumesc pentru raspunsuri.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Merge si acel device aratat de tine.
Fata de calitatea limitata a inregistrarii pe caseta VHS, daca setezi captura la calitatea maxima disponibila din soft si hardware-ul acelui device, nu se va vedea mare diferenta.
recomand captura in format MPEG2, 720X576, la bitrate total peste 7000. Audio stereo, mpeg audio, la calitatea ce o propune soft-ul, pentru ca nu exista o calitate audio foarte buna in inregistrarea de pe caseta.

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca VCR-ul de pe care se reda nu are Time Base Corector(TBC) sansele sunt aproape nule sa iasa ceva.
Pe langa asta VCR-ul trebuie sa fie scula bazata in perfecta stre de functionare si caseta conservata bine.
Tipic captura se face in AVI DV, apoi se proceseaza pe calculator(taiat momente moarte si zone distruse de artefacte, ceva corectii pe culoare,denoiser unde e cazul, UpScalling usor pentru a elimina artefactele de contur, Eliminare zgomot de fond si noise  pe audio dupa noise path in audition si normalizare pista audio; eventual si alte reglaje).
Abia dupa asta se Rendeaza in MPEG2 DVD cu un encoder bun cum e CCE.
Interfertele alae de captura sunt petarde in general si introduc desincronizari audio-video, scapa frame-uri etc...
Este indicat sa se folosesca un Device profesional cu conversie anlog digital  Hardware in Avi DV sau o camera video profesionala veche care are aceasta functie.

Asta e asa in mare.Sa stiti ca o transpunere profesionala de pe VHS pe DVD din care sa se scoata maximum posibil de pe banda este orice altceva numai simplu nu.
Fara VCR cap de serie in prefecta stare de functionare cu TBC si convertor profesional Hardware Analog digital eu unul nici nu m-as atinge de captura ca stiu ce iese.

Edited by geo123, 23 June 2016 - 20:20.


#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Perfect de acord cu tine! Cu observatia ca nu se justifica captura AVI DV dupa caseta VHS. Rezulta doar spatiu pe HDD consumat inutil, fara niciun aport la calitate. Ce spui tu se aplica la captura/transfer din surse de rezolutie mare, minim SD(720X576), nu la VHS - 320 linii! Asta inseamna cam HALF SD/jumatate din Standard Definition.
initiatorul a spus ce scule are la dispozitie si eu am afirmat ca este OK. OK pentru sculele care le are, fara costuri suplimentare sau cu costuri minime.
Daca initiatorul considera ca filmarile ce trebuiesc transferate in digital sunt INESTIMABILE, atunci, ori tu ori eu ii putem oferi serviciile contra unor sume deloc modice. Sau un service specializat. Sau poate laoboratoarele NASA, CIA, FBI!
Sa fim seriosi, nici tu, nici eu, nici acel service nu poate garanta o calitate "sticla" a rezultatului. Din motivele pe care le stim cei ce activam pe aria VIDEO. In plus, daca filmarile sunt personale, atunci cum sa faci editare fara propietar?

#8
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011

View Postviceroy56, on 31 mai 2016 - 18:15, said:

Merge si acel device aratat de tine.
Fata de calitatea limitata a inregistrarii pe caseta VHS, daca setezi captura la calitatea maxima disponibila din soft si hardware-ul acelui device, nu se va vedea mare diferenta.
recomand captura in format MPEG2, 720X576, la bitrate total peste 7000. Audio stereo, mpeg audio, la calitatea ce o propune soft-ul, pentru ca nu exista o calitate audio foarte buna in inregistrarea de pe caseta.

Am rezolvat cu acel video recorder si cu placa de captura din imaginea de mai sus.
Sunt multumit de calitate, se vede ca si cum ar fi video recorder-ul conectat la TV. Oricum, casetele au 16 ani vechime si nu au fost intr-o stare tocmai buna. Au avut multe parti unde banda era putin ondulata pe margine, dar am rezolvat cu un buton 'tracking' de pe video. Mi-a aparut o linie in partea de jos a imaginii, dar macar imaginea nu se mai misca in sus si in jos. Nu mai 'vibreaza'.
La 1:30 ore de filmare, mi-a rezultat un fisier de 4.3gb care incape fix pe un dvd.

Multumesc inca o data pentru indicatii.

Edited by MadB91, 29 June 2016 - 12:23.


#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,832
  • Înscris: 25.01.2002
@MadB91
"linia" aia din partea de jos a imaginii apare la ORICE captura de pe video. ea exista si in semnalul trimis spre tv de catre video insa televizorul are un fel de scalare iar linia respectiva nu se vede.

Edited by tEo, 29 June 2016 - 12:25.


#10
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
Pai la mine initial nu se vedea acea linie. Dar imaginea tremura.
Asa ca am invartit putin de rotita cu 'tracking' de pe video, acea linie a aparut, dar nu a mai tremurat imaginea. Daca invarteam mai mult in partea stanga, acea linie de jos se ridica din ce in ce mai mult.
Oricum, despre video recorder nu am putut afla prea multe, am cautat manualul pe net, dar unde il gaseam, trebuia sa il cumpar.
Cred ca este destul de vechi, daca vreau sa reglez data, anul incepe din 1988.
Oricum, am reusit sa imi fac treaba cu el. Posted Image

#11
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,832
  • Înscris: 25.01.2002
probabil distorsiunea respectiva dispare in momentul in care nu este corectat trackingul. insa daca setezi videoul cum trebuie, va aparea si "ruptura" respectiva. sau inregistrezi cu tremuraturi ;) (glumeam).
partea buna e ca daca vei reda respectiva inregistrare la un tv, ai mari sanse sa nu o vezi, din cauza overscanului televizorului.
altfel, se poate acoperi sau elimina intr-un editor video.
sau, daca nu te deranjeaza foarte tare, o poti lasa...

citeste si discutia asta sau asta.

#12
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
Hmm, interesant. Citesc.
Oricum, la mine banda se cunoaste ca nu este in stare buna.
La tv pot vedea caseta ba cu imaginea tremurand, ba cu acea dunga jos. Asa ca am ales dunga cand am convertit.
Alte casete se vad foarte bine, dar acestea de le-am transferat au fost cu probleme. Nu au fost depozitate corespunzator, acum vreo 16 ani probabil nu au fost vizionate pe vreun player mai rasarit si tot asa...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate