Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Schimbarea produsului original cu unul fake

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
stef999

stef999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.05.2016
Buna ziua numele meu este Radu Stefan sunt din Arad si vroiam sa va impartasesc "patania mea",pentru a nu patii si alții la fel.Am avut un telefon Iphone 6S 128 gb Gold Imei 355421077317419 nou cutie sigilata provenienta Norvegia liber in orice retea,pe care l-am pus la vanzare pe olx am fost sunat de cineva care zice ca sar numi Costea Claudiu din Buzau, locuind pe str.Cometei nr 10. Ne-am inteles cu pretul de 3050 plus transport cu verificare colet. Tipul insista tare mult sa il trimit pe a doua zi adica pe sâmbătă,ulterior am aflat si de ce ,sambata nu poti lua legatura cu cargus decât până la ora 13,iar duminica deloc.Am primit mesaj de la cargus cum ca coletul a fost refuzt dupa deschidere,nu intelegeam de ce ,si primul pas facut a fost sa îl sun pe acest individ la nr de tel.0762713722 care bineînțeles deja era închis si de atunci adica 20.05.2016 asa a ramas si astazi.Luni 23.05.2016 am făcut cerere de retur ptr.colet care mi-a ajuns astazi 25.05.2016 si bineinteles cu un alt telefon in cutie. Fiind la sediul Cargus din Arad si cerand explicații cum a fost posibil sa fie schimbat telefonul etc...ridicand din umeri mi sa spus sa fac o sesizare la ei prin e-mail si sa astept.Intre timp auzind un client care astepta la rand mi-a spus ca acelas incident la pățit si o cunostinta dea lui ,doar ca cu alta firma de curierat adica Fan Curier.Deci va rog daca ma puteti ajuta e clar ca chestia asta funcționează e o retea care cu asta se ocupa nu stiu cum procedeaza dar zic eu ca  ori sunt pe o mana cu agentii (curierul) ori si agentul e victima si cumva reușesc ei sal păcălească .Ar fii un mare ajutor din partea dvs.daca ati face public cele scrise de mine ,ca pe viitor sa nu se mai întâmple  si cu altii si sa se ia masuri de siguranță iar agentii sa fie mult mai atenți sau daca sunt corupți sa se ia o masura in legatura cu asta.Firma Cargus din Arad in prima faza mi-a spus sa nu merg la politie ca cineva imi va platii suma de 3050 lei doar ca se face o ancheta interna in prima faza.Iar astazi 30 mai 2016 ,mi-au trimis un mail ca firma ma despagubeste cu suma de 241.9 lei pt. ca nu sa asigurat coletu.Chiar imi doream acest lucru sa il asigur doar ca nu este posibi trimițând de pe olx nu ai o rubrica cu aceasta optiune, deci e hotie pe fata.In "ancheta" lor de chateva zile nu am fost sunat decat o data sa ma intrebe de imeiul telefonului.Ei se bazeaza pe termenii si codiliile firmei ,nicidecum stai putin ca asta e clientul firmei il verificam a mai avut probleme a mai trimis cu noi sume mari de ramburs etc.Se spala pe maini si vor sa imi scoata ochii cu 250 lei ca vezi doamne curieru nu a verificat coletul la ridicare. Pai ti-ai asumat raspunderea deja cu asta curierul tau a gresit si punct dami rambursul.Firma Cargus din Arad mi-a spus ca ei nu au ce face ca cei de la Buzău trebuie sa ia masuri cu cei de la Buzau nu poti lua legatura ca nu au un nr de telefon .Singurul nr.de tel. al acestei firme este la Bucuresti care mai tot timpul iti raspund dupa 8-10 minute sau nu.Ce ma sfatuiti sa fac??Ma puteti contacta telefonic la 0741427577 sau aici.Va multumesc anticipat .

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai baga si tu cate un enter, e greu de citit.
Rezumat: a trimis telefon cu verificare colet prin Cargus, iar teparul i-a inlocui iphone 6S un cartof.

Edited by gumball3000, 31 May 2016 - 11:46.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si sterge IMEI ca nu are relevanta.

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Inca mai pun botul unii la livrare cu schimbare, pardon verificare?
Predare personala oameni buni, predare personala. Sansele sa iti faca alba neagra in fata sunt mici.
In plus daca verificai adresa aflai ca e intr-o zona populata de dubiosi si de etnici Posted Image
Evident ca sunt mana in mana cu curierul sau chiar curierul de cele mai multe ori (si da o adresa din zona lui in care stie sigur ca va ajunge pe mana lui si va simula ca s-a dus la adresa, cand in realitate schimba direct in masina)
Iar in unele cazuri curierul nu da doi bani ca stie ca el nu pateste nimic daca face ala magarii, asa ca il lasa sa isi faca numarul, primeste si un ciubuc pentru "deranj" (adica pentru intors capul cat si-a facut numarul teparul) si pleaca mai departe.

Edited by vubiv, 31 May 2016 - 11:50.


#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008
Nu e greu sa inlocuiesti un produs de fata cu un curier, daca ai tupeu o poti face si in sediul lor... de multe ori, cum sunt grabiti, in timp ce tu verifici un colet, curierul se mai uita pe lista sa vada unde trebuie sa mai mearga sau face altceva.
Prima greseala e ca ai trimis prin OLX si nu ai trimis cu asigurare. A doua greseala e ca trebuia sa mergi frumusel la curier cu acel colet desfacut, sa faca un proces de predare, in care e specificat TOT continutul coletului, inclusiv imei-ul daca e vorba de un telefon. Eu am trimis acum cateva luni un telefon prin Fan Courier: am mers la ei la sediu, am completat acea hartie cu toate datele, inclusiv imei-ul, am cerut ca rambursul sa il primesc in cont si am zis ca transportul o sa fie platit de destinatar. La partea de costuri a iesit ca si pe OLX, doar ca nu avea posibilitatea sa verifice coletul:
- vreo 24lei a platit transportul;
- banii i-am primit in cont in 2 zile de la predarea coletului.
Asta e.. asa te inveti sa trimiti cum trebuie un colet cu ramburs.

#6
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postpasilla, on 31 mai 2016 - 11:47, said:

Si sterge IMEI ca nu are relevanta.
De ce sa stearga, sta bine acolo, pentru ca viitorul proprietar sa stie ca a cumparat un telefon furat cand cauta IMEI pe google.

Edited by vubiv, 31 May 2016 - 11:53.


#7
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
mergi la politie. cu o paguba de 2700 de lei sau una de 3050 de lei, este tot la fel de nasol.

#8
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Daca e manaria curierului nu va rezolva mare lucru.
La adresa probabil nu locuieste nimeni sau locuieste cineva nevinovat care habar nu are (de care curierul stie ca nu e o persoana activa si deaceea ii da adresa aia ca sa intre la el pe zona). Iar curierul va declara ca s-a intalnit in fata casei cu el, sau ca a vrut sa se intalneasca la alta adresa ca nu era acasa. Va avea si simulata o convorbire cu acel numar in desfasurator... si cazul se claseaza.
Si chiar daca nu ar fi manaria curierului, cel ce e la adresa respectiva va declara ca a verificat coletul si a realizat ca ai incercat sa ii dai o teapa si nu era produsul respectiv si deaceea a refuzat coletul dupa verificare.

Edited by vubiv, 31 May 2016 - 12:03.


#9
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Din pacate pentru tine atat timp cat nu poti dovedi ca ai trimis un telefon si ai primit altul, nu poti face nimic. Cum ziceau colegii mai sus, la fiecare trimitere de telefoane trebuie completat procesul verbal de primire de catre curier, in care se mentioneaza inclusiv imei-ul telefonului. Asta ca masura de protectie atat pentru tine cat si pentru cumparator.In rest, verificare colet si alte tampenii inventate de romani, sa fim seriosi. Ce , suntem la piata?

#10
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Mai pe scurt, tocmai ai vandut un produs de 800+ euro pe aproape 60 de euro (cat e despagubirea firmei de curierat).
Cum sa nu tepuiesti naivi din acestia...

Edited by vubiv, 31 May 2016 - 12:06.


#11
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Direct la politie si depune plangere inclusiv firmei de curierat. Suntem in 2016, sunt camere video de supraveghere, miscate cat mai repede. Vezi ca legal, perioada minima de inregistrare pe dvr-uri este de 20 de zile. Cu cat te misti mai greu cu atat ai sansa sa pierzi inregistrarile video. Sunt sigur ca cei de la Cargus au verificat deja pe camerele video sa vada ce s-a intamplat in Buzau.

#12
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Camere video la ce? Ca in cartierul ala si pe "strada" aia nu au nici utilitati Posted Image
E o zona ca in mediul rural.

Edited by vubiv, 31 May 2016 - 12:15.


#13
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Doamne, doamne....mi se ridica parul pe spate de cate poti pati in tara asta. O sa ajungem ca in Vestul Salbatic, incredere 0 in concetateni....
Apropo....https://www.google.ro/maps/@45.1406257,26.8303967,3a,53.5y,184.07h,76.85t/data=!3m6!1e1!3m4!1s9XV-dyh4S6I-Q5oNFHlyqA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

Edited by cjo, 31 May 2016 - 12:31.


#14
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Totusi care e logica sa trimiti un produs sigilat prin livrare cu verificare? Iti dai seama ca va sfarsi prin a fi desigilat si daca il refuza e teapa ta, ca tocmai a scazut valoarea acestuia fiind folosit.
Eu am vandut un Galaxy S6, desfacut doar pentru verificare. M-am intalnit cu omul (un analfabet de etnie) dupa ce il scot din cutie si se uita la el avem un dialog interesant.
Cumparatorul: Eu voiam altceva.
Eu: Cum altceva? Asta e S6 cum am vorbit la telefon.
Cumparator: Da' parca S6 era altfel.
Eu: Cum altfel?
Cumparator: Mai rotund
Eu (in timp ce m-am prins ca imbecilul cred ca se referea la S6Edge): Te referi la S6 Edge?
Cumparatorul: Nu ma, S6, da' era mai rotund.
Eu (vazand clar ca e un idiot): S6 Edge, ala cu marginile curbate, nu?
Cumparatorul: Asa mah, ala curbat credeam ca e.
Eu: Nu am din ala.
Cumparatorul: Pai eu din ala voiam.
Eu: In anunt scrie clar ca e S6, nu S6Edge si despre S6 am vorbit si la telefon.
Cumparatorul: A da, da'...

Asadar daca dai de un idiot ca asta il refuza si traieste si cu impresia ca ai incercat sa il tepuiesti Posted Image

Edited by vubiv, 31 May 2016 - 12:34.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006

View Poststef999, on 31 mai 2016 - 11:29, said:

..........Ce ma sfatuiti sa fac??.........

mergi la politie si depune plangere.

#16
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postmarian19811, on 31 mai 2016 - 12:20, said:

du-te la politie si reclama-l pe pishatul ala din buzau, ai toate datele lui..poate te ajuta Politia sa-ti recupereze telu... sa ai actele la telefon OK daca vrei sa te ajute Politia, altfel iati gandul definitiv de la telefon
Dupa cum am spus mai sus, sansele ca teparul sa locuiasca la adresa aia sunt mici.
Teparul doar s-a folosit de adresa aia din diverse motive, vezi mai sus motive Posted Image
Iar numarul de telefon cel mai probabil e un PrePay activat pentru a da teapa cu el, dupa ce teapa s-a concretizat se arunca PrePay-ul.

#17
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

View Postvubiv, on 31 mai 2016 - 12:33, said:

...Asadar daca dai de un idiot ca asta il refuza si traieste si cu impresia ca ai incercat sa il tepuiesti Posted Image
Texte, a vrut sa te faca dar vazand ca nu are sanse a schimbat placa! Vezi mai sus cazul initiatorului!

Fuguta la politie! Majoritatea politistilor au ca informatori gao... aaa, tot felul de prapaditi de genul asta, care ori "dau informatii" ori la beci!

#18
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
In cazul in care nu stiai, curierul livreaza si la alta adresa daca te suna si spui ca nu esti la adresa. Si livreaza in fata portii, unde anuntat inainte de curier vei ajunge si sta in fata portii cand el ajunge. Asta presupunand ca teparul este altul decat curierul.
Daca e curierul e simplu, simuleaza un apel telefonic catre numarul de pe colet, parcheaza in fara acelei adrese aflate pe circuitul lui, face "verificarea" si schimbarea in masina singur si apoi bifeaza in aplicatie colet refuzat.
Am scris mai sus cum se desfasoara lucrurile Posted Image

View Postvubiv, on 31 mai 2016 - 12:02, said:

Daca e manaria curierului nu va rezolva mare lucru.
La adresa probabil nu locuieste nimeni sau locuieste cineva nevinovat care habar nu are (de care curierul stie ca nu e o persoana activa si deaceea ii da adresa aia ca sa intre la el pe zona). Iar curierul va declara ca s-a intalnit in fata casei cu el, sau ca a vrut sa se intalneasca la alta adresa ca nu era acasa. Va avea si simulata o convorbire cu acel numar in desfasurator... si cazul se claseaza.
Si chiar daca nu ar fi manaria curierului, cel ce e la adresa respectiva va declara ca a verificat coletul si a realizat ca ai incercat sa ii dai o teapa si nu era produsul respectiv si deaceea a refuzat coletul dupa verificare.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate