Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ulei de masline

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
M-am hotarat sa schimb uleiul de floarea soarelui pe uleiul de masilne si sa il folosesc doar pe acela pentru gatit.

A mai mancat cineva cu ulei de masline? Influenteaza gutul mancarii?

De exemplu, daca faci omleta, palcinte sau alte chestii care se prajesc, isi schimba gusutul? sau imprumuta gust de la ulei?

#2
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 07.06.2013
Ulei de masline nu e bun pentru prajit, se consuma crud.

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008
Da, difera la gust. Pana acum nu ai consumat ulei de masline? Ia o sticla mai mica si vezi daca iti place folosit in mancare.

#4
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,834
  • Înscris: 05.10.2007
Da, ptr prajit folosesc uleiul de palmier.Uleiul de masline se recomanda mai mult pentru salate.Dar poti incerca, pana nu gusti n-ai sa stii daca iti place sau nu.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde de ulei.
Uleiul de masline extra virgin are gust puternic de masline si asta este tot farmecul lui.
Uleiul din turte de masline  are de obicei un gust neutru si nu influenteaza gustul mancarii.

Pentru prajit este mai bun uleiul de palmier ,  rezista la temperaturi mai mari.

Edited by pasilla, 31 May 2016 - 10:52.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
pentru inceput, cumpara o sticla mica de ulei de masline si fa probe cu el, atat crud (in salata, de ex.) cat si la prajit. vezi daca iti place gustul si decizi daca ramai la uleiul de masline sau te intorci la cel "clasic".
tu esti singurul care isi poate da seama si decide daca iti place gustul / aroma uleiului de masline sau nu.
si la cate varietati de ulei de masline exista, tot atatea gusturi si arome vei gasi.

daca uleiul de masline nu se foloseste la prajit, atunci de ce la multe emisiuni culinare, cei care prepara diverse feluri de mancare, folosesc uleiul de masline la calit sau chiar la prajit (in amestec cu unt, uneori) ?

#7
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,976
  • Înscris: 04.03.2014
Nu e sanatos pa prajit...are punctul de fum foarte jos, asta inseamna multa dioxina sinalte substante toxice. Beneficiile lui in consumul crud pe salata, cartofi, paine sunt de mult studiate si confirmate.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Aici este un tabel care contine temperaturile de la care incepe descompunerea pentru diverse tipuri de uleiuri.

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Vezi ca uleiul de Spania e mai amarui, cel de Italia are o amareala medie iar cel de Grecia e cel mai putin amar. Cel de Thassos nu e amar de loc, in schimb se simte aroma de maslina. Din punctul meu de vedere e cel mai bun la gust. E foarte bun si uleiul de la Irina din Kalamata https://irina-rataci...masline_26.html

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007
E unul din cele mai falsificate produse.

#11
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostMembruAnonim, on 31 mai 2016 - 10:40, said:

M-am hotarat sa schimb uleiul de floarea soarelui pe uleiul de masilne si sa il folosesc doar pe acela pentru gatit.

A mai mancat cineva cu ulei de masline? Influenteaza gutul mancarii?

De exemplu, daca faci omleta, palcinte sau alte chestii care se prajesc, isi schimba gusutul? sau imprumuta gust de la ulei?

http://forum.softped...-virgin-pareri/

#12
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostMembruAnonim, on 31 mai 2016 - 10:40, said:

M-am hotarat sa schimb uleiul de floarea soarelui pe uleiul de masilne si sa il folosesc doar pe acela pentru gatit.

A mai mancat cineva cu ulei de masline? Influenteaza gutul mancarii?

De exemplu, daca faci omleta, palcinte sau alte chestii care se prajesc, isi schimba gusutul? sau imprumuta gust de la ulei?

eu folosesc de vreo 7-8 ani doar altis clasic, strict pentru salate si ungerea diverselor carnuri (preparate la cupor, rotisor sau gratar), pentru prajeli in baie ulei folosesc ulei normal de floarea soarelui. anul tecut am luat un bidon de 5 litri de ulei extravirgin presat la rece (nu mai stiu marca) pentru un coleg care vroia 2 l, asa ca eu am ramas cu 3l, mai mult de 250 ml nu am putut consuma pentru ca intr-o saptamana a oxidat, aparand un gust foarte rau (amar) care iti statea in gat. pur si simplu am aruncat salata ca nu am putut sa o mananc si diferenta de ulei ramasa.

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Poate l-ai lasat in lumina in sticla transparenta si s-a rancezit. Eu am ulei din Thassos de anul trecut din iunie si e neschimbat dar il tin in bidon metalic la racoare in beci.
Pentru initiator: un ulei bun si proaspat trebuie sa aiba un pic de iuteala, cand pui varful limbii sa simti ca te pisca.

Edited by Freddy12, 31 May 2016 - 12:03.


#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ce duda cu uleiul asta de masline, parca ar fi elexirul vietii.
uleiul de floarea soarelui presat la rece nu e bun?

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postrich1974, on 31 mai 2016 - 12:02, said:

ce duda cu uleiul asta de masline, parca ar fi elexirul vietii.
uleiul de floarea soarelui presat la rece nu e bun?
Nu, nu se compara.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Chiar mai trebuia inca un topic pe subiect ?

Asta ce avea ? - http://forum.softped..._+ulei +masline
Deja intrebarile si raspunsurile de pe asta se gasesc si acolo. La fel de bune sau la fel de gresite.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Am ajuns in asa hal de snobism incat uleiul de floarea soarelui nici nu mai intra in discutie?Ba mai aduceti si tabele,studii si chestionare ca sa demonstrati manipularea crasa din care faceti parte.

Mama lui de ulei,nici macar asta nu mai bun.Vezi doamne uleiul de masline,palmier,nuca de cocos,susan si alti draci baltati este ceva reprezentativ pentru Romania.
Nici macar uleiul comestibil nu mai e ceea ce a fost,pe bune.

bogdosan
Tu ceri o parere despre gusturi.Tu nu stii ca gusturile nu se discuta?Daca doresti un tip de ulei,incearca-le pe cele considerate bune de catre tine,nu intreba pe forum.
Ce este gustos pentru cineva poate fi gretos pentru tine si invers.

Edited by adisz, 31 May 2016 - 12:06.


#18
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,976
  • Înscris: 04.03.2014
Uleiul de masline are o gama foarte foarte larga a gustului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate