Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

D3300 sau D5200?va rog sa ma ajutati!

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Maximilian94

Maximilian94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.05.2016
Salut!De o perioada parca ma vad facand poze si m-am decis sa imi cumpar un aparat,nu vreau sa fac bani din asta,vreau doar sa fac poze frumoase,artistice pentru mine,sa surprind momentele frumoase.
Eu ma gandeam sa imi cumpar un D3300 dar un prieten mi-a recomandat D5200,voi ce mi-ati recomanda?Ma intereseaza partea de fotografie dar si cea de video.

#2
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Salut. Nikon D5300, este perfect pentru inceput.

#3
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View PostMaximilian94, on 31 mai 2016 - 10:34, said:

Salut!De o perioada parca ma vad facand poze si m-am decis sa imi cumpar un aparat,nu vreau sa fac bani din asta,vreau doar sa fac poze frumoase,artistice pentru mine,sa surprind momentele frumoase.
Eu ma gandeam sa imi cumpar un D3300 dar un prieten mi-a recomandat D5200,voi ce mi-ati recomanda?Ma intereseaza partea de fotografie dar si cea de video.

Mai bine doneaza banii aia la vre-o familie cu o situatie grava, vre-un copil bolnav de cancer etc.

#4
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

View PostStan_Patzitul, on 31 mai 2016 - 10:46, said:

Mai bine doneaza banii aia la vre-o familie cu o situatie grava, vre-un copil bolnav de cancer etc.

Total OFF:
Cand vei cere si tu sfaturi referitoare la vreo achizitie ti-ar conveni sa primesti un raspuns asa cum l-ai dat tu? Si pana la urma, de unde stii ca nu a donat la viata lui ceva banii pentru cauze nobile?
Chiar tu ai redirectionat cei 2%?

#5
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostMaximilian94, on 31 mai 2016 - 10:34, said:

Salut!De o perioada parca ma vad facand poze si m-am decis sa imi cumpar un aparat,nu vreau sa fac bani din asta,vreau doar sa fac poze frumoase,artistice pentru mine,sa surprind momentele frumoase.
Eu ma gandeam sa imi cumpar un D3300 dar un prieten mi-a recomandat D5200,voi ce mi-ati recomanda?Ma intereseaza partea de fotografie dar si cea de video.

pentru inceput incerca sa faci poze cu un aparat foto normal. daca reusesti, poti trece la dslr. nu cumperi un dslr sa-l folosesti pe functia auto si apoi urli pe aici cat de proaste sunt dslr-urile. fara suparare, da?

#6
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Nu-i nici o problema daca la inceput il foloseste in modul auto. Asa am inceput si eu, se mai documenteaza si pe urma poate sa treaca in modul manual. Nimeni nu s-a nascut invatat.

#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostMaximilian94, on 31 mai 2016 - 10:34, said:

Salut!De o perioada parca ma vad facand poze si m-am decis sa imi cumpar un aparat,nu vreau sa fac bani din asta,vreau doar sa fac poze frumoase,artistice pentru mine,sa surprind momentele frumoase.
Eu ma gandeam sa imi cumpar un D3300 dar un prieten mi-a recomandat D5200,voi ce mi-ati recomanda?Ma intereseaza partea de fotografie dar si cea de video.

Eu unul nu recomand niciunul din cele doua aparate. Ambele sunt destul de simpliste, au limitari doar de dragul de a le diferentia de modele mai scumpe si au o curba de invatare destul de ridicata.

Folosind DSLR-uri de vreo 8 ani, am ajuns acum sa folosesc mai mult un Panasonic GX-7 pentru majoritatea pozelor si DSLR-ul (Nikon D810) pentru fotografie de pasari si cam atat :). Ca atare, recomand GX-7-le cu toata caldura. Face filmare bine, face foto bine, e mic si compact, obiectivele nu sunt foarte scumpe si majoritatea sunt foarte bune.

Edited by StefanSC, 31 May 2016 - 11:46.


#8
Maximilian94

Maximilian94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.05.2016
eu am acasa doua compacte dar vreau sa trec pe DSLR

#9
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pai GX-7 are senzor comparabil ca dimensiuni cu un DSLR, are obiective interschimbabile, vizor (electronic), tot ce-i lipseste e mecanismul cu oglinda si prisma (sau in cazul D5200/ D3300, pentaoglinda). In afara de fotografia de actiune si fotografie in lumina foarte foarte scazuta (gandeste-te bar cu lumina stinsa asteptand tortul;)) , va lasa un D5200 sau D3300 in urma rau de tot.

#10
Maximilian94

Maximilian94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.05.2016
Ma intereseaza si pentru filmari,eu sunt acordeonist si am facut unele clipuri cu d5300 si am fost f multumit pentru calitate.Sunetul este luat din mixer deci am neaparat nevoie de intrare pentru microfon
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XFpcpuYz5j8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xv_e_E6DRD8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Sa ma ierti pentru exprimare dar din punctul meu de vedere camerele astea sunt doua gunoaie marca Nikon. Ori iei un mirorless si renunti la ergonomie, ori iei un DSLR la care macar ai niste butoane, un grip. De ce nu mergi pe un D7100 second sau chiar nou, vor veni oferte foarte bune

Eu as lua si un D300 vechi de cand lumea in loc de modelele expuse de tine.

Edited by nicolaie, 31 May 2016 - 13:46.


#12
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Aaah... inteleg Posted Image. Atunci in zona 2000-2500 nu prea ai ce mirroless-uri sa iei. Va trebui DSLR. Si doar D5200 bifeaza ceea ce iti doresti, inclusiv input de microfon.


@nicolaie: Sa iti spun ca un mirroless gen E-M5 sau GX-7 sta mai bine ca ergonomie decat un D7000? Posted Image

Edited by StefanSC, 31 May 2016 - 13:51.


#13
Maximilian94

Maximilian94

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.05.2016
din concluziile pe care le treag cred ca raman pe 5200

#14
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostStefanSC, on 31 mai 2016 - 13:46, said:

Aaah... inteleg Posted Image. Atunci in zona 2000-2500 nu prea ai ce mirroless-uri sa iei. Va trebui DSLR. Si doar D5200 bifeaza ceea ce iti doresti, inclusiv input de microfon.


@nicolaie: Sa iti spun ca un mirroless gen E-M5 sau GX-7 sta mai bine ca ergonomie decat un D7000? Posted Image

Vizorul optic si durata bateriei fac si ele obiectul ergonomiei din punctul meu de vedere, si aici sigur nu stau mai bine. Apoi, corpul acelor camere e sigur mai mic, si nu vad cum pot garanta o priza mai buna in mana. Nu le-am incercat, deci nu te pot contrazice. Eu nu as lua unul din modelele alea din cauza senzorului mic, mi se pare mic si senzorul de crop, vreau profunzime cat mai mica si sharpness cu obiective cat mai ieftine.

#15
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Pentru inceput ambele sunt destul de OK. Nikon D3300 are un senzor mai bun, Nikon D5200 are un sistem de AF mai complicat si mai multe setari disponibile. Ambele au un ecran din care setezi cam 99% din ce ai vreodata nevoie sa schimbi in timpul fotografierii. E mai facil cu butoane hardware dar e si chestie de gust.
La orice aparat este o curba de invatare. Ea este cu atat mai abrupta pe masura ce aparatul este mai complex si cunostintele utilizatorului sunt mai reduse.
Un Nikon D300 care nu mai e produs de multi ani si a fost un aparat profesional la vremea lui este riscant sa-l iei acum deoarece s-ar putea sa ii moara shutter-ul (profesionistii folosesc aparatele foarte mult asa ca uzura s-ar putea sa fie mare) destul de repede.
Daca vrei nou mai bine iei un Nikon D3300 cu un obiectiv mai flexibil (gen 18-105 mm) decat un D5200 cu 18-55 mm. Parerea mea.

#16
atyclb

atyclb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 04.08.2006

View Postnicolaie, on 31 mai 2016 - 13:46, said:

Sa ma ierti pentru exprimare dar din punctul meu de vedere camerele astea sunt doua gunoaie marca Nikon. Ori iei un mirorless si renunti la ergonomie, ori iei un DSLR la care macar ai niste butoane, un grip. De ce nu mergi pe un D7100 second sau chiar nou, vor veni oferte foarte bune

Eu as lua si un D300 vechi de cand lumea in loc de modelele expuse de tine.
D 300 parca nu avea filmare si omul zice ca vrea musai sa aiba. Alfel  D300 a fost o camera la care am visat multa vreme. M-am jucat mai demult cu un D 3000 de care am fost dezamagit, mi-a parut mai slab decat Pentax K100 - ce aveam eu atunci - in conditiile in care D3000 era cam cu 5 ani mai nou. Ce vreau sa spun e ca seria  3000 imi pare  castrata. Am un prieten cu D5200 si imi pare o camera mult mai buna. Dar cu un pic de rabdare (mai scade pretul) se poate lua un 7100, care e cu totul altceva.

Edited by atyclb, 02 June 2016 - 19:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate