Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Aparate(foarfeci) de tuns gardul viu pe benzina , electrice , acumulatori

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Am cautat aproape peste tot discutii despre aceste aparate in Romania . Majoritatea discutiilor despre acestea , oricum putine la numar se prezinta la modul banal (despre necesitatea achizitionarii) , urmate instant de niste recomandari ce seamana clar cu.... reclama platita .
Discutii despre gardul viu , intretinere , toaletare sunt "1 milion" , dar aproape nimic despre "utilajele" de intretinere.
Am incercat si pe topicul "Motocoase 2" , dar colegii de acolo nu folosesc !
As prefera opinii de la posesori de astfel de masini si nu impresii create de marketing sau din auzite.
Propun sa discutam aici despre :
- puterea necesara
- electric vs. benzina vs. acumulator
- lungimea lamelor necesara
- grosimea crengutelor ce pot fi taiate
- firme si modele recomandate , diferente intre ele
- usurinta in utilizare si chiar utilitatea lor sau daca niste foarfeci clasice ar fi suficiente
- etc.
Astept opiniile voastre !

Edited by FAP, 31 May 2016 - 10:02.


#2
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Vad ca citesc multi , dar fara sa raspunda. Am sa scriu despre ce doresc eu :
- de fiecare data cand am ales o varianta de "scule" de gradina electrice....am ajuns ulterior la benzina , deci am dat banii de 2 ori
- pentru acest tip de activitati eu prefer marca Stihl
- am oscilat intre Stihl HS 81 T , 81 R sau varianta mai mica de 45 cm HS 45
Dupa cateva discutii cu persoane care se pricep in domeniu , mi-au recomandat HS 45 deoarece HS 81 T/R sunt destinate uzului profesional pentru strazi , parcuri (volume foarte mari).
Singura mea nelamurire este ....ce inseamna "cutite slefuite pe o parte" !!!

Edited by FAP, 31 May 2016 - 12:10.


#3
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
deci cam asa ceva ma gandeam si eu sa iti propun , cele mai fiabile sunt ustensilele cu motor pe benzina  ( stihl sau husqvarna ) avand si ele unele mici dezavantaje ( zgomotul si cateodata fumul nacacios daca nu suntem atenti la pregatirea amestecului benzina + ulei )
daca tot faci o investitie in domeniul asta eu as arunca o privire si la motocoasele cu mai multe  operatii diferite genul asta http://www.lacosma.r...sqvarna-122-ld/
cutite slefuite pe o parte - vezi modul de ascutire si la un foarfec normal ( de croitorie )  se ascute doar dintro parte......

#4
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Am studiat variantele de la Stihl KM 55 , are si Makita ceva asemanator dar Makita nu mai cumpar NICIODATA ! Problemele sunt urmatoarele :
- in general nu cred in sculele multifunctionale
- pretul de aprox. 2000 de lei scula + aprox. 2000 de lei "foarfeca"Posted Image  , daca faci suma la toate accesoriilePosted Image
- detin deja motocositoarea Stihl cu fir si cutit
- detin deja 2 drujbe (electrica usoara + benzina)
- deci daca detin cam tot ce face mai raman "foarfeca " gard viu si "sapatoarea" - deci cumpar HS 45 cu un pret relativ decent si ramane....doar sapatoarea.
In viitor voi cumpara si o multifunctionala dar "fara prelungitoare" = Stihl MM 55
PS - Ai citit comentariile din link-ul tau ???

Edited by FAP, 31 May 2016 - 12:41.


#5
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
nu  , nu am citit , am facut doar  o cautare rapida la o scula multifunctionala

#6
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
In principiu ma asteptam ca la o multifunctionala sa existe economii financiare ! La Stihl un HS 45 (are motor si lama de 45 cm) are un pret . de aprox. 1200 de lei si un prelungitor cu foarfeca de multifunctionala(fara motor) e aprox. 2000 leiPosted Image  ???
In plus tot ce e multifunctional face multe dar nici o chestie bine fata de "chestiile" dedicate !!!
PS - Citeste comentariile sunt in josul paginii ! In plus "scula" are doar fir de taiere , fara posibilitatea de a monta cutite !

Edited by FAP, 01 June 2016 - 11:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate