Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Polita RCA.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
50teo59

50teo59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.08.2013
Va salut,
doresc un sfat despre locatii unde pot face asigurare RCA, in Galati.

    Eventual un asigurator mai 'ieftin'.
  Va multumesc.

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
https://www.rca-ieftin.ro/

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Te duci la un broker şi alegi ce-ţi convine din ofertă.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 50teo59, on 31 mai 2016 - 07:11, said:

Va salut,
doresc un sfat despre locatii unde pot face asigurare RCA, in Galati.

Eventual un asigurator mai 'ieftin'.
  Va multumesc.

Preturile vor fi la fel,stai linistit,indiferent de agent.

#5
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007
La Emag ai aproape toti asiguratorii, vezi care iti convine, iti trimite polita pe mail apoi cu curierul direct la tine acasa.

#6
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Iti trimite polita pe mail numai daca achiti online, altfel doar folosind curierul cu plata ramburs.

#7
AlinCosmin

AlinCosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 28.04.2013
De la eMag am cumparat eu saptamana trecuta. Platit online, la 10 dimineata, in cateva minute am primit mail, iar pe la 4 a venit si curierul.

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
www.rcapedia.ro

#9
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

 dacibesti, on 31 mai 2016 - 07:51, said:

La Emag ai aproape toti asiguratorii, vezi care iti convine, iti trimite polita pe mail apoi cu curierul direct la tine acasa.
Alea ieftine se platesc exclusiv online la Emag

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

 adisz, on 31 mai 2016 - 07:31, said:


Preturile vor fi la fel,stai linistit,indiferent de agent.
Merg la acelasi broker de 9 ani si mi-a dat mereu liste cu preturi unde cel mai mare RCA  era si triplu fata de cel mai ieftin. Anul trecut am prins o castana cu 198 de lei pe 1 an, la motor de 1.7L

 cjo, on 31 mai 2016 - 08:49, said:

Iti trimite polita pe mail numai daca achiti online, altfel doar folosind curierul cu plata ramburs.
Mare branza. Azi aproape toti au un card.

#11
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Iti faci singur pe www.RCApedia.ro , cum spune si @aris86, si o primesti in 24 de ore. Chiar mai ieftin decat e-magul.

#12
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Eu știam că e același preț, indiferent de unde iei (agenție, broker sau online). În februarie așa era, s-a schimbat legea cumva? Pentru că exact în lege interzicea prețuri diferite în funcție de unde cumperi, diferențele de preț țin doar de asigurător.

Edited by Bogdansv1, 31 May 2016 - 18:15.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
e acelasi pret peste tot, online sau fizic, la sediul asiguratorului sau la broker. mai pot aparea diferente la brokerii fizici, care mai rup din comisionul lor ceva. dar cazurile sunt tot mai rare, comisioanele sunt si la un sfert din cat erau acum doi ani. majoritatea mai fac reduceri doar pe la microbuze unde o asigurare e de la 4000 lei/an sau la camioane unde e de peste 10000 lei/an.

#14
Paul_Fly

Paul_Fly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.12.2013
Tare as vrea sa va vad pe cei care incheiati polite online cand aveti o dauna, la cine va adresati sa va ajute ?! Tot la "online" sau va amintiti de un prieten care lucreaza la un broker in oras ? (In cazul din urma nu se respecta strategia Win-Win).
Unii o sa spuna ca nu au nevoie de ajutor ca e foarte simplu sa completezi acel constat dar cam 80 % din persoane intampina probleme la completarea lui sau nu stiu ce acte sa solicite sau sa inmaneze, dupa caz.
De aceea va recomand sa cautati un broker (in fiecare oras sunt mai multe firme de broker sau reprezentanti) care sa va castige increderea.
Aceasta se poate face in felul urmator:
faci o simulare online unde o sa apara preturile celor 10 companii de asigurare care vand in acest moment pe piata asigurari RCA dupa care te duci la broker.
In ziua de astazi multi brokeri vand produsele companiilor in functie de comisionul pe care il primesc. Comisionul variaza de la o companie de asigurari la alta.
Cel mai important e sa solicitati brokerului oferta scrisa sau sa va arate monitorul.  Atunci cand spune "cel mai mic pret este ... ron" fara sa-ti arate vreo dovada atunci trebuie sa ai mai mare grija...

PS: Pretul RCA-ului de la o companie de asigurari este acelasi indiferent de cine il vinde (broker, agent PF sau angajat)

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Și ce să facă brokerul în cazul în care ai accident? Cumva să te îndrume la sediul asigurătorului pentru că tu nu ești în stare să-l găsești singur?

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
ala nu e broker, e vanzator. din pacate sunt multi in piata. destui din astia sunt convins ca nici nu stiu pe unde au sediile toti asiguratorii rca din oras.

#17
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
PRO TIP - Du-te la brokeri offline, gasesti preturi reduse si cu 50%.

Eu am facut anul trecut asigurare cu 280 lei pe un an, la Emag si alte siteuri de asigurari ma costa peste 580 lei...

Si nu, nu e asigurare fake, am verificat pe baza de date CEDAM si apare valabila asigurarea.

Cine ia asigurare de la Emag/RCA-Ieftin samd.  fie e foarte bogat, fie e foarte lenes. Prost nu zic ca ar fi, stiu ca multi dintre voi ati luat de acolo Posted Image

PS: de ce e mai ieftin la unii decat la altii? Pentru ca fiecare firma de asigurari ofera un comision la brokeri, intre 10% si 15%. Daca brokerul vrea sa faca o treaba buna, isi opreste numai 5% iar restul de 10% ti-i scade tie din pretul asigurarii ( adica pe asigurare o sa-ti apara pretul normal, dar el o sa iti restituie cei 10% din comision).

Edited by lex2010, 31 May 2016 - 22:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate