Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Achizitie router pentru o hala lunga de 130m

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
andur

andur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.09.2005
Buna ziua, ma intereseaza achizitionarea unui router pentru a acoperi o hala lunga de 130m. Cu o "trompeta" - nu mai stiu modelul - am reusit sa acopar distanta.
Am 400-500 RON!!!

Edited by andur, 31 May 2016 - 07:08.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
De ce sa te chinui cu un singur router cand poti lua mai multe ca sa acoperi mai bine?

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Doar ca sa "acoperi" nu inseamna mare lucru.
Pentru ce anume ai nevoie de acoperire ? Ce o sa folosesti in partea de client ? Nr. de clienti,..banda ...?...etc

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Hala are cumva si structura metalica?
Uite o varianta: router cu mai multe antene, peste 250 lei (ca acele antene chiar sa insemne ceva), pus in mijlocul halei cu antena din mijloc, fixa si celelalte prelungite.
Te duci asa, pe cativa metri, dar la extremitati, semnalul va fi slab. Routerele acestea, nu sunt concepute pentru a acoperi sute de metri.

#5
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Cu un router bun si o antena pentru exterior de tip grid vei avea acoperire pe toata suprafata, fara nicio problema.
Eu ti-as recomanda asa ceva  http://www.tp-link.r...L-ANT2424B.html
Sau varianta cu un router bun + un acces point de putere mare http://www.tp-link.r...-37_CPE510.html

Edited by primuministru, 31 May 2016 - 09:46.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Cu asa ceva - http://www.mondoplas...2780-pg_ft-5791
Am semnal la 100 m intr-o hala de 80m - montat la un capat ( da iese un pic si in afara halei :D )
Daca ai posibilitatea sa-l pui la mijlocul halei iti acopera tot - acum depinde si de caracteristicile halei si de cate PC-uri se conecteaza la el.

Edited by eiffel, 31 May 2016 - 09:59.


#7
andur

andur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.09.2005

 ndor, on 31 mai 2016 - 08:26, said:

Doar ca sa "acoperi" nu inseamna mare lucru.
Pentru ce anume ai nevoie de acoperire ? Ce o sa folosesti in partea de client ? Nr. de clienti,..banda ...?...etc
"Äcoperire" inseamna sa ma pot conecta la internet. Am un anumit site la care trebuie sa ma conectez pentru anumite instructiuni de lucru si soft-ulete. La routerul respectiv se vor conecta concomitent maxim 4-5 persoane.

#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Ok . Cu ce anume se vor conecta ? Telefon , tableta , laptop sau vreun device dedicat ?
Inteleg ca nu este un trafic mare .
Intre locul unde va fi montat AP-ul si utilizatori exista obstacole ?

#9
andur

andur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.09.2005

 ndor, on 31 mai 2016 - 10:17, said:

Ok . Cu ce anume se vor conecta ? Telefon , tableta , laptop sau vreun device dedicat ?
Inteleg ca nu este un trafic mare .
Intre locul unde va fi montat AP-ul si utilizatori exista obstacole ?
Conectare? In special cu laptopul si dupa aceea: tableta, telefon. Obstacole? La 3-4 de sol n-am nimic. O sa-i caut cea mai buna pozitie.
99% cred ca acesta va fi  TP-Link CPE510 http://www.tp-link.r...-37_CPE510.html

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Eu i-ti recomand asta http://www.antenewir...ro/48291.p.html
Eu cu vreo 15 clase mai sus decat orice TP-Link. Asta daca vrei sa ai echipamentul up de 99% din timp , fara probleme de freeze sau resart-uri .
Banuiesc ca e ceva mai profi chestia cu hala .

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 andur, on 31 mai 2016 - 11:13, said:

99% cred ca acesta va fi  TP-Link CPE510

Pai atunci, de ce ai zis ca vrei ROUTER ?
Asta e ACCES POINT !

#12
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
TP-Link CPE510 e cea mai buna alegere si are cel mai bun raport pret/calitate.Pentru ce ai tu nevoie e mai mult decat suficient.Am montat asa ceva acum vreun an intr-un depozit ( nu dau nume, ca nu e relevant, dar pot spune ca e vorba de un en-gros de legume/fructe) de aproximativ 6-700mp si functioneaza si in prezent fara nicio problema.Acopera necesitatile a vreo 30-35 persoane care se conecteaza in general cu tablete sisau telefoane mobile.

 eiffel, on 31 mai 2016 - 11:59, said:

Pai atunci, de ce ai zis ca vrei ROUTER ?
Asta e ACCES POINT !

Probabil nu a stiut ca exista si alte alternative.Si de ce trebuie sa urli in halul asta ?

Edited by primuministru, 31 May 2016 - 12:12.


#13
andur

andur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.09.2005

 primuministru, on 31 mai 2016 - 12:12, said:

TP-Link CPE510 e cea mai buna alegere si are cel mai bun raport pret/calitate.Pentru ce ai tu nevoie e mai mult decat suficient.Am montat asa ceva acum vreun an intr-un depozit ( nu dau nume, ca nu e relevant, dar pot spune ca e vorba de un en-gros de legume/fructe) de aproximativ 6-700mp si functioneaza si in prezent fara nicio problema.Acopera necesitatile a vreo 30-35 persoane care se conecteaza in general cu tablete sisau telefoane mobile.



Probabil nu a stiut ca exista si alte alternative.Si de ce trebuie sa urli in halul asta ?
Asa este nu am stiut ca sunt si alte posibilitati.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca ai deja un router ( sau un server ) atunci da, poti mereg linistit pe TP-Link,

 primuministru, on 31 mai 2016 - 12:12, said:

Si de ce trebuie sa urli in halul asta ?

Nu am "urlat" am subliniat - sunt doua lucruri distincte. Si trebuia lamurita problema.
Un router wireless poti sa-l folosesti ca AP , dar un AP nu merge ca router.

#15
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 eiffel, on 31 mai 2016 - 14:49, said:

Nu am "urlat" am subliniat - sunt doua lucruri distincte. Si trebuia lamurita problema.
Un router wireless poti sa-l folosesti ca AP , dar un AP nu merge ca router.

Scuze pentru obserrvatie ! Ai dreptate in privinta routerului, asa am mentionat si eu la postul #5.Dar AP-ul ala de la TP-Link poate functiona ca AP / Client / Repeater / AP Router / AP Client Router (WISP/ si are capacitatea de a prelua/reda semnal si de la un router mediu.Bineinteles , pentru o mai buna functionare si performante ridicate se recomanda folosirea unui router compatibil Gigabit, dual-band si minim 300/450 Mbps Wi-Fi.

#16
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Daca ai echipamente de retea care stiu doar 2.4GHz, acel 510 nu o sa te ajute cu nimic. Dual band e o solutie mai buna.
In plus, s-ar putea sa gresesc, 510 are antena directionala, deci merge doar pe o arie definita. Din ce am vazut pana acum modelele de genul asta sunt utilizate in pereche pentru conexiuni punct la punct intre doua locatii mai indepartate.

Un router bun, pus la mijloc cred ca e suficient pentru ce vrei tu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate