Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Adresa buletin - intre tranzactii imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
endlessly

endlessly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.03.2016
Salutari,


Am vandut de curand o garsoniera - locatie la care aveam buletinul facut. Intre timp m-am mutat cu o ruda in timp ce imi cautam un apartament. Am gasit si apartamentul la scurt timp. Pe buletinul meu este adresa de la garsoniera vanduta, reprezinta acest lucru o problema pentru contractul de vanzare-cumparare ce urmeaza sa il fac pentru achizitia apartamentului? As vrea sa imi fac buletinul direct cu adresa noua - cea de la apartamentul achizitionat.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu, n-are adresa nicio legătură. Nu te-ntreabă notarul unde stai, dacă e sau nu locuința ta etc.

Edited by althea, 31 May 2016 - 04:52.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ti-ai fi putu pune intrebarea si in sens invers, tu cand ai vandut apartamentul, cumparatorul avea buletinul la adresa ta?

evident ca actele se fac ulterior, pe baza contractului VC, adica a titlului de proprietate.

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu e nici o problema.
Cumperi apartamentul si iti faci CI nou cu domiciliul acolo.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Adresa de domiciliu este aceea adresa pentru care ai acte de proprietate.Asta se trece in CI.
Este foarte logic sa ai adresa veche in CI.
In momentul cand devii proprietar pe noua locuinta,atunci si doar atunci iti poti face CI cu noul domiciliu.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 adisz, on 31 mai 2016 - 08:19, said:

Adresa de domiciliu este aceea adresa pentru care ai acte de proprietate.Asta se trece in CI.
Nu chiar - nu e musai să fii proprietarul domiciliului. Vezi de exemplu cazul copiilor care locuiesc cu părinții.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
radunic
Apreciez placerea de a contrazice.
Dar in intrebarea initiatorului nu apare nici macar una bucata copil.
Asa ca raspunsul l-am dat in consecinta.Esti de acord?

Edited by adisz, 31 May 2016 - 10:08.


#8
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu e obligatoriu sa fii proprietar ca sa ai domiciliul la o adresa, daca ar fi asa, ar fi plina tara de oameni fara domiciliu/buletin.
Doar ca iti trebuie o declaratie de la proprietar ca accepta sa te domiciliezi acolo.

Deci in cazul lui putea sa isi faca o noua CI cu domiciliul la ruda atata timp cat ruda venea cu el la SPCLEP si isi exprima acordul.
Oricum pana expira actuala CI vei ramane inregistrat la vechea adresa. Apoi iti faci unde vrei.

Edited by vubiv, 31 May 2016 - 10:14.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
vubiv
Ai dreptate in totalitate si tu.
Dar ceea ce zici ,nu are absolut nici o legatura cu ce a intrebat initiatorul


 endlessly, on 31 mai 2016 - 02:36, said:

Salutari,
Am vandut de curand o garsoniera - locatie la care aveam buletinul facut. Intre timp m-am mutat cu o ruda in timp ce imi cautam un apartament. Am gasit si apartamentul la scurt timp. Pe buletinul meu este adresa de la garsoniera vanduta, reprezinta acest lucru o problema pentru contractul de vanzare-cumparare ce urmeaza sa il fac pentru achizitia apartamentului? As vrea sa imi fac buletinul direct cu adresa noua - cea de la apartamentul achizitionat.


#10
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 adisz, on 31 mai 2016 - 10:07, said:

radunic
Apreciez placerea de a contrazice.
Dar in intrebarea initiatorului nu apare nici macar una bucata copil.
Asa ca raspunsul l-am dat in consecinta.Esti de acord?
Răspunsul tău era restrictiv și putea induce în eroare. De aici precizarea că nu e musai să fii proprietar pentru a avea o anume adresă în CI.
Am încheiat OT...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate