Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Neconvocarea sedintei ordinare a Consiliului Local

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Mathushalem

Mathushalem

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.05.2016
Va rog sa ma ajuti in gasirea unui raspuns referitor la o situatie aparent conflictuala.
Astfel, probabil pentru evitarea unor discutii referitoare la anumite investitii, care ar putea avea un impact electoral negativ si fiind in campanie electorala, primarul nu-si indeplineste atributiile conform Legii 215/2001, ART. 39 (1) Consiliul local se întrunește în ședințe ordinare, lunar, la convocarea primarului.
Cutuma era ca sedintele sa se desfasoare de obicei dupa 24-25 ale lunii, in ultima zi de joi a lunii. Suntem acum in 30 si nu am primit convocator ! Am intrebat secretarul primarie si mi-a raspuns ca nu sunt proble de dezbatut. Este un fapt cel putin ciudat...dac nu o eschiva ordinara. Este adevarat ca alegerile locale au loc peste o saptamana...dar intrebam ;
Este normal ? Este sanctionabil acest comportament ? Conform carei lei ?
Multumim

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Face economie la bugetul local si isi rezolva unele probleme astfel.
Daca ati fi fost descurcareti (consilierii) ati fi gasit un proiect pe care sa-l dezbateti si pentru care sa faceti sedinta ordinara.

Edited by althea, 31 May 2016 - 05:05.
ironie - te rog sa nu mai faci de-astea pe Juridic


#3
Mathushalem

Mathushalem

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.05.2016
Ok...faptul ca face economii este una...probabil pentru a mai compensa din celtuielile nesabuite facute acum, in prag de alegeri. Stiam desigur si despre posibilitatea de a convoca o sedinta extraordinara la propunerea a 1/3 din nr total de consilieri. Problema este ca nu mai este timp sa convoci Consiliul in sedinta extraordinara pt  luna mai si sunt destule de dezbatut. Eu intrebam daca acest comportament dscretionar si abuziv (incalca legea nu?) este SANCTIONABIL si de ce lege ? Daca as fi vrut o parere de pescar amator as fi cerut-o pe FB sau mai stiu eu unde...asa am cerut=o pe un site juridic si asteptam sfatul unui profesionist. otusi...multumim..desi nu ne-ati ajutat deloc, mai ales cu ”subtilul” mesaj din final. Poate il aplicat dvs...Lecturi placute...

#4
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
De ce am scris? Pentru ca in comuna unde locuiesc s-a intamplat la fel acum 4 ani in prag de alegeri (pentru economii). Nu s-a intamplat nimic din punct de vedere legal, iar unii consilieri nu au mai fost realesi.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMathushalem, on 30 mai 2016 - 21:19, said:

Este sanctionabil acest comportament ? Conform carei lei ?
Nu este, trebuia prevăzută în lege sancțiune pentru neîndeplinirea obligațiilor de la 39 (1) și nu este. După cum vezi la art 72 (2), în afară de prefecți nimeni n-are ce să le facă  și nici ei nu-i pot atinge decât în anumite condiții.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate