Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Seat leon 2.0tdi 140cp vibreaza toata masina zici ca se dezmembreaza

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
ionutzel10097

ionutzel10097

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 05.12.2013
Salut am achizitionat de curand un leon de 140cp din 2006 masina la inceput mergea fara nici o problema am luato de la cluj e cu dsg, drumul de la cluj bucuresti a mers okay am facut 2000km intr-o saptamana :D alaltaieri am plecat la mare la constanta pe drum okay masina am pus motorina de la mol cu toate ca imi consuma cam mult in astia 2000km am facut 4 plinuri 2500 nu stiu exact cati in fine...
cand am plecat de la mare pe drum de la 80 in sus o mica trepidatie ,,, am zis ca e ok e drumul nasol am puso pe pilot la 160 si no problem dar azi am plecat la targu jiu si masina face in asa fel incat zici ca se destrama asa tare trepideaza nustiu cum sa descriu zici ca nu e prins motorul in suruburi :D tremura cumva din mijloc ... tot drumul mi-a facut figuri de la 80 in sus  pana in 80 nimic tata spune ca este volanta...eu nu cred pt ca nu face decat la o anumita viteza si daca nu o mai accelerezi numai face am zis ca se rupe pe drum bine ca am ajuns acasa de la 120 in sus numai facea ... cateodata face si dupa 120 daca bagi picioru in ea pana in 180 are momente si momente  habar nu am ce sa fac am citit pe forum unii spun sa sunt rupte planetarele din cutie
Puteti sa imi dati un sfat? as vrea daca se poate sa nu cheltui prea mult are numere rosii si nu are taxa platita si nu stiu cat imi permit sa investesc in ea adica, nu as vrea sa ii iau jenti noi si sa se dovedeasca a fi volanta de vina sau sa schimb volanta si sa fie altceva :D

#2
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012
Ai luat o masina alergata de 10 ani si acum zici ca nu prea iti permiti sa investesti in ea? Posted Image)
Pai la ce te asteptai?
Raspunsul este mecanic, nimeni nu poate ghici ce are de fapt mai ales pe forum, altfel dadeau faliment service urile Posted Image) adica de service nu scapi, poti sa intrebi in stanga si in dreapta dar tot acolo ajungi.

Edited by alin62, 30 May 2016 - 20:15.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Masina din 2006 si face fite la "dupa 120 daca bagi picioru in ea pana in 180" . Poate are grija de tine si ar trebui sa ii multumesti.

Poti sa verifici si tampoanele de la motor, dar sunt mult prea multe posibile cauze.

Edited by pasilla, 30 May 2016 - 20:16.


#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Poti sa incerci o echilibrare a rotilor.

#5
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 16.07.2008
Asa se manifesta DSG-ul cand isi da duhul, in mod normal. Din cate am citit eu pe forumul VW, este un semn ca trebuie inlocuit blocul de valve.  Ca idee, a avut schimbat uleiul in cutia de viteze la timp?
Incerca sa schimbi treptele manual si vezi in ce treapta incepe a tremura. Mai poti sa incerci sa pui in Sport cutia si vezi daca mai are acelasi comportament. Sunt o multime de posibile probleme cu aceste simptome dar la o masina de 10 cu DSG cred ca prima posibilitate este totusi cutia de viteze.

Edited by mkdan2004, 30 May 2016 - 20:34.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Tot nu inteleg de ce va aventurati la un DSG pe o masina sh rulata peste 2-300.000km... si asa pe 2.0tdi-ul ala mergi la noroc, cu injectoare, turbo, consum de ulei, consuma mai mare fata de 1.9tdi, iar tu ai mai bagat si dsg in ecuatie. Si inmatriculatul o sa te coste destul, lasa jantele... :)

#7
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Rotile nu-s dezechilibrate?  Poate ai pierdut un plumb.

#8
ionutzel10097

ionutzel10097

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 05.12.2013

 mkdan2004, on 30 mai 2016 - 20:29, said:

Asa se manifesta DSG-ul cand isi da duhul, in mod normal. Din cate am citit eu pe forumul VW, este un semn ca trebuie inlocuit blocul de valve.  Ca idee, a avut schimbat uleiul in cutia de viteze la timp?
Incerca sa schimbi treptele manual si vezi in ce treapta incepe a tremura. Mai poti sa incerci sa pui in Sport cutia si vezi daca mai are acelasi comportament. Sunt o multime de posibile probleme cu aceste simptome dar la o masina de 10 cu DSG cred ca prima posibilitate este totusi cutia de viteze.
nu cred si in sport face la fel si daca ii dau pe manual si dau a 3 la fel face..  am sa opresc maine sa vad poate sunt rotile dezechilibrate am fost in seara asta la un mecanic si a iesit cu ea a luat stanga total si sa invartit in cerc se aude un trancanit ceva s.a uitat la planetara si a zis sa vin maine sa o dea jos sa nu fie rupta din cutie
sa fiu sincer vanzatorul mi.a spus ca i.a schimbat volanta si discuri si uleiul etc
am vazuti mi.a placut mers rotund... am luato eram satul dupa ce am vazut doar rable inmatriculate aici de 2 ani si nu intrau nici in viteza am zis mersi doamne  ca am gasit asta...
acuma.... nu stiu ca si ala avea un seat si mi.a dat o volanta a zis ca e volanta veche dar sa nu fie a lui..oricum are burdufurile planetara schimbate si discurile

(am vaz Peugeot 1.6 hdi din 2011 varza volanta batea parbriz spart zgariata bara atinsa rupta  leul de la spate furat si era 2011)

Edited by ionutzel10097, 30 May 2016 - 21:45.


#9
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Daca pleci de pe loc si accelerezi puternic face? Daca face este planetara (mai exact tripoda). Daca demarezi si nu schiteaza nimic problema este in alta parte (cutia cred din moment ce face in anumite plaje de viteza...).

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am luat anu trecut set complet de hankook.  Am mers normal si totul a fost perfect in primii 12000km. Anul asta cand deja m'am intepenit la volan , 2000 km in 3 zile Tm-Budapesta-Tm , apoi Tm -Bucuresti-Tm,  am observat ca la 140 incepe sa trepideze. Deja se cere o echilibrare. Se uzeaza diferit rotile mai ales daca mai scapa cate o groapa.

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 ionutzel10097, on 30 mai 2016 - 20:03, said:

,,,,
am citit pe forum unii spun sa sunt rupte planetarele din cutie
,,,,
Asta-i de pus in rama ! Posted Image  
Daca erau " rupte " planetarele , nu o mai urneai de pe loc..

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Poate ai pus benzina. Am vazut odata un papuc dansand pe roti dupa o faza de-asta :)
Dar din simptomele tale nu e cazul. Erori ai? O asemenea manifestare ar trebui sa-ti aprinda check engine.

Edited by caiuscorneliu, 31 May 2016 - 08:28.


#13
ionutzel10097

ionutzel10097

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 05.12.2013
nu. am verificat si becul nu e lipit scoci pe el adica se aprinde. acum imi face de la 80 in sus cateodata si la 60

 Cap-shoot, on 30 mai 2016 - 23:20, said:

Daca pleci de pe loc si accelerezi puternic face? Daca face este planetara (mai exact tripoda). Daca demarezi si nu schiteaza nimic problema este in alta parte (cutia cred din moment ce face in anumite plaje de viteza...).
nu nu face chiar merge perfect la viteze mici

de la cutie ce sa fie?volanta sau ce cam cat ar costa reparatia in cel mai fericit caz

Edited by ionutzel10097, 31 May 2016 - 09:33.


#14
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Ăsta e ,șmecheria mai și costa !

În alta ordine de idei ,orice oraș are un service mai profilat pe o marca anume !

Cauți un service de genul ,le explici problema băieților și de acolo vezi care e problema ,poate fi de la planetare și scapi cu 200 lei sau poate fi de la dsg și costa 4000 lei !

O diagnoza costa pana în 250 lei dar făcută bine te poate salva de alte piese schimbate după ureche ,mai ales ca tu ești  copac în mecanica !(fără supărare ).

Spor și neapărat mecanic ,aici pe forum în cel mai bun caz nu faci nimic  ,decât sa citești păreri !

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 ionutzel10097, on 30 mai 2016 - 21:37, said:


am vaz Peugeot 1.6 hdi din 2010 varza(virgula) volanta batea(virgula) parbriz spart(virgula) zgariata(virgula) bara atinsa(virgula) rupt leul de la spate(virgula) furat si era 2011
Sau poti sa foloseti asta: , !

#16
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Peugeot ul ăla săracul ,pe lângă faptul ca a fost omorât gramatical  ,era și intr-o perioada incerta ,volanta și alea erau din 2010 ,leul rupt ,furat era din 2011..ăsta e !

Edited by Al3csutzul, 31 May 2016 - 10:39.


#17
ionutzel10097

ionutzel10097

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 05.12.2013

 Al3csutzul, on 31 mai 2016 - 09:58, said:

Ăsta e ,șmecheria mai și costa !

În alta ordine de idei ,orice oraș are un service mai profilat pe o marca anume !

Cauți un service de genul ,le explici problema băieților și de acolo vezi care e problema ,poate fi de la planetare și scapi cu 200 lei sau poate fi de la dsg și costa 4000 lei !

O diagnoza costa pana în 250 lei dar făcută bine te poate salva de alte piese schimbate după ureche ,mai ales ca tu ești  copac în mecanica !(fără supărare ).

Spor și neapărat mecanic ,aici pe forum în cel mai bun caz nu faci nimic  ,decât sa citești păreri !
tocmai am sunat la cineva care repara cutii.
Mi-a cerut 150 lei diagnoza electronica plus 500 lei daca trebuie sa desfaca cutia
Posted Image

#18
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Vrajeala ,ai fost la mecanic ,de unde știi ca e cutia ?

Cum cere 500 leu fără sa știe exact ce e în ea ?

Părerea mea ,mai caută!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate