Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Casa P + E Fantana Doamnei - Lehliu

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#1
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005
Salutare dragi colegi forumisti.

Mai am aproximativ o luna si incepe cosntructia viitoarei noastre case de week-end, si nu numai , de la tara.
Am vrut ceva mic, simplu si functional, dar neaparat cu 4 dormitoare in care sa ne retragem seara.
Nu am fi demarat acest proiect daca vechea casa batraneasca ar mai fi putut sa ne gazduiasca..

Pt moment voi atasa cateva planuri cu ceea ce ne-am gandit sa facem. Fata de ceea ce se poate vedea am schimbat geamul baii de la etaj pozitionandu-l pe fatada si adaugarea unui geam la zona bucatariei - living.

Voi reveni in cel mai scurt timp cu mai multe detalii.

Multumesc!

Attached Files



#2
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Accesul in camara/magazie nu e deloc functional.

Poti face o intrare din living in magazie si de acolo in camara,eventual daca o sa ai semineu pe lemne sa  ai acces usor la un mic stoc depozitat in magazie.

#3
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Daca magazia si camara , reprezinta ce se numeste pe la tara , o " aplecatoare " , mai bine inverseaza bucataria cu dormitorul , si fa un acces din bucatarie in spatiile anexe , asa cum este firesc .
usa aia din bucatarie ar fi chiar o usa de serviciu , acces spre camara , magazie , lemne pt semineu , si alte acareturi , sau chiar sa ai acolo la adapost o activitate pe timp naspa .

#4
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005
Salutare,

Intentionat am vrut ca acea camara/magazie sa fie in spatele casei. Arhitectul a impartit-o in 2 dar eu nu voi construi acel zid despartitor cu usa. Deasemenea voi pune usi mai mari pe laterale.
Vreau sa fac si un beci sub aceasta magazie pe o lungime de 3 metri, latimea fiind cea a magaziei de 2.5m.
Nu schimb pozitionarea bucatariei deoarece in fata casei va fi o terasa acoperita pe toata lungimea casei.
Incalzirea va fi pe centrala electrica, acel cos de fum apare in proiect pt ca "asa trebuia". casa nu va fi locuita iarna in urmatorii 5 ani decat poate de sarbatori cate o saptamana.
Nu exista in zona nici-un fel de utilitati, avem doar curent electric deja tras in curte la casa veche pe care am daramat-o 3 sferturi.
Vom face un nou put pt apa ( cel vechi are 17 metri adancime cu doar 3 metri de apa) , se va construi si o fosa septica - pe care nu cred ca o vom umple vreoadata nelocuind acolo non stop-
Toate camerele sunt mai mult sau mai putin subdimensionate deoarece vom sta in casa doar seara cand ne vom retrage la culcare. in rest timpul ni-l petrecem afara. Suntem satui de betoanele din Bucuresti.
Am dorit multe dormitoare deoarece suntem 3 generatii care vor fi acolo in weekend: parintii sotiei, parintii mei, eu cu sotia si cei doi kinderi mititeti ai nostri. In living vom avea canapea extensibila pentru musafiri.

Avem o echipa de 4 muncitori din regiune a caror lucrari le-am vazut pe la rude si care sunt recomandati pentru seriozitatea lor.
Plata se face pe etape, nu este necesara gazduirea lor acolo sau sa le frunizez hrana/tigari sau bautura cum se poarta in alte parti.
Materialele ne sunt puse la dispozitie de catre unchiul sotiei la pretul de achizitie. Afacerea acestuia fiind un depozit urias de materiale de constructii.
Ramane sa vad de unde aduc betonul, momentan m-am orientat catre Dimar din Jilava..

In momentul de fata am terminat de daramat 3 sferturi de casa si astept ca de la 1 iulie sa ne vina muncitorii.

#5
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005
Am daramat o mare parte din vechea casa care ne statea in cale.
Operatiunea mult mai dificila decat ma asteptam, s-au creat tone de moloz, chirpici , etc.
Am trasat cat de cat sa ne facem o idee locul noii case, problema este ca fata casei respectiv usa de acces ajunge pana la 2,5 metri de stalpul de curent care se afla in curte.
Sa vedem ce demersuri trebuiesc facute pentru a-l muta langa gardul proprietatii.

In alta ordine de idei, m-am gandit ca incalzirea sa se faca prin intermediul unei centrale electrice, avand in vedere faptul ca nu prea o sa locuim iarna acolo.
Iar apa calda sa fie prin instant pe gaz( butelie de aragaz). ce parere aveti ?

Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   759.25K   117 downloads
  • Attached File  2.jpg   758.42K   116 downloads
  • Attached File  3.jpg   705.13K   113 downloads
  • Attached File  4.jpg   710.61K   107 downloads
  • Attached File  5.jpg   937.02K   95 downloads


#6
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostURZI, on 07 iunie 2016 - 10:09, said:

In alta ordine de idei, m-am gandit ca incalzirea sa se faca prin intermediul unei centrale electrice, avand in vedere faptul ca nu prea o sa locuim iarna acolo.
Iar apa calda sa fie prin instant pe gaz( butelie de aragaz). ce parere aveti ?
Multumesc.
Am un unchi care are apa calda pe instant pe gaz cu butelie si este multumit...ma rog e plecat din tara si vine anual cam 2-3 saptamani...dupa 2 vizite de vreo 6 saptamani nu a consumat inca o butelie...
La incalzire de ce nu pe lemne? eventual cu un termosemineu ?

#7
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005
Mai simplu, ieftin și curat cu centrala termica electrică, plus spațiul f limitat. Având în vedere faptul că îi vom da drumul de câteva ori pe iarnă..  Cel puțin pt următorii ani până se vor muta cei bătrâni acolo.  Sunt totuși deschis la a folosi centrala și pt apa caldă și să renunț la instantul pe gaz. Dar apa caldă se va folosi din abundență, mai ales în week-end când seara vor face duș 6 - 8 persoane..

#8
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
alimentarea cu apa va fi din ce sursa?

#9
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005
Voi fora un nou put în curte, hidrofor . Nu există nici-un fel de utilităČ›i în zonă. Doar curent electric.

Edited by URZI, 07 June 2016 - 12:09.


#10
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Daca e vorba de put (banuiam) atunci iti recomand instant pe butelie... nu stii cum e apa din put si decat sa strice si centrala (care e mai scumpa) mai bine doar instantul - a se citi pe google despre problemele cu apa dura care creaza depuneri pe schimbatoarele de caldura din componenta centralelor.
PS: Avand in vedere ca nu vei incalzi iarna sa umpli instalatia cu agent termic rezistent la inghet ...asa protejezi centrala si de apa din put si de eventualele probleme cauzate de inghet.

Edited by brawnie, 07 June 2016 - 12:12.


#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Centrala electrica incalzeste apa folosind un boiler extern cu serpentina, care e mult mai ieftin, mai fiabil, mai usor de instalat, mai usor de depanat decat un instant.

Singura problema la boilerul extern este timpul de incalzire. In functie de puterea centralei si volumul boilerului, poate dura 1...3 ore pana cand se incalzeste.

Instantul face apa "instant" dar are un schimbator de caldura mult mai sensibil la calitatea apei decat un boiler banal.

Ca sa poti folosi centrala electrica, trebuie sa ai un bransament serios la curent, ideal ar fi trifazat. Ai asa ceva?

#12
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005
Nu este trifazic , de aceea nu vreau să "abuzez"  de centrală și pt apă caldă, o voi folosi doar pt încălzire atunci când va fi cazul... Sper ca alimentarea să facă față doar la încălzire.

#13
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Energia consumata pentru apa calda este de vreo 5 ori mai putina decat cea pentru incalzire, iar centrala stie sa dea prioritate la apa calda si apoi comuta pe incalzire.

Oricum daca vrei incalzirea electrica si nu ai un bransament serios, vei avea o problema. In cazul tau nu cred ca reprezinta o solutie viabila.
Bransamentul monofazat, teoretic si ideal, se poate face pana la vreo 10 kW. In conditii reale, se ajunge pe la vreo 6 kW in conditii de siguranta, care este o putere destul de mica pentru incalzirea unei case de 120 mp utili.
Problema se complica si mai tare pentru ca este locuita ocazional si vrei sa incalzesti casa "de la zero" intr-un timp scurt. Cu un bransament monofazat, pe timp de iarna, o sa dureze 2 zile pana se face cald in casa.
Eu zic sa te mai gandesti la problema asta...

Din aceleasi motive, va trebui sa faci o izolatie termica mult mai serioasa fata de ceea ce se considera "normal" pe la noi.

Edited by kolfleading, 09 June 2016 - 10:50.


#14
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postkolfleading, on 09 iunie 2016 - 10:31, said:

Centrala electrica incalzeste apa folosind un boiler extern cu serpentina, care e mult mai ieftin, mai fiabil, mai usor de instalat, mai usor de depanat decat un instant.
Nu prea le am cu treburile astea...am concluzionat prost ca centrala electrica face apa calda ca si o centrala pe gaz... aparent nu e asa..multumim de interventie.

#15
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005
Multumesc pentru sfaturile celor de mai sus.

Luni a venit echipa, s-a masurat si delimitat suprafata viitoarei constructii si s-a inceput sapatul.
Ieri,marti sapatura a fost gata. Adancime 1 metru latime 60 de cm la casa.
In magazie va fi si un beci lipit de casa pe o lungime de 3 metri, aici vom cobori cu fundatia casei 2 metri. In beci va fi si putul prin care se va alimenta intreaga casa. Astazi au venit "putarii" si s-au apucat de treaba, pana diseara este gata. teava portocalie de 200 mm, 90 de lei metru. Mai am un put vechi unde pelicula de apa incepe de la 10 metri adancime..

Am atasat cateva poze.

Attached Files



#16
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ce e la poza 2 ?

#17
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005
Pana la 1 metru este fundatia casei si in jos mai coboara un metru peretele beciului. Acei 3 metri lungime.

#18
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 23.11.2005
Atasez si cateva poze cu fierul.
Cu siguranta voi atrage ceva critici aici..

Attached Files


Edited by URZI, 15 July 2016 - 15:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate