Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Import extracomunitar ca neplatitor de TVA?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Buna ziua, de curand m-am apucat sa imi fac si eu un SRL-D, am depus actele, tot, mai am sa le ridic zilele astea.Din ce am citit orice SRL nou infiintat este automat neplatitor de TVA.Principala mea activitate va fi importul unor produse din China si comercializarea acestora pe un site la noi in tara.Automat voi plati taxe vamale si TVA in vama, dar eu ca neplatitor de TVA il mai pot deduce, sau cum as putea face?Cand vand clientului final (persoana fizica) voi fi nevoit sa achit de 2 ori TVA (TVA-ul din vama si TVA la vanzarea bunului) din cauza ca sunt neplatitor de TVA?E bine sa fiu platitor de TVA in cazul importurilor extracomunitare (am inteles ca e foarte greu sa devi platitor de TVA, trebuie sa depun o cerere catre ANAF si la orice mica virgula pusa gresit iti pot respinge cererea fara sa-ti comunice un motiv intemeiat).
Exista vreo solutie sa platesc TVA de la vama plus diferenta dintre TVA vama si TVA final ca neplatitor?Ce sfaturi imi dati (inca nu am vb cu contabilul ce voi face mai departe)?

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca nu incasezi TVA, nu ai ce si de unde deduce. Si nici ce TVA sa incasezi de la clientul final.

P.S. Sa inteleg ca nu stii ce este TVA si cum functioneaza?
P.S2. Eu mi-as face griji de altele: traduceri la manuale/produse, garantiile asociate & alte drepturi ale consumatorului.

Edited by dexterash, 30 May 2016 - 15:36.


#3
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 vladcosmin, on 30 mai 2016 - 15:30, said:

.......Ce sfaturi imi dati (inca nu am vb cu contabilul ce voi face mai departe)?

Deci platesti contabil, insa vrei sfaturi gratis de la noi. Misto...

#4
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
schimba contabilul :)

#5
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011
Persoana impozabilă care are sediul activitătii economice în Romania, care nu este înregistrată în scopuri de TVA şi nu este obligată să se înregistreze în scopuri de TVA poate solicita înregistrarea specială în scopuri de TVA, pentru operaţiuni intracomunitare în cazul în care realizează achiziţii intracomunitare de bunuri de la plătitori de TVA din alte state membre, sub nivelul plafonului de 10.000 euro în cursul anului calendaristic , anunță Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Cluj-Napoca. http://www.avocatnet...lătitoare.html

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 DaniJ90, on 30 mai 2016 - 15:58, said:

înregistrarea specială în scopuri de TVA, pentru operaţiuni intracomunitare în cazul în care realizează achiziţii intracomunitare de bunuri
Tu ai citit titlul threadului? L-ai inteles?

Quote

Import extracomunitar ca neplatitor de TVA?

Edited by dexterash, 30 May 2016 - 16:01.


#7
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Stiu in mare ce inseamna TVA, doar ca poate imi fac eu prea multe griji si m-am tot zapacit la cate am citit pe net.
Sa o luam asa, cumpar un produs din China achit taxe vamale+TVA.Vand produsul la client persoana fizica cu factura fara tva nu?In cazul asta e mai convenabil sa fiu neplatitor de TVA.
@DaniJ90 pe mine ma intereseaza sa fac achizitii extracomunitare, nu comunitare.Nu stiu daca legea e la fel.
@Afrikaner76: Am vb cu un contabil, mi-a zis ca vb dupa ce infiintez firma, daca nu imi convine il schimb, nu e problema.D-aia am intrebat aici, nu e nimeni obligat sa-mi raspuna, cine are placerea ii multumesc.

#8
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
vezi la vama cu codul eori. cred ca cere cif cu ro.

edit: de ce ai contabil daca firma nu este gata? ce fel de contabil este ala care nu iti zice exact pasii de urmat. este cumva secret de stat?

Edited by kiwy, 30 May 2016 - 16:06.


#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 vladcosmin, on 30 mai 2016 - 15:30, said:

E bine sa fiu platitor de TVA in cazul importurilor extracomunitare (am inteles ca e foarte greu sa devi platitor de TVA, trebuie sa depun o cerere catre ANAF si la orice mica virgula pusa gresit iti pot respinge cererea fara sa-ti comunice un motiv intemeiat).
Exista o solutie sa devii platitor de TVA. Trebuie doar sa depasesti pragul de 220.000 lei cifra de afaceri.

#10
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Da, sau sa depun o cerere 098 parca, catre ANAF, dar se acorda foarte greu din cate am inteles.
@Kiwy:Am sa fac o cerere catre cei de la vama sa obtin cod EORI dupa ce ridic actele finale pentru firma.Iar la partea cu contabilul, oarecum ai dreptate, cred ca ar trebui sa imi caut alt contabil ca tot ce am facut pana acum am facut singur.

#11
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011
http://infotva.manag...e-tva-6516.html

http://ecompedia.ro/...cufara-tva.html

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 vladcosmin, on 30 mai 2016 - 16:03, said:

m-am tot zapacit la cate am citit pe net.
Daca vrei succes in afaceri, mai lasa netu' (unde scrie tot... desteptu') si trimite e-mailuri in stanga si dreapta, cere documente oficiale [fa-ti un dosar cu toate raspunsurile primite, pocneste-i cand primesti raspunsuri in contradictioriu etc], apeleaza la consultanti, da-le suturi contabililor care dorm pe ei etc.

Edited by dexterash, 30 May 2016 - 16:38.


#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 vladcosmin, on 30 mai 2016 - 16:03, said:


Este mult mai convenabil sa fi neplatitor de TVA. Cistigi mai mult daca esti neplatitor, decit daca ai fi platitor. Intodeauna TVA-ul pe care-l datorezi statului, este cu mult mai mare decit ala pe care-l poti deduce.
Doar ai impresia ca poti recupera de la stat. In realitate intodeauna ai de dat daca esti platitor de TVA.
(ai putea recupera doar daca-ti cumperi terenuri, cladiri, masini, etc, sau alte bunuri pe care nu le vei revinde niciodata)

Singura problema care poata sa apara la neplatitori, este atunci cind vrei sa vinzi multe produse unor firme si pentru ca esti neplatitor de TVA, este posibil sa fi refuzat pentru ca firmelor platitoare de TVA nu le convine sa cumpere marfa de la firme neplatitoare de TVA.

------------
Uite un exemplu:
- Cumperi un telefon cu 200 ron. La vama o sa platesti si TVA de 20%, adica 40 lei si astfel o sa cheltuiesti in total 240 lei pentru acel telefon

Daca esti neplatitor de TVA
- Tu il revinzi cu 300 lei (ca asta este sa zicem pretul pietei pentru telefonul respectiv)
- Asa ca tu vei ramine cu 300-240=60 lei cistig
- Mai departe dai la stat impozit 3% din aia 300 lei incasati, adica 9 lei, si vei ramine cu profit 60-9=51 lei
- Profitul tau este 51 lei

Daca erai platitor de TVA,
- Pentru ca la vama ai dat 40 lei TVA, ai voie sa deduci aceasta suma.
- Mai departe tu o sa vinzi telefonul tot cu 300 lei, pentru ca asta este pretul pietei.
- Dar aia 300 lei se impart pe factura asa: 250 + 50 (TVA 20%) = 300 lei.
- Adica esti dator la stat 50 lei, adica TVA-ul incasat de la client. Asta este TVA de dat
- Cum ai de dat 50 lei si de dedus 40 lei, una peste alta o sa mai trebuiasca sa dai la stat doar 10 lei
- Sunt doar 10 lei, dar sunt de dat la stat... si nu de luat
- Dupa cum observi, la stat intodeauna trebuie sa dai mai mult decit trebuie sa incasezi.
- Drept urmare din aia 300 lei scadem 10 lei ce-i dai la stat si ramin 290 lei. Mai departe scadem 240 lei cit a costat produsul si vei ramine cu 50 lei cistig
- Mai departe dai la stat impozit 3% din aia 300 lei incasati, adica 9 lei, si vei ramine cu profit 50-9=41 lei
- Profitul tau este 41 lei

Ce crezi ca-i mai bine ? Sa ai profit 51 lei sau 41 lei si sa te mai incurci si cu viratul celor 10 lei la stat ?

Edited by florin71_skoda, 30 May 2016 - 16:50.


#14
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Un raspuns concludent, multumesc Florin.Din explicatia ta clar e mai bine neplatitor de TVA macar pana depasesti bariera aia de 65000 euro venit pe an.Mie imi era frica de TVA ca sunt nevoit sa il suport de 2 ori (odata in vada odata la vanzare), dar se pare ca e mai bine asa pentru inceput.Am sa ma sfatuiesc si cu contabilul saptamana asta oricum, sa-mi iasa actele mai intai. :)

#15
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 florin71_skoda, on 30 mai 2016 - 16:40, said:

Singura problema care poata sa apara la neplatitori, este atunci cind vrei sa vinzi multe produse unor firme si pentru ca esti neplatitor de TVA, este posibil sa fi refuzat pentru ca firmelor platitoare de TVA nu le convine sa cumpere marfa de la firme neplatitoare de TVA.


Care este motivul pt care nu le convine?

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca exista pe piata 2 produse la acelasi pret - unul vandut ca firma platitoare de TVA, celalalt ca neplatitor de TVA, iar potentialul cumparator este platitor de TVA cu drept de deducere... care crezi ca va fi alegerea, mai ales in Romania unde nu se pune accent pe altceva?

#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 TLGsoft, on 30 mai 2016 - 17:04, said:

Care este motivul pt care nu le convine?

Pai ei fiind platitori de TVA, trebuie sa cumpere marfa cu TVA ca sa aiba ce deduce si sa le scada lor din ce au de dat la stat.

Ne legam tot de exemplul de mai sus, ca sa nu mai stau sa calculez.

O firma platitoare cumpara un telefon cu 240 lei si-l revinde cu 300 lei

Daca cumpara de la un platitor...
- Din aia 240 platiti pe telefon, suma de 40 lei reprezinta TVA-ul de recuperat. (ca pe factura apare si TVA ... 200+40(TVA)=240lei)
- Cind revinde cu 300 lei, incaseaza de la client TVA de 50 lei de dat la stat (250+50=300lei)
- Una peste alta are de dat la stat 10 lei (ca 50 de dat - 40 lei de recuperat = 10 lei mai ramin de dat)
- La astia 10 lei de dat la stat adaugam 240 leit a costat produsul si rezulta 250 lei cheltuiala.
- Cum a vindut cu 300 lei, va ramine cu 50 lei cistig

Daca cumpara de la un neplatitor:
- De cumparat va cumpara tot cu 240 lei. Daca asta este pretul pietei.... doar nu o fi prost neplatitorul roman sa vinda mai ieftin Posted Image
- Pe factura apare 240 lei si TVA zero. Deci nu are nimic de dedus
- Revinde telefonul cu 300 lei, adica cu 250+50(TVA)=300 lei. Deci are de dat la stat 50 lei.
- De recuperat nu are nimic, asa ca pe toti aia 50 lei trebuie sa-i dea la stat
- La astia 50 lei de dat la stat adaugam 240 lei cit a costat produsul si rezulta 290 lei cheltuiala
- Cum a vindut cu 300 lei, va ramine cu 10 lei cistig

Ce platitor o fi prost sa accepte sa cistige doar 10 lei cind ar putea foarte bine sa cistige 50 lei ? (cumparind la acelasi pret si vinzind la acelasi pret)
Drept urmare platitorul o sa-i spuna neplatitorului ca nu mai cumpara de la el daca nu lasa la pret, astfel incit sa cistige tot 50 lei

Edited by florin71_skoda, 30 May 2016 - 17:44.


#18
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 florin71_skoda, on 30 mai 2016 - 17:25, said:

Daca cumpara de la un neplatitor:
- De cumparat va cumpara tot cu 240 lei. Daca asta este pretul pietei.... doar nu o fi prost neplatitorul roman sa vinda mai ieftin Posted Image
Pãi nu, prețul pieței se calculeazã ca fiind ãla fãrã TVA, dacã neplãtitorul vinde tot la 240, se cheamã cã e mai scump cu 20% fațã de concurențã, chiar dacã suma brutã plãtitã e la fel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate