Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Modificare boxe pc

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013
Salut, se dau doua boxe Altec Lansing BXR1120. Am testat mufa jack la telefon si merge perfect, alimentarea lor consta intr-un adaptor HKA-A0940-230 cu o tensiune de 9V-400mA 3.6VA. Se poate modifica alimentarea sa fie si pe USB? As vrea sa le folosesc si fara priza, dispun de o baterie externa hama 2.600 mAh care scoate 5V. Ce ziceti?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu prea cred - depinde de ce piese contine partea de amplificare - de obicei sunt amplificatoare integrate - daca alea suporta si tensiuni mai mici de 5V atunci probabil s-ar putea. Daca nu, nicio sansa.

Si oarceum cred ca nu te-ai incadra nici la putere...

#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
De la 9V la 5V e ceva distanta.

#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Un convertorin comutație ce urcă tensiunea de la 5 la 9 vcc

Edited by orlandobarbulescu, 30 May 2016 - 13:48.


#5
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013
O sa le desfac sa ma uit la partea de amplificare, la putere m-as putea incadra ca pot face rost de transformator, fie adaptor calumea care sa mearga si la priza si pe usb, insa nu stiu cum o sa fie la partea de alimentare si cat o sa tina acumulatorul, cabluri cu usb am destule..

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Ar merge dar sa vedem cum stam cu calculele:
9V*0,4A = 3.6W
3,6W/5V=0,7A. Rotunjim la 1A
Daca acel incarcator portabil poate sustine 1A pe cei 5V, atunci ar exista posibilitatea sa alimentezi folosind un montaj auxiliar care sa ridice tensiunea de la 5V la 9V.

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

Regret sa dezamagesc, dar saltul de putere prin marirea tensiuni de alimentare de la 5 la 9V o sa fie cam mic.

Asa ca degeaba pui potcoave de argint unui cal mort..


Edited by Prien, 30 May 2016 - 14:17.


#8
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013
Da, acel adaptor portabil sustine 1A chill, am testat si merge cu bateria externa, doar ca mi-a terminat-o in cateva minute:)), mi-a supt curentul din ea repede, la volum mai mare am observat ca baraie, am eliminat cealalta boxa si a ramas doar una, o sa am nevoie de o baterie de 9V pana la urma...

Cu amplificarea sta destul de bine, se pare ca se adapteaza telefonului perfect, are si ceva bass, nu le mai folosesc la pc (nu de alta da' sunetul e prea mediocru).

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, ia spune-mi si mie cum ai testat ca iti tine 1A?

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Tare mi-e ca acel alimentator extern, de care spui tu ca are 2600mAh, cred ca defapt are o celula Li-Ion de 3,7V cu o capacitate de 2600mAh...deci folosind un circuit va creste tensiunea de la 3,7V la 5V...deci in consecinta capacitatea scade.

Daca tot vrei sa faci dintr-un rahat bici si sa mai si pocneasca, cel mai bine iti cumperi o baterie de 12V/ 5Ah sau 7Ah si alimentezi acele boxe. Sunt sigur ca nu ar avea probleme nici cu 12V, dar ca siguranta poti cauta pe net circuitul integrat folosit in amplificare si vei afla tensiunea maxima. In general cele care sunt facute sa functioneze la 9V vor avea o tensiune maxima de alimentare cam pe la 18V..dar trebuie verificat.

#11
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013
Rezolvat cu prelungitor usb http://prntscr.com/bad2st . Solutia a fost destul de simpla:)). L-am lasat asa o juma' de ora cu muzica de pe telefon si inca mai tinea bateria aia externa, e limitat la 5V dar e in regula si asa, sta bine la consum, cred ca are o autonomie de cateva ore, o sa mai testez maine sa vad exact cat tine, mersi mult de raspunsuri :D. Revin cu rezultate.

Edited by viperarandyorton, 30 May 2016 - 23:20.


#12
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013
Se pare ca are o autonomie destul de neasteptata, tine cam 3-4 ore. E destul de ok si la capitolul apeluri, doar ca trebuie sa iau o mufa jack aurita, se pare ca la volum 100% baraie, asa ca trebuie sa tin la 95. In rest functioneaza ok. Merci inca odata de raspunsuri.

#13
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Nu e de la mufă. Poate fi de la difuzor, poate fi de la tensiunea insuficientă dar nu de la mufă

#14
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011

 orlandobarbulescu, on 01 iunie 2016 - 06:58, said:

Nu e de la mufă. Poate fi de la difuzor, poate fi de la tensiunea insuficientă dar nu de la mufă

Corect !  Foarte probabil este de la tensiunea insuficienta .

Cand cresti volumul , creste consumul , montajul ca sa compenseze , ne mai avand amperaj destul , ia din tensiune , incarcand sa egaleze raportul .

P = u x I  , adica Wat = volt ori amper .

Sper ca te-am lamurit

#15
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Conform explicațiilor colegului de mai sus cumpără un step up converter si ridică tensiunea la 9 vcc
Nu recomand acel vânzător în mod special. Este doar un exemplu Eu personal iau din China insulară.

Edited by orlandobarbulescu, 01 June 2016 - 08:04.


#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Astept raspunsul la intrebarea simpla "cum ai testa ca tine 1A?"
O sa mai astept mult si bine...

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
Hai ca iti raspund eu: montezi o rezistenta de 5 ohmi/5W ( minim 5W ) pe alimentarea de 5V.

#18
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
in principiu ai scazut alimentarea(tensiunea) ti-a scazut si puterea. Baraitul e amplificatorul ce intra in clipping cel mai probabil(adica atat poate el la tensiunea de 5v)

Edited by costy_ytsoc, 02 June 2016 - 21:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate