Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Passat, A4 sau Seria 3?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Am o intrebare pentru cei care stiu din experienta: mai merita cumparate masinile astea din anii 2003 - 2005 sau cer prea multi bani pentru intretinere/reparatii?

#2
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Dintre toate astea iti recomand Avensis! :)

#3
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
In afara de Passat am mers.

Masinile sunt ok ca si renume, atata ca atunci cand iei SH nu prea poti sa stii ce iei si cat o sa tina. Costurile de intretinere nu sunt chiar mici, dar care ar fi cele mai mari probleme la fiecare dintre modelele respective?

Inca o data va rog sa raspundeti doar cei care stiti despre ce e vorba

Mersi!

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Singurul motiv pentru care aș cumpăra o mașină de 13 ani vechime ar fi existența vreunei pasiuni speciale pentru modelul respectiv (indiferent ce model, producător etc...). Nu ca mașină de zi cu zi, și în niciun caz n-aș avea pretenția să mă laud că am o mașină ”premium”. Alt motiv serios nu văd.

#5
CristianV93

CristianV93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 09.05.2015
Logic ca Passatul e cel mai ieftin la intretinere dintre cele pe care le-ai mentionat.
Personal nu l-as alege, pare mai mult o masina de familist.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
@alexcrist: dar dintre o astfel de masina, aflata intr-o stare mecanica ok, si un "reno" din 2010 ce scartaie din toate incheieturile ce ai alege?
Nu spun ca nu exista masini manarite, in special cand e vorba de Passat B5 au Audi A4 B5/B6, dar tot e mai ok decat o masina cu 5 ani mai tanara, din clasa cea mai ieftina.

Si sa fim seriosi: daca pana si americanii se plimba cu masini vechi de cel putin 20 de ani carora le schimba doar consumabilele si eventual piesele ce pica, de ce nu putem face si noi asta? Chiar asa de sfinti trebuie sa fie dealerii auto, in special cand aduc in tara numai jeguri carora le pica motorul imediat ce atingi 75.000km sau iti iese masina din garantie?

Edited by Hider141, 30 May 2016 - 13:36.


#7
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Cea mai buna din cele 3 mentionate este cea mai ieftina dintre ele , cu cei mai putini km ( de preferat sa fi fost a unei babe din Jermanica, care umbla doar duminica la biserica ) .

#8
StefanVasile

StefanVasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 20.10.2008
Am un prieten care a luat anul trecut a4 din 2005 pentru 6000 de euro, 190.000km. De atunci a mai bagat in ea macar 2000 euro, iti pot face legatura sa discuti diverse daca te intereseaza.

#9
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Nu sunt neaparat fan al vreuneia dintre ele (imi place Audi, dar nu as lua una doar pentru ca sa ma luad cu ea si ca sa bag bani in ea) dar modelele respective le gasesti pana in, sa zicem, 5000 euro.

Ce modele mai noi si mai bune calitativ se gasesc in banii astia? (fara frantuzoaice)

De Mazda 6 de prin 2004 2005 ce stiti?

#10
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 StefanVasile, on 30 mai 2016 - 13:40, said:

Am un prieten care a luat anul trecut a4 din 2005 pentru 6000 de euro, 190.000km. De atunci a mai bagat in ea macar 2000 euro, iti pot face legatura sa discuti diverse daca te intereseaza.
Ceva de genu sunt toate cu vechime 12-13 ani chiar si Avensisul pe care-l tot lauda unii si care este cu siguranta tot un cazan dupa 13 ani de Romania, mai bine cumperi de bani aia ceva mai modest dar mult mai nou, atra h /focus si altele din clasa din 2009 2010 2011, sau daca vrei ceva premium mai astepti 1,2 ani si strangi banii necesari sa cumperi ceva cu vechime maxima 5-7 ani.

 reico, on 30 mai 2016 - 13:52, said:

De Mazda 6 de prin 2004 2005 ce stiti?
O ruginitura si daca mai are si 11-12 ani de Romania o putem incadra in categoria "cazan", cum de altfel sunt majoritatea masinilor de 11-12 ani rulate doar in Romania, mecanicii nostri si drumurile noastre(numar foarte mare de accidente de orice fel) le fac sa ajunga niste masini cu varii probleme de la caroserie pana la motor.

Edited by takemeintoyourskin, 30 May 2016 - 13:56.


#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Cam vechi din 2003-2005. Mai bine una mai noua chiar daca nu e premium, de ex. Passat B6.
Eu am ales un A4 din 2011 care e incomparabil mai bun fata de masinile de duzina si am si Passat asa ca am cu ce compara.
Insa A4 meu din 2011 avea 4 cand am cumparat, pana la 2003-2005 sunt 11-13 ani, cam mult pt. gustul meu.
Cauta ceva adus din Germania si care nu a fost rulat in Romania, 100 mii km de aglomeratie si gropi din Romania inseamna uzura mult mai mare decat 200 mii km de autostrazi in Germania.

 reico, on 30 mai 2016 - 13:52, said:

Ce modele mai noi si mai bune calitativ se gasesc in banii astia? (fara frantuzoaice)
Pana in 5 mii de euro gasesti o compacta ca Golf, Focus, Astra din 2005 sau mai noi.

 reico, on 30 mai 2016 - 13:52, said:

De Mazda 6 de prin 2004 2005 ce stiti?
Cazan urat care la second abia se vinde la pret de clasa inferioara (Golf).

Edited by Kroghy, 30 May 2016 - 14:07.


#12
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
SI eu as alege un Audi din 2011 la 5000 :)

#13
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Am avut doua din masinile enumarate mai sus vw-ul si a4.

Daca ar fi sa aleg dintre ele as prefera passatul (eu l-am achizitionat dupa a4).
Daca ar fi sa imi cumpar o masina nu le-as lua pe nici una din alea 3.

Nu o sa gasesti nici una care sa nu te bage la cheltuieli imediat dupa achizitie.
Cum zicea un coleg mai sus , babutele care merg doar duminica la biserica sunt cam rare acum toate fac conferinte pe skype.

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 reico, on 30 mai 2016 - 14:07, said:

SI eu as alege un Audi din 2011 la 5000 :)
Cu tot cu reparatii am ajuns la aproximativ 3 ori suma de mai sus, cam pe acolo consider ca merita masina de lux, cu buget mai mic mai bine ceva ne-premium.

Orice masina iei tot ai de reparat la ea ca nu sta nimeni sa repare masina sa o faca boboc si apoi sa o vanda la second. Cei care le vand le lasa mai moare cu reparatiile sau le vand cand urmeaza o reparatie sau o revizie mai costisitoare.
Asa ca orice ai lua sa ai inca 1-2 mii euro pt. reparatii, asta daca vrei sa o aduci in stare perfecta.

Edited by Kroghy, 30 May 2016 - 14:16.


#15
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Se pare ca va e greu sa pricepeti ca NU discutam despre persoane pe aici...
Perseverati, nu-i problema...sunt puncte pentru toata lumea :)

#16
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Este o chestiune falsă imbratisata de multi, dacă îți iei o mașină premium o sa fii ferit de belele.
O altă idee falsa este aceea ca prețul mic de achiziție justifica cheltuielile de reparații.

#17
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Deci ideea e ca atunci cand iti iei masina SH nu prea stii ce iei. Depinde de ce noroc ai. Poti sa nu ai probleme cu ea sau poti sa bagi multi bani.

Ideal e sa iti iei o masina cat mai noua doar ca alea au si alte preturi..

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Masina premium veche inseamna bani mai multi la reparatii. Fierul si cauciucul imbatranesc, crapa si se rup la o masina de 13 ani indiferent de ce scrie pe ea. Am un prieten cu A6 din 2003 caruia ii iera frica sa plece in concediu cu masina ca sigur la intoarcere il usca de bani. Efectiv omul meu statea la mila astora cu conserve mai noi ca sa ii gaseasca si lui loc in masina. Parerea mea ca la 5000 Euro te poti intinde maxim la un Passat, preferabil ceva mai mic gen Ford Focus, Peugeo 308, etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate